با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

علت و درمان تب کودکان

تب کودکاندر این مطلب به علت و درمان تب کودکان می‌پردازیم :

 

خیلی‌ها تصور می‌کنند که تب یک بیماری است اما این طور نیست و تب  فقط نشان دهنده عفونت در بدن است. معمولا روشی ساده و دقیق برای فهمیدن اینکه آیا کودک تب دارد یا نه پیشانی کودک را لمس می‌کنند و یا می‌بوسند، اگر حس کردید داغ است احتمالا کودکتان تب دارد. البته از درجه‌های اندازه‌گیری تب نیز می‌توان استفاده کرد، فقط نکته‌ای که به هنگام استفاده از این درجه‌ها باید رعایت کنید این است که هرگز برای اندازه‌گیری درجه تب در کودکانتان آن را در دهان و یا در مقعد کودک قرار ندهید، زیرا ممکن است بشکند و خطرناک است. درجه را در زیر بغل کودک قرار دهید و هر دمایی که درجه نشان داد، ۱ عدد به آن اضافه کنید. به طور مثال اگر تب سنج شما عدد ۳۸ را نشان داد، یعنی دمای بدن کودکتان ۳۹ است. بسیاری از والدین نمی‌دانند چه زمانی باید کودکشان را نزد پزشک ببرند؟ تا چه زمانی می‌توانند منتظر بمانند تا شاید تب کودک پایین بیاید و نیاز به پزک نباشد، باید بگوییم که زمان مراجعه به پزشک به عواملی مانند سن، درجه حرارات و علائم همراه با تب بستگی دارد.
اما به طور کلی در موارد زیر بهتر است سریعا به پزشک مراجعه شود:
– درجه حرارت بدن کودک با سن کمتر از ۳ ماه، ۳۸ درجه و یا بیشتر باشد.
– درجه حرارت بدن کودک با سن بیشتر از ۳ ماه، ۳۹ درجه و یا بیشتر باشد.
– درجه حرارت بدن کودک با سن بیشتر از ۳ ماه، کمتر از ۳۹ درجه باشد اما با علائمی مانند بی اشتهایی، اسهال و استفراغ مکرر، کاهش میزان ادرار، عدم وجود اشک در هنگام گریه همراه باشد.
– در صورت وجود علائمی همراه با تب، از جمله گلودرد، درد گوش، تب‌های مکرر و طولانی، بیماری زمینه‌ای مزمن، ضایعات پوستی یا علائم ادراری
– ادامه داشتن تب به مدت ۲۴ ساعت برای کودکان زیر ۲ سال و ۷۲ ساعت برای کودکان بالای ۲ سال (حتی در صورت نبود علائم دیگر)
– در صورت بیقراری و گریه شدید و غیر قابل کنترل کودک، کاهش خواب کودک و یا کاهش سطح هوشیاری، در صورت مشاهده کبودی در لب و زبا و یا ناخن، سردرد شدید کودک، اگر تنفسش سخت انجام شود، در صورت مشاهده تشنج، دلدرد و ناتوانی در بلع بزاق دهان و یا مشاهده دانه‌های بنفش رنگ مشابه کبودی بر روی پوست

تب کودک

راه حل چیست؟

در صورتی که دماسنج تب بالا را نشان داد، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید اما اگر درجه حرارت بدن کودکتان زیاد نبود و تب خفیفی داشت، کارهای زیر را برای کاهش تب کودکتان انجام دهید:
-استراحت و خوابیدن آسان‌ترین و بهترین روش برای کاهش تب در کودکان است. سعی کنید شرایط استراحت را برای فرزندتان فراهم کنید. در صورت استراحت و خواب بدن فرصت کافی برای مبارزه با عفونت خواهد داشت.
-اگر هوا گرم است سعی کنید اتاق کودکتان را خنک نگه دارید، لباس‌های نخی به او بپوشانید و لباس اضافی را از تن او خارج کنید. در مواقعی که هوا خیلی گرم باشد می‌توانید از کولر در اتاق کودک برای خنک نگه داشتن دمای محیط استفاده کنید، فقط حواستان باشد کودکتان در مسیر جریان هوا نباشد.
-کسانی که تب می‌کنند آب بدنشان از طریق پوست از دست می‌رود. پس به کودکتان مایعات و آب کافی دهید تا دچار کم آبی نشود. آبمیوه تازه به کودک خود بدهید و غذاهای سبک مانند سوپ برای او تهیه کنید.
-پاشویه یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روش‌هاست. مرتب کودکتان را با آب ولرم پاشویه کنید. حواستان به دمای آب برای پاشویه باشد. از آب سرد استفاده نکنید زیرا لرز را هم به تب کودکتان اضافه می‌کند. دمای آب باید نزدیک به دمای بدن باشد.
-مرتب دست‌های کودکتان را با آب و صابون بشویید. بخصوص در هنگام غذا خوردن.
-پارچه‌ای تمیز را مرطوب کنید و آن را بر روی پیشانی کودک قرار دهید و هر ۳۰ ثانیه آن را عوض کنید. دقت کنید در این مورد نیز دمای آب باید ولرم باشد و پارچه باید مرتب عوض شود.
-معمولا کودکان در هنگام تب، لرز هم می‌کنند. بهتر است یک ملحفه نازک روی او بیندازید.
-در صورتی که این راهکارها جواب نداد کودک خود را نزد پزشک اطفال برید.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.