با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

علائم اولیه بارداری

زن بارداری

در این مطلب به ۷ مورد از علائم اولیه بارداری اشاره خواهیم کرد که در اکثر بانوان رایج است.

 

تغییر در خلق و خو و رفتار

شاید بتوان تغییر رفتاری زنان را در ۳ ماهه اول بارداری از مشخص‌ترین نشانه‌های بارداری دانست، در این مدت ممکن است ذائقه فرد تغییر کند و یا بیش از اندازه حساس شود.

 

علایم مشابه قاعدگی

بسیاری از علائم بارداری مشابه علائمی است که زنان در عادت ماهیانه در آن‌ها بروز می‌کند. علائمی مانند تغییر اندازه در سینه‌ها، بی‌حوصلگی، کسل شدن، بداخلاقی، حساس شدن، ورم کردن دست‌ها و پاها.

 

التهاب در سینه‌ها

از دیگر علائم بارداری، سنگین شدن سینه‌ها در هفته‌های نخست بارداری است، اگر خارج از سیکل ماهیانه احساس کردید سینه‌هایتان سنگین است، ممکن است باردار باشید و برای اطمینان تست بارداری بدهید. البته این احساس در سینه‌ها در هفته‌های بعد از بین می‌رود زیرا بدن با تغییرات هورمونی سازگار می‌شود.

 

لک دیدن در دوره بارداری

ممکن است در دوران بارداری خانم‌ها لک هم مشاهده کنند. البته برخی به اشتباه باور دارند که در بارداری لک دیده نمی‌شود اما این طور نیست. بسیاری از خانم‌ها در دوره عادت ماهیانه لک مشاهده می‌کنند که این امر طبیعی است.

 

کاهش وزن در سه ماه اول بارداری

شاید بتوان ۳ ماهه نخست بارداری را حساس‌ترین زمان بارداری در نظر گرفت. برای برخی خانم‌ها گذراندن ۳ ماهه اول بسیار دشوار است. آن‌ها در طول این ۳ ماه ویار می‌کنند. برخی دچار افسردگی می‌شوند. این باعث می‌شود وزنشان کاهش یابد. به طور کل در ۳ ماهه اول اضافه وزن محسوسی دیده نمی‌شود اما در ۳ ماهه دوم و سوم اضافه وزن چشمگیر است.

 

تکرر ادرار

تکرر ادرار از دیگر علائم خانم‌های باردار است. دلیل آن این است که خانم‌های باردار، مقدار خون و مایعات دیگر در بدنشان زیاد می‌شود و به همین دلیل مرتب نیاز به دستشویی پیدا می‌کنند. تکرر ادرار یکی از علائم اولیه بارداری در خانم‌هاست.

 

خستگی

معمولا خانم‌های باردار در ۳ ماهه اول و سوم بیشتر از همیشه احساس خستگی به آن‌ها دست می‌دهد. دلیل این خستگی به طور دقیق معلوم نیست اما متخصصان حدس می‌زنند به دلیل اینکه ترشح پروژسترون در ۳ ماهه اول زیاد است باعث ایجاد خستگی می‌شود. در ۳ ماهه سوم نیز به دلیل اینکه وزن مادران افزایش می‌یابد، نمی‌توانند موقع استراحت و یا خواب در موقعیتی درست قرار گیرند، به خوبی استراحت کنند و بنابراین مدام احساس خستگی می‌کنند.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۴ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.