با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

علائم کمبود منیزیم

علائم کمبود منیزیم
شاید کمتر کسی باشد که از فواید منیزیم آگاه باشد. صحبت از املاح معدنی که می‌شود اکثرا از اهمیت آهن و کلسیم حرف می‌زنند و فکر می‌کنند این عناصر تنها مهم هستند. بد نیست بدانید منیزیم یک عنصر بسیار مهم برای بدن است که برای مغز و قلب مفید است و عملکرد ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد. همچنین منیزیم برای بهبود سلامت استخوان ضروری است. اکثر افراد به کمبود منیزیم دچار هستند و خودشان بیخبرند. ما در ایجا به برخی از علائم کمبود منیزیم اشاره می‌کنیم. اگر این علائم را دارید دچار کمبود منیزیم هستید و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
۱- اگر گوشتان ناگهان سوت می‌‌کشد و حس می‌کنید شنواییتان کاهش یافته، احتمالا کمبود منیزیم دارید. در واقع سلامت گوش با منیزیم رابطه مستقیم دارد. اگر منیزیم به مقدار کافی در بدنتان وجود داشته باشد، از تشکیل رادیکال‌های آزاد که باعث ناشنوایی می‌شوند جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که گاهی به بیمارانی که دچار کم شنوایی می‌شوند، مکمل منیزیم داده می‌شود تا شنوایی خود را مجددا باز یابند.
۲- اگر گرفتگی عضلات دارید احتمالا دچار کمبود منیزیم هستید. منیزیم ماهیچه‌ها و عضلات را در حالت شل نگه می‌دارد و برای عملکرد عضلات ضروری است. به خاطر خاصیت شل کنندگی عضلات است که برای کاهش درد زایمان به خانم‌ها قطره اکسید منیزیم داده می‌شود. همچنین کمبود منیزیم ممکن است در برخی از افراد باعث لرزش و یا گرفتگی عضلات پا شود.
۳- اگر دچار افسردگی هستید منیزیم مصرف کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که بین میزان کم منیزیم و افسردگی رابطه مستقیمی وجود دارد و اکثر کسانی که به علت افسردگی خودکشی می‌کردند، میزان منیزیم در آن‌ها بسیار پاین بوده است. پس منیزیم یکی از داروهای ضد افسردگی است که هیچگونه عوارضی هم ندارد.
۴- آیا قلبتان دچار تپش نا منظم است و یا حس می‌کنید عضلات قلبتان گرفته است؟ در این صورت ممکن است بخاطر فقدان منیزیم در بدنتان باشد. عملکرد غیر طبیعی قلب از علائم کمبود منیزیم است. آریتمی و یا تپش نامنظم قلب بسیار خطرناک است و ممکن است فرد دچار سکته قلبی و یا مغزی شود. به همین دلیل است که برخی پزشکان برای درمان نامنظمی قلب داروهای حاوی منیزیم تجویز می‌کنند.
۵- اگر سنگ کلیه دارید به احتمال زیاد دچار فقدان منیزیم هستید. منیزیم مانع ایجاد و تشکیل سنگ کلیه می‌شود. سنگ کلیه بسیار دردناک و طاقت فرساست اما بهتر است بدانید که با مصرف مکمل‌های منیزیم می‌توانید به سادگی از آن جلوگیری کنید.
اگر هرکدام از علائم بالا را در خود مشاهده کردید بهتر است به فکر درمان آن باشید و بدانید ممکن است از فقدان منیزیم دچار این علائم شده باشید. به شما توصیه می‌کنیم که از مواد غذایی حاوی منیزیم در رژیم غذایی خود استفاده کنید. موادی مانند بامیه، تخمه آفتابگردان و کدو، اسفناج، سویا، بادام و بادام هندی، لوبیا قرمز و …

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.