با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

عواملی که باعث بوی بد دهان می‌شوند

بوی بد دهان
بوی بد دهان یکی از مسائلی است که افراد زیادی درگیر آن هستند و افرادی که دچار این مشکل هستند در برخوردهای اجتماعی و گاها در زندگی زناشویی و خانوادگی دچار مشکل می‌شوند. اما گاهی خود فرد از این موضوع بیخبر است و با خیال راحت با اطرافیانش به صحبت می‌پردازد و در محل کارش و یا در مکان‌های دیگر برای اینکه او ناراحت نشوند چیزی به او نمی‌گویند و فقط سعی می‌کنند از او دور شوند. عده‌ای نیز از بوی بد دهان خود باخبرند، اما روشی برای درمان بوی بد دهانشان پیدا نکردند و دچار کمبود اعتماد به نفس و کناره‌گیری از دوستان و آشنایان خود شده‌اند. بوی بد دهان دلایل مختلفی دارد و معمولا قابل درمان نیز هست. البته گاهی هم علت ناشناخته‌ای باعث بروز این مشکل در افراد می‌شود که با انجام روش‌ها و معاینات مختلف نیز نمی‌توانند علت بوی بد دهانشان را تشخیص دهند و به همین دلیل همیشه مجبورند از روش‌هایی مانند جویدن آدامس، استفاده از قرص‌ها و اسپری‌های خوشبوکننده دهان استفاده کنند که البته ممکن است این روش‌ها عوارضی داشته باشند.

علل بوی بد دهان
عواملی که باعث بوی بد دهان می‌شوند:
۱- بوی بد دهان به دلیلی غیر مرتبط با حفره دهان ایجاد می‌شود. دلایلی مانند ناراحتی‌های گوارشی معده، سینوزیت، کم آبی بدن، مصرف پیاز یا سیر و سیگار کشیدن.
۲- دلایلی مربوط به حفره دهان که خود به ۳ بخش زیر تقسیم می‌شود:
– دندان‌ها: ممکن است بوی بد دهان به دلیل وجود دندان‌های پوسیده داخل دهان و یا گیر کردن غذا در دندان‌هایی که به طور مناسب پر نشده‌اند.
– لثه: خونریزی و یا قرمزی لثه‌ها و عدم مسواک زدن صحیح دندان و لثه که باعث خارج نشدن مواد غذایی از لثه و در نتجه بوی بد دهان می‌شود.
– زبان: در برخی افراد پرزهای زبان و یا جوانه‌های چشایی در انتهای زبان آن‌ها بلند است و همین می‌تواند بوی بد در دهان ایجاد کند که البته با مسواک زدن روی زبان این مسئله حل می‌شود.

۳- جرم دندان: جرم دندان چگونه به وجود می‌آید و به چند گروه تقسیم می‌شوند؟ جرم دندان و یا همان پلاکت باکتریایی با یک پلاکت نرم زرد رنگ شروع می‌شود که به دندان می‌چسبد و و پس از مدتی و طی فرآیندی به جرم دندان تبدیل می‌شود. جرم‌های دندان به ۲ گروه بالا لثه‌ای و زیر لثه‌ای تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:
– جرم‌های بالا لثه‌ای: این جرم‌ها که نسبت به جرم‌های زیر لثه‌ای آسیب کمتری می‌رسانند، معمولا به راحتی دیده می‌شوند.
– جرم‌های زیر لثه‌ای: این جرم‌ها همانطور که از اسمشان پیداست در زیر لثه هستند و دیده نمی‌شوند و تنها با انجام معاینات در دندانپزشکی قابل تشخیص هستند. این جرم‌ها که متراکم و چسبنده‌اند، عامل اصلی در پیدایش بیماری‌های لثه بوده و عاملی نیز برای بوی بد دهان هستند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۲ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.