با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

شکستن محدودیت ظرفیت شبکه‌ فیبر نوری

مهندسان موفق به شکستن محدودیت ظرفیت شبکه‌ فیبر نوری شدند. شبکه‌های فیبر نوری که اینترنت شما را دریافت می‌کنند، در حال افزایش هستند. در مؤسسه «Qualcomm» سن دیگو، مهندسان نه تنها محدودیت انتقال داده فیبرهای نوری را شکستند بلکه قدرت سیگنال‌های نوری را تقریبا ۲۰ برابر سطح پایه افزایش دادند. مهندسین معمولا قدرت سیگنال را برای دریافت کردن و فرستادن سریعتر داده‌ها افزایش می‌دهند. با این حال افزایش سرعت، باعث ایجاد تداخل و از دست رفتن داده‌ها در بین راه می شد. هر چقدر نور بیشتری مخابره می‌شد، مقدار تداخل بین بسته‌ها افزایش می‌یافت. در برخی از نقاط داده‌ها به طوری تحریف می‌شد که نمی‌توانست توسط گیرنده رمزگشایی شود.

 

شکستن محدودیت ظرفیت شبکه‌های فیبر نوری

این بار مهندسین قادر به فرستادن اطلاعات ۷۴۰۰ مایل بدون نیاز به تقویت کننده‌های الکترونیکی گران برای افزایش سیگنال بودند. چیزی که در اینجا باعث بهبود چشمگیر پهنای باند شده است، موجودیتی به نام “نشانه های فرکانس” (frequency combs) است که با کمک آن می‌توان امواج متشنج را شناسایی و قابل تفکیک کرد. این به آن معناست که ما می‌توانیم حجم بیشتری از اطلاعات را به مسافت دورتری بفرستیم و نگران از دست رفتن داده‌ها نباشیم. نیکولا آلیک از موسسه کوالکام در مورد این سیستم جدید فیبری می‌گوید: ” شبیه ریگ روان است. هرچه بیشتر تلاش می‌کنی، بیشتر در آن فرو می روی.”
هرچه قدرت بیشتری به سیگنال اضافه کنید، خرابی بیشتری ایجاد خواهد شد. رویکرد ما حذف این حد قدرت که به نوبه خود به گسترش چگونگی انتقال سیگنالها در فیبر نوری بدون نیاز به تکرار می‌انجامد. تکرار کننده‌های الکترونیکی بسیار پرهزینه هستند و مشکل اعوجاج امواج را حل نمی‌کنند. نشانه فرکانس می‌تواند دقیقا این کار را انجام دهد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.