با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

علل شایع تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم
برخی افراد هنگامی که در آینه نگاه می‌کنند، متوجه هاله تیره‌ای دور چشمان خود می‌شوند. سیاهی و یا تیرگی دور چشم یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی است. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ نشان داده‌اند که ۵۰% زنان دارای تیرگی دور چشم هستند و از این موضوع ناراحتند. در واقع پف دور چشم و تیرگی دور چشم مشکلات شایعی هستند که اگر افراد مبتلا به آن کمی بیخوابی بکشند، این تیرگی تشدید می‌شود. تیرگی دور چشم با انجام روش‌هایی قابل درمان و حتی پیشگیری هستند. جالب است که بدانید تیرگی دور چشم در افراد آسیایی بیشتر از نقاط دیگر است.
از علل شایع تیرگی دور چشم می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– رنگدانه‌های بیش از اندازه در اطراف چشم باعث به وجود آمدن تیرگی دور چشم می‌شود که از این علت می‌توان به عنوان شایع‌ترین دلیل اشاره کرد.
– نازک بودن پوست اطراف چشم باعث می‌شود رنگدانه‌های پوست خودشان را بیشتر نشان دهند.
– یکی دیگر از دلایل این تیرگی افزایش سن است. ‌
– حتی‌الامکان سعی کنید در معرض نور آفتاب نباشید زیرا چین و چروک اطراف چشمتان بیشتر شده و در نتیجه سیاهی دور چشم افزایش می‌یابد. سعی کنید حتما از کرم‌های ضدآفتاب در هنگام خروج از منزل استفاده کنید و در خارج از منزل نیز از عینک‌های آفتابی و یا کلاه استفاده کنید.
– یک نوع خاصی از تیرگی دور چشم که شدیدتر است و نیاز به درمان دارد، چشم پاندا نام دارد. به طور کل می‌توان گفت که سیاهی دور چشم با برخی از انواع بیماری، رژیم غذایی نادرست، مصرف الکل و استعمال دخانیات بدتر می‌شود.
– از دیگر دلایل تیرگی دور چشم می‌توان به گرفتگی بینی اشاره کرد. افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند، رگ‌های خونی که از چشم به سوی بینی می‌روند مورم شده و اطراف چشم را تیره می‌کند.
– لازم به ذکر است خانم‌های باردار نیز به علت تغییرات هورمونی ممکن است دچار سیاهی دور چشم شوند.
همانطور که گفتیم تیرگی دور چشم قابل درمان است و گزینه‌های زیادی برای درمان آن وجود دارد. باید ابتدا علت بروز مشکل را جویا شد و سپس درمان‌های مناسب و لازم را انجام داد. به طور مثال اگر علت تیرگی دور چشم وجود بیش از اندازه رنگدانه‌ها در اطراف چشم باشد، می‌توان از کرم‌های روشن کننده و رتینوییدها برای رفع مشکل استفاده کرد. همچنین می‌توان از لیزرهای مخصوص استفاده کرد که در عمق کم پوست نفوذ می‌کنند و ملانوسیت‌ها که همان سلول‌های تولیدکننده رنگدانه هستند را نابود می‌کنند و تیرگی دور چشم کاهش می‌یابد. می‌توان برای ظاهر شدن کمتر رگ‌های خونی اطراف چشم نیز از کرم‌های مخصوص استفاده کرد که حاوی نیاسیتامید هستند و یا از ویتامین B محلول در آب استفاده کرد. پف دور چشم نیز به علت افزایش مقدار آب زیر پوست است و می‌توان با استفاده از ژل‌های گیاهی و یا کافیین آن را کاهش داد. استفاده از خیار نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. زیرا حاوی ۹۵% آب است و رگ‌های خونی در اطراف چشم را منقبض می‌کند. خیار را برای ۱۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. می‌توانید از کیسه چای مرطوب نیز بر روی چشمان خود استفاده کنید. آلوئه‌ورا نیز از دیگر روش‌های درمان خانگی است که باعث روشن شدن پوست می‌شود و به آن طراوت می‌بخشد.
روش‌های سریع‌تری نیز برای رفع این مشکل وجود دارند. به طور مثال استفاده از لوازم آرایشی مانند محوکننده‌ها به طور موقت این تیرگی‌ها را پوشش می‌دهد. اگر اطراف چشمانتان قرمز است سعی کنید از محوکننده‌هایی با پایه سبزرنگ استفاده کنید تا این قرمزی کاهش یابد. استفاده از سرم‌های چشمی که حاوی مواد آبرسان و آنتی اکسیدان است نیز توصیه می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.