با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

شخصیت شناسی از راه رفتار

شخصیت شناسی درست است که قضاوت از روی ظاهر کار درستی نیست اما در حقیقت ظاهر در قضاوت افراد راجع‌ به ما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از همان دقایق ابتدایی آشنایی با یک فرد جدید، همه‌ی ما او را از روی رفتارهای ظاهری قضاوت خواهیم کرد. این صحیح است که نکات اخلاقی مثبت مثل صداقت، مهربانی، هوش، پاکی در نظر ما مهم است اما ظاهر فرد نیز بی‌تاثیر نیست. برخی نکات ظاهری مثل مدل مو و یا ویژگی‌هایی از این قبیل سبب می‌شود ما دوستی با فردی را ادامه دهیم یا حتی در مواردی از ادامه دوستی منصرف شویم. شخصیت شناسی از راه رفتار موضوع جالبی است که در این مقاله بررسی می‌کنیم.

 

 

دستخط

طبق تحقیقات انجام شده، دست خط هر شخص نشان از شخصیت او دارد و نحوه نگارش و اندازه لغات سرنخ‌هایی از شخصیت او به دست می‌دهد. شرکت ملی خودکار بریتانیا در تحقیقی در این زمینه به نتایج جالبی دست یافت. افرادی که دست خط ریزی دارند انسان‌هایی خجالتی، باریک‌بین و درس‌خوان هستند و افرادی که درشت می‌نویسند به دنبال جلب توجه هستند و شخصیت اجتماعی‌تری دارند. آن‌هایی که با فشار زیاد می‌نویسند، مشکلات را جدی می‌گیرند.

 

رنگ‌ها

در علم روانشناسی مطالعات زیادی روی رنگ‌ها صورت گرفته است. یکی از این مقالات که در سایکولوژی تودی منتشر شد، رنگ لباس افراد را مورد بررسی قرار داده است. قسمتی از نتایج به این صورت است: افراد حساس و هنرمند اکثرا لباس مشکی به تن می‌کنند. افراد فعال و پر تلاش اکثرا لباس قرمز به تن می‌کنند. افرادی که لباس سفید می‌پوشیدند، شخصیتی مهربان و وفادار دارند و شخصیت‌های منظم و منطقی بیشتر لباس سفید می‌پوشند. انسان‌های حساس و استوار کسانی ‌که به اطرافیان خود بیشتر از دیگران اهمیت می‌دهند، لباس آبی انتخاب می‎کنند.

 

جویدن ناخن و دست به موها کشیدن

رفتارهای عصبی و تکراری نشان دهنده شخصیت فرد است. رفتارهایی مثل جویدن ناخن یا دست کشیدن مدام به موی سر این‌ رفتارها مفهوم ناامیدی، عجول بودن، خستگی و یاس را نشان می‌دهد و افراد با این رفتار شخصیتی کمال‌گرا و نگران و عصبی هستند.

 

کفش‌ها

عمری گیلات محقق دانشگاه کانساس آمریکا در تحقیقی کفش‌ها را نشان شخصیت بیان ‌می‌کند؛ او نشان می‌دهد که قیمت و وضعیت کفش، قسمت اعظمی از ویژگی‌های شخصیتی را بیان می‌کند. درآمد، وابستگی سیاسی، جنسیت، سن از جمله شناخت‌هایی است که از کفش افراد می‌توان بدست آورد.

 

چشم‌ها

چشم‌ها نیز شخصیت شما را منعکس می‌کند. طرز رفتار و احساسات درونی حتی میزان وفاداری و خیانت‌کاری را می‌توان از چشم‌ها دریافت. تمایل افراد چشم آبی به مشروبات الکلی بیشتر است و سازش‌پذیری کمتری دارند. افراد با اراده ضعیف را می‌توان با خیره شدن به چشمانشان شناخت؛ به این صورت که با او تماس چشمی برقرار کنید، اگر نتوانست مدت طولانی این تماس را نگه دارد، نشان از اراده ضعیف دارد.

 

دست دادن

حتی نحوه دست دادن نیز نشان از شخصیت دارد. افراد با شخصیت محکم و استوار و دارای اعتماد به نفس بالا محکم دست می‌دهند و نشان از شخصیت برونگرا دارد که احساسات خود را با دیگران بیان می‌کنند. این افراد شخصیت آرام و متینی نیز ندارند. و شل دست دادن نشان دهنده شخصیت بدون اعتماد به نفس است و کسانی که اهل چالش نیستند. افراد صمیمی و خونگرم، سریع دستشان را برای دست دادن به سمت شما دراز می‌کنند، ولی افراد غیر صمیمی از این کار امتناع می‌ورزند.

 

با این موارد شخصیت خود و اطرافیانتان را بسنجید و ببینید تا چه حد صحیح است.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.