با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

زبان بدن (body language)

زبان بدن (body language) به نوعی برقراری ارتباط با دیگران گفته می‌شود که در آن فردی بدون اینکه صحبتی کند با استفاده از حرکات فیزیکی دست‌ها، پاها، حالت‌ها و اداها با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. همه ما در طول عمرمان چه آگاهانه و چه ناخودآگاه بارها و بارها از زبان بدن استفاده می‌کنیم. چهره انسان می‌تواند بیش از ۲۰۰۰۰ حالت مختلف ایجاد کند. بنابراین خوش بیان‌ترین قسمت بدن است! امروزه همه می‌دانند که زبان بدن در برقراری روابط بین فردی بسیار مهم است. ۹۳ درصد ارتباطات بین افراد را اشارات بدن تشکیل می‌دهد. و تنها ۷ درصد ارتباطات شامل گفتار هستند. شما با دقت کردن به حرکات دیگران می‌توانید چیزهای زیادی در مورد آن‌ها متوجه شوید. زبان بدن وضعیت درونی فرد را نشان می‌دهد. به طور مثال می‌تواند خشم، خستگی، آرامش، ترس، اعتماد بنفس، استرس، گیجی و غیره را نشان دهد.
جالب است بدانید که زبان بدن بخش کوچکی از ارتباط غیرکلامی است و این دو کلمه گاهی با هم تفاوت دارند. زبان بدن و علائم غیرکلامی، سه وظیفه اصلی در ارتباطات دارند:
– مدیریت پیام‌هایی که به خودمان می‌فرستیم.
– مدیریت پیام‌هایی که به مخاطب می‌فرستیم.
– درک پیام‌هایی که شخص دیگری برایمان می‌فرستد.
در این مطلب به بیان بعضی از زبان‌های بدن متداول که در طول روز با آن‌ها زیاد برخورد می‌کنیم می‌پردازیم.

زبان بدن
برخی از زبان‌های بدن متداول عبارتند از:

 

۱- جویدن ناخن

دیگر همه ما می‌دانیم که در هنگام استرس و تنش و اضطراب افراد اغلب ناخن‌هایشان را می‌جوند. این حرکت نشانه عدم امنیت است و نشان‌دهنده اضطراب طرف مقابل است.

 

۲- به هم مالیدن دست‌ها

این حرکت معروف، نشانه رضایت و خوشحالی و انتظار برای یک اتفاق خوب است.

 

۳- ارتباط چشمی

افرادی که خجالتی هستند و اعتماد به نفس ندارند، و یا افرادی که دروغی گفته‌اند و می‌خواهند چیزی را پنهان کنند از نگاه کردن مستقیم به چشمان دیگران اجتناب می‌کنند و مدام نگاهشان را می‌دزدند.

 

۴- مالیدن بینی

شاید تا به حال توجه کرده باشید که اغلب کسانی که دروغ می‌گویند، بینی خود را می‌مالند و مدام آنرا لمس می‌کنند.

 

۵- تکان دادن سر

تکان دادن سر می‌تواند نشانه مخالفت و یا موافقت با موضوعی باشد. هنگام تایید کردن چیزی سر خود را به پایین و بالا و هنگام مخالفت سرتان را به طرفین حرکت می‌‍‌‌‌‌دهید.

 

۶- لبخند

لبخند زدن نشانه محبت، رضایت و اعتماد بنفس است و بیانگر این است که دیگران از اینکه کنار شما هستند حس خوبی دارند.

 

۷- دست به سینه بودن

اگر دست به سینه بنشینید و پاهایتان را روی یکدیگر قرار دهید، نشانه یک حالت تدافعی است و دیواری بین شما و اطرافیانتان ایجاد می‌کنید.

 

۸- ضربه زدن با انگشتان

این حرکت نشانه خستگی شماست و وقتی این حرکت را انجام می‌دهید یعنی حوصله‌تان سر رفته است و مخاطبتان باید زودتر کاری انجام دهد.

 

۹- دست به کمر ایستادن

قرار دادن دست روی کمر چندان دوستانه بنظر نمی‌رسد و غالبا افراد برای بیان مخالفت خود از این حرکت استفاده می‌کنند!

 

۸- نشستن با پاهای روی هم و جدا از هم

اگر در هنگام نشستن یکی از پاهایتان را روی دیگری می‌گذارید و مرتب تکان می‌دهید نشانه استرس و بیقراری است و اگر در هنگام نشستن جفت پاهایتان روی زمین و کمی باز است نشانه آرامش است.

 

۱۰- خم شدن به جلو

هنگام صحبت با کسی وقتی به جلو خم می‌شوید یعنی می‌خواهید به دقت به حرف‌هایش گوش دهید و حرف‌هایش برایتان جالب است. برعکس تکیه می‌دهید و از او کمی دور می‌شوید یعنی دیگر تمایلی به گوش دادن به حرف‌هایش ندارید.

 

۱۱- قدم زدن

هنگامی که عصبی و نا آرام هستید مدام قدم می‌زنید و نمی‌توانید در جایی ساکن بایستید.

 

۱۲- نشان دادن کف دست‌ها

نشان دادن کف دست‌ها نشانه تسلیم شدن و یا بی‌گناهی است.
تمام حالات ذکر شده ۱۰۰درصد به معنای مواردی که ذکر کردیم نیستند و افراد منظورشان می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است در هنگام دیدن علائم زیاده‌روی و پیش داوری نکنیم و به زبان بدن حساس نباشیم.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.