با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

زمان مناسب برای بارداری

در این مقاله زمان مناسب برای بارداری و مقاربت در زوجین را شرح خواهیم داد:

زمان مناسب برای بارداری

 

آیا زمان مساله مهمی‌ست؟

زمان همه چیز است. اسپرم می‌تواند ۳ تا ۵ روز زنده بماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت. برای افزایش احتمال لقاح مهم است که در روزهای منتهی به تخمک گذاری و در روز تخمک گذاری مقاربت داشته باشید. بهتر است ۱ یا ۲ روز قبل از تخمک گذاری و مجددا در روز تخمک گذاری نزدیکی کنید. البته دقیقا زمانی که یک زن تخمک گذاری می‌کند، مشخص نیست. بسته به طول چرخه قاعدگی دارد. یک زن به طور معمول ۱۴ روز قبل از شروع دوره بعد قاعدگی و نه در اواسط دوره، تخمک گذاری می‌کند. اگر چرخه ۲۸ روزه دارید، نیمه‌ی چرخه، تخمک گذاری می‌کنید اما اگر یک چرخه ۳۵ روزه دارید، در روز ۲۱، تخمک گذاری می‌کنید نه در روز ۱۷٫

 

چگونه بفهمم کی در حال تخمک گذاری هستم؟

برخی از زنان می‌توانند بگویند که کی در حال تخمک گذاری هستند. اما اکثر زنان متوجه هیچ گونه تغییری نمی‌شوند. اگر قصد بارداری دارید برای چند ماه چرخه خود را زیر نظر بگیرید. برخی از نشانه‌های تخمک گذاری عبارتند از:
– افزایش ترشحات واژن که کیفیت سفیده تخم مرغ از نوع مرطوبتر را دارند
– افزایش اندک دمای بدن، می‌توانید درجه حرارت خود را هر روز صبح قبل از خارج شدن از رختخواب اندازه گیری کنید.

 

اگر قاعدگی نامنظم باشد، بارداری دشوار است؟

اکثر زنان تقریبا ۱۲ دوره قاعدگی در طول سال دارند. اما عده‌ای کمتر، عده‌ای چند ماه یک بار و عده‌ای هم اصلا قاعدگی ندارند. استرس، ورزش‌های سنگین، افزایش و یا کاهش چشمگیر وزن می‌تواند باعث نامنظمی قاعدگی شود. نامنظم بودن قاعدگی، پیش بینی زمان تخمک گذاری را سخت‌تر می‌کند. دوره شما در یک ماه، ۲۸ روزه، در ماه بعد، ۲۱ روزه و در ماه بعد آن، ۳۲ روزه است. برای چند ماه روزهای چرخه قاعدگی خود را حفظ کنید. سپس از طولانی ترین چرخه خود ۱۱ و از کوتاترین چرخه خود ۱۷ تا کم کنید. روز بین این دو عدد روزی است که شانس بیشتری برای بارداری دارید. اگر قاعدگیتان نامنظم است و ۳۵ روز یا بیشتر طول بکشد باید به یک متخصص باروری برای جویا شدن علل دیگر نامنظمی قاعدگیتان مراجعه کنید. از جمله سندرم پلی کیستیک تخمدان، اختلال عملکرد تخمدان، اختلال تیروئید، از دست دادن بیش از حد وزن و یا پرولاکتین بالا، می‌تواند از علل آن باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۷ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.