با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

علل کاهش میل جنسی

میل جنسیکاهش میل جنسی یکی از مشکلات بین زوج‌های جوان است. چاره و درمان این مشکل چیست؟ چه کنیم که روابط جنسی‌مان سرد نشود؟ در این مقاله پیرامون این سوالات صحبت خواهیم کرد.

 

کاهش میل جنسی را تقریبا اکثر زوج‌ها به صورت مقطعی تجربه می‌کنند. پس از ازدواج و با تداوم و افزایش تعداد رابطه جنسی، میل جنسی نسبت به رابطه‌های اولیه کمتر خواهد بود که امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کاهش میل جنسی مسئله دیگری است که هم در زنان و هم در مردان اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین عامل افت میل جنسی استرس است. مشکلات شغلی، اقتصادی، و هر مشکلی که به درگیری فکری و استرس بیانجامد بر میل جنسی به شدت تاثیرگذار خواهد بود. تمرین کنترل استرس در چنین شرایطی بسیار حیاتی و لازم است. سعی کنید در شرایط استرسی به سراغ روابط جنسی نروید. عامل موثر دیگر در میل جنسی روابط عاطفی است. اگر احساس می‌کنید که روابط عاطفی شما به دلیل مشغله کاری یا درگیری و مشاجره خانوادگی ضعیف شده است، حتما برای این قضیه زمان بگذارید و سعی در برقراری یک رابطه عاطفی داشته باشید. در چنین شرایطی نوازش کردن، بغل کردن، بوسیدن برای تقویت رابطه عاطفی بسیار موثر است. سعی کنید از بحث و جدل‌های بی‌مورد دوری کنید چرا که با کمرنگ شدن روابط عاطفی میل جنسی نیز افت خواهد داشت.

 

پس از زندگی طولانی با همسرتان تمایلات جنسی آرام‌تر از قبل خواهد شد که جای نگرانی ندارد و تنها به دلیل عادت کردن به شرایط است. برای تقویت میل جنسی می‌توانید تغییراتی در زندگی حاصل کنید که عادات را به هم زند. تغیراتی در رفتار یا ظاهر باعث حل این نوع کاهش میل جنسی خواهد شد. گاهی اوقات علت کاهش میل جنسی شکل ظاهری است به این صورت که به علت نارضایتی از شکل ظاهری خود میل شخص به رابطه جنسی کاهش می‌یابد. مثلا اگر شریک خود از چاقی زیاد یا لاغری شدید شرمنده و خجالت‌زده است با حرف زدن به او اعتماد به نفس دهیم تا باعث کاهش میل جنسی او نشود. علت دیگری که باعث کاهش میل جنسی می‌شود، البته فقط در مردان، مشکل نعوظ است که در بین مردان شایع است و فرد احساس ناتوانی می‌کند و این نگرانی برای برقراری رابطه جنسی باعث کاهش میل جنسی می‌شود. مردانی که دچار این مشکل هستند باید هر چه سریع‌تر به اورولوژیست مراجعه کنند تا مشکل نعوظ قبل از کاهش میل جنسی درمان شود.

 

برخی داروها نیز عامل دیگری برای کاهش میل جنسی هستند، داروهایی مانند ضدافسردگی، آنتی هیستامین، قرص ضدبارداری، داروی فشار خون، شیمی درمانی،… اگر متوجه شدید که از زمان مصرف دارویی دچار کاهش میل جنسی شدید، حتما با پزشک معالجتان این موضوع را درمیان بگذارید تا هر چه سریع‌تر این مسئله برطرف شود. حتما شما هم شنیده‌اید که پس از بچه‌دار شدن میل جنسی کاهش می‌یابد؛ اما این باور غلط است تنها به دلیل افزایش وظایف زمان محدود می‌شود. البته پس از زایمان در خانم‌ها به دلیل مشکلات جسمانی و تغییرات هورمونی کاهش میل جنسی مشاهده می‌شود که امری طبیعی و گذرا است. سعی کنید در این دوران با کمک گرفتن از اطرافیان برای نگهداری نوزادتان زمانی را به برقراری رابطه جنسی اختصاص دهید و یا هنگامی که نوزادتان خواب است رابطه داشته باشید. در زمان خستگی و بی‌خوابی رابطه جنسی برقرار نکنید زیرا نه تنها لذتی نخواهید برد بلکه میل جنسی شما کاهش پیدا خواهد کرد. کمبود خواب و خستگی باعث می‌شود انرژی و حوصله کافی برای برقراری یک رابطه لذت‌بخش را نداشته باشید و تمایلات جنسی شما را کاهش دهد. سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید و زمان استراحت و فعالیتتان با همسرتان هماهنگ باشد.

 

عامل دیگر کاهش میل جسمی، سن است. خانم‌ها با رسیدن به سن یائسگی و با کاهش میزان هورمون‌های جنسی، میل جنسی آنان نیز افت می‌کند و علائم یائسگی از جمله خشکی واژن و دردناک شدن مقاربه باعث کاهش میل جنسی می‌شود. همچنین با افزایش سن و پدید آمدن آثار پیری در چهره خانم‌ها باعث از دست دادن اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود و همین مسئله باعث افت میل جنسی خواهد شد. در مردان نیز با افزایش سن، ترشح هورمون تستسترون که عامل میل جنسی است کاهش می‌یابد و به همین دلیل میل جنسی نیز کاهش خواهد داشت. البته خانم‌ها نیز هورمون تستسترون دارند، اما مکانیسم بدن خانم‌ها بسیار پیچیده‌تر از آقایان است و تعادلی بین هورمون‌هایشان برقرار است و عوامل زیادی در میل جنسی خانم‌ها دخیل است. اگر کاهش میل جنسی شما هیچکدام از این دلایل را ندارد حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا مورد آزمایش هورمونی قرار بگیرید.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.