با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

طرز روشن کردن آتش در طبیعت

در این مطلب برای علاقه‌مندان به سفر و استفاده از طبیعت، طرز روشن کردن آتش در طبیعت را آموزش خواهیم داد:

آتش

 

آتش در طبیعت استفاده‌های گوناگون دارد. از  آن می‌توان برای خالص کردن آب، استریل بانداژ، پیغام‌های معنادار برای نشان دادن جا، حفاظت در برابر حیوانات وحشی …. استفاده کرد. از آتش در مواقع خطر می‌توان به عنوان ابزاری دفاعی استفاده کرد. در کنار همه فوایدی که آتش دارد، می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد. گاهی یک شعله بسیار کوچک در طبیعت می‌تواند باعث سوختن و از بین رفتن هکتارها جنگل شود. بنابراین اگر قصد روشن کردن آتش در طبیعت را دارید باید دقتتان را بسیار بالا ببرید و نکات ایمنی را نیز رعایت کنید.

 

اصول اولیه آتش

روش‌های درست کردن آتش 1

برای اینکه عامل‌های مهم در به وجود امدن آتش بهتر در ذهن‌ باقی بماند، مثلثی به نام مثلث آتش ابداع شده است که اضلاع آن ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن است که اگر هر کدام از این موارد نباشد، آتش بی‌معنا خواهد بود و اساسا تشکیل نمی‌شود. هر چقدر نسبت ترکیب این موارد بهتر باشد آتش بهتری درست می‌شود.

 

انتخاب محل و آماده‌سازی:

قبل از درست کردن آتش موارد زیر بررسی کنید:

– آب و هوای منطقه‌ای که آتش را در آن قرار است درست کنید.
– چه مواد و وسایلی در دسترس دارید.
– چقدر زمان برای روشن کردن آتش دارید.
– آتش را برای چه کاری می‎‌خواهید روشن کنید.

برای روشن کردن آتش مکان خشکی پیدا کنید و آن را تمیز کنید و حواستان باشد تا شعاع یک متری موادی که قابل اشتعال هستند را بردارید. از سنگ‌های خیس استفاده نکنید.

روش‌های درست کردن آتش 2

بهتر است یک دیواره چوبی و یا سنگی برای محافظت از آتش در برابر باد و جلوگیری از گسترش آتش ایجاد کنید. یکی از بهترین مکان‌ها برای درست کردن آتش، چاله آتش است. در چاله آتش هم هوا کاملا به آتش می‌رسد و هم آتش به خوبی در آن متمرکز می‌شود. نام دیگر چاله آتش، چاله داکوتا است که برای درست کردن آن باید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

ابتدا سوراخ بزرگی در زمین ایجاد کنید و چاله دیگری نیز در فاصله ۲۰ تا ۲۵ متری آن برای ورود هوا مطابق شکل زیر ایجاد کنید. حالا می‌توانید در این چاله آتش ایجاد کنید.

چاله آتش

اگر در جایی برفی بودید و نیاز به روشن کردن آتش پیدا کردید ابتدا بستری از چوب فراهم کنید، سپس ساقه‌هایی که به اندازه مچ دستتان هستند فراهم کنید و آن‌ها را مطابق شکل زیر کنار هم بچینید و آتش را روشن کنید.

روش‌های درست کردن آتش 3

روش‌های درست کردن آتش:

روش‌های زیادی برای روشن کردن آتش وجود دارد. این بستگی به شما دارد که آتش را برای چه کاری می‌خواهید و کدام روش را انتخاب می‌کنید. با هم روش‌های درست کردن آتش را مرور می‌کنیم:

 

خیمه سرخپوستی:

روش‌های درست کردن آتش 4

در این روش چوب‌ها را به صورت خیمه‌ای و مخروطی می‌چینند و در بین این چوب‌ها مواد اولیه برای روشن کردن را قرار می‌دهند و آتش را روشن می‌کنند. در این روش آتش به تدریج از لایه‌های بیرونی چوب برای تغذیه خود استفاده می‌کنند. در این روش چوب‌های تر نیز برای سوختن آماده می‌شوند.

 

روش تکیه‌گاهی:

روش‌های درست کردن آتش 5

در این روش ابتدا تکه چوب سبزی را با زاویه ۳۰ درجه در زمین ثابت می‌کنند. این زاویه باید در جهت باد باشد. موادی که با آن آتش را روشن می‌کنند، در زیر این چوب قرار داده و با چوب‌های باریک‌تری همانطور که در شکل زیر می‌بینید روی چوب را می‌پوشانند.

 

گودال تقاطعی:

روش‌های درست کردن آتش 6

در این روش ۲ گودال به اندازه ۳۰ سانتی‌متر و عمق ۷٫۵ سانتی‌متر در زمین به شکل تقاطعی و همانطور که در شکل زیر می‌بینید ایجاد می‌کنند. مواد آتش‌زا را در چاله به صورت طولی انبار می‌کنند و چوب‌ها را روی آن قرار می‌دهند. در این صورت، باد به سمت مرکز آتش هدایت می‌شود.

 

هرمی:

روش‌های درست کردن آتش 7

در مدل هرمی که به دلیل دوام آن برای روشن نگه داشتن آتش در شب مناسب است؛ ابتدا ۲ چوب بزرگ را به عنوان پایه انتخاب کنید و آن را بر روی زمین بگذارید. سپس چوب‌های کوچک‌تر را به حالت متقاطع و همانطور که در شکل زیر می‌بینید بر روی آن‌ها بچینید. همانطور که هر ردیف به سمت بالا می‌روید، از تعداد چوب‌ها کاسته می‌شود. آتش را بالای چوب‌ها روشن می‌کنند و آتش به مرور از چوب‌های زیرین برای تغذیه استفاده می‌کند.

 

روش‌های ایجاد آتش برای شروع:

کبریت:

برای رفتن به مسافرت کبریت‌های ضد آب تهیه کنید و آن‌ها را در کیسه‌های ضد آب نگه‌داری کنید. حواستان باشد، بسته کبریت سالم باشد تا در روشن کردن آتش دچار مشکل نشوید.

 

عدسی محدب:

این روش برای استفاده در روزهای صاف و آفتابی مناسب است. می‌توانید از عدسی دوربین دوچشمی و یا معمولی، عدسی قطب‌نما و عدسی برخی از انواع ساعت‌ها برای این کار استفاده کنید. عدسی نور خورشید را در یک نقطه متمرکز می‌کند و بعد از گذشت چند لحظه در آن نقطه شعله کوچکی به وجود می‌آید.

 

باروت:

اگر گلوله همراهتان است، با دقت باروت آن را خارج کنید و از باروت آن به عنوان یک ماده سوزنده استفاده کنید. از دیگر وسایلی که می‌توانند در روشن کردن آتش به شما کمک کنند، می‌توان به فندک، کپسول‌های گازی و بنزینی کوچک و یا نفت اشاره کرد.

روش‌هایی قدیمی نیز برای روشن کردن آتش وجود دارد که در قدیم انسان‌ها از این روش‌ها برای برافروختن آتش استفاده می‌کردند. این روش‌ها عبارتند از: استفاده از سنگ چخماق و تیغه فولادی، کمان و مته، تسمه آتش و اره آتش. استفاده از این روش‌ها مشکل بوده و به تجربه و تخصص زیاد احتیاج دارد.

 

 

در آخر به نکاتی اشاره می‌کنیم که توجه به آن کمک زیادی به شما می‌کند:

۱- روشن کردن کبریت را در تمام شرایط جوی یاد بگیرید. این کار به تمرین زیاد احتیاج دارد.

۲- اگر در منطقه‌ای هستید که هوا سرد است، برای گرم شدن به ۱ آتش بسنده نکنید و سعی کنید دور تا دور خود آتش روشن کنید.

۳- اگر در منطقه‌ای هستید که درخت برای جمع‌آوری هیزم در اختیار ندارید از علف، پشکل خشک حیوانات، پیه حیوانی و زغال‌سنگ برای برافروختن آتش استفاده کنید.

۴- صمغ درخت کاج ماده‌ای مناسب برای ایجاد آتش است زیرا در هوای مرطوب نیز آتش می‌گیرد.

۵- هیزم را به یکباره در آتش نریزید و آن را کم کم به آن اضافه کنید.

۶- اگر در منطقه‌ای کویری هستید، استفاده از پشکل حیوانات را فراموش نکنید.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۵ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.