با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

شرایط جدید وام‌های مسکن با سود تک‌ رقمی

شرایط جدید وام‌های مسکن با سود تک‌ رقمی
شرایط جدید وام‌های مسکن اعلام شد. نرخ سود تسهیلات مسکن مجددا کاهش پیدا کرد و سودهای پرداختی برای وام‌های صندوق پس‌انداز یکم (خانه‌اولی‌ها) تک رقمی بوده و  ۹.۵ درصد شده است که وام های این بخش ارزانتر از قبل در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم امروز خبر از تحقق وعده تک رقمی شدن نرخ سود در تسهیلات وام مسکن داد. این اعلام رئیس جمهور شامل تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم است و شامل وام‌های ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی که نیاز به سپرده‌گذاری دارد می‌شود.
در حالی نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز تک رقمی شد که از خرداد سال پیش که این صندوق راه‌اندازی شده تا کنون حدود ۴.۵ درصدی نرخ سود ریزش کرده و از حدود ۱۴ درصد به ۹.۵ درصد رسیده است. در پایان سال پیش نرخ سود در شبکه بانکی به ۱۸ درصد رسید بانک مسکن هم نرخ سود تسهیلات این بخش را به ۱۳ درصد رساند که در تیر سال جاری مجددا در نرخ سود و ریزش آن نرخ سود دوباره تغییر پیدا کرد و به ۱۵ درصد ریزش پیا کرد و سود در صندوق پس‌انداز یکم هم به ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد. با این حال نسبت به بالا بودن سود وام مسکن و مشکلات موجود در پرداخت اقساط و سود کلی این تسهیلات انتقاد شد و مدیرعامل بانک‌مسکن خبر از وعده تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات در صندوق پس‌انداز یکم داد و آمادگی برای کاهش سود تسهیلات از محل خرید اوراق را مطرح کرد.
تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم که مخصوص خانه اولی‌ها می‌باشد در ۲ بخش پرداخت می‌شود؛ گروه اول که شامل زوجین و غیرزوجین است و تسهیلات آن ۸۰ میلیون برای تهرانی‌ها، ۶۰ میلیون برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومان هم برای سایر مناطق می‌باشد. گروه دوم نیز زوج‌هایی هستند که چندی پیش بانک مسکن این تسهیلات را در این ۳ بخش برای زوجین بافزایش داد و به ترتیب براساس مناطق جغرافیایی به ۱۶۰، ۱۲۰ و ۸۰ میلیون تومان رساند.

 

اقساط وام‌ها کم شد

با این که هنوز مشخص نیست که سودهای جدید از چه زمانی در پرداخت تسهیلات مسکن اعمال می‌شود اما بر اساس محاسبات با سود ۹.۵ درصدی اختصاص یافته به وام‌های صندوق پس‌انداز یکم و بازگشت ۱۲ ساله، فردی که متقاضی دریافت وام ۸۰ میلیونی است چیزی حدود ۹۳۰ هزار تومان هر ماه قسط پرداخت می‌کند و در مجموع ۵۴ میلیون تومان سود به بانک مسکن برمی‌گرداند. این مقدار برای وام ۶۰ میلیونی ماهانه حدود ۷۰۰ هزار تومان و سود مجموع ۴۰ میلیون تومان است و همچنین برای وام ۴۰ میلیونی اقساط آن نزدیک ۴۶۰ هزار تومان است و در کل ۲۷ میلیون تومان سود به بانک برگردانده می‌شود.

برای زوج‌ها تغییرات سود به این ترتیب است که متقاضیان وام ۱۶۰ میلیونی باید ماهانه حدود یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند و در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان سود به بانک بپردازند. برای وام ۱۲۰ میلیونی زوجین هم اقساط ماهانه یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان است و در مجموع زوجین باید ۸۱ میلیون تومان یود به بانک بپردازند.
همه این‌ها در حالی است که با سود ۱۱ درصد قبلی، ‌سود مجموع وام ۱۶۰ میلیونی تا ۱۲۸ میلیون تومان و قسط ۲ میلیون تومانی بود. برای وام ۱۲۰ میلیون تومانی هم باید تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط و سود مجموع ۹۶ میلیون تومانی پرداخت می‌شد. وام ۸۰ میلیونی هم قسط یک میلیونی و سود نزدیک به ۶۴ میلیون تومان را شامل می‌شد.

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]
تاریخ: ۸ شهریور ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

1 دیدگاه روشن "شرایط جدید وام‌های مسکن با سود تک‌ رقمی"

اطلاع از
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین تعداد رای
صبا
کاربر
صبا
8 ماه 27 روز پیش

هرچقدر که سودش بیاد پایین باز هم قسطاش خیلی سنگینه.ما که از خیر خونه دار شدن گذشتیم. خوش به حال کسایی که توانایی پرداخت وام را دارند.

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.