با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

عواملی که باعث بوی بد دهان می‌شوند

بوی بد دهان
بوی بد دهان یکی از مسائلی است که افراد زیادی درگیر آن هستند و افرادی که دچار این مشکل هستند در برخوردهای اجتماعی و گاها در زندگی زناشویی و خانوادگی دچار مشکل می‌شوند. اما گاهی خود فرد از این موضوع بیخبر است و با خیال راحت با اطرافیانش به صحبت می‌پردازد و در محل کارش و یا در مکان‌های دیگر برای اینکه او ناراحت نشوند چیزی به او نمی‌گویند و فقط سعی می‌کنند از او دور شوند. عده‌ای نیز از بوی بد دهان خود باخبرند، اما روشی برای درمان بوی بد دهانشان پیدا نکردند و دچار کمبود اعتماد به نفس و کناره‌گیری از دوستان و آشنایان خود شده‌اند. بوی بد دهان دلایل مختلفی دارد و معمولا قابل درمان نیز هست. البته گاهی هم علت ناشناخته‌ای باعث بروز این مشکل در افراد می‌شود که با انجام روش‌ها و معاینات مختلف نیز نمی‌توانند علت بوی بد دهانشان را تشخیص دهند و به همین دلیل همیشه مجبورند از روش‌هایی مانند جویدن آدامس، استفاده از قرص‌ها و اسپری‌های خوشبوکننده دهان استفاده کنند که البته ممکن است این روش‌ها عوارضی داشته باشند.

علل بوی بد دهان
عواملی که باعث بوی بد دهان می‌شوند:
۱- بوی بد دهان به دلیلی غیر مرتبط با حفره دهان ایجاد می‌شود. دلایلی مانند ناراحتی‌های گوارشی معده، سینوزیت، کم آبی بدن، مصرف پیاز یا سیر و سیگار کشیدن.
۲- دلایلی مربوط به حفره دهان که خود به ۳ بخش زیر تقسیم می‌شود:
– دندان‌ها: ممکن است بوی بد دهان به دلیل وجود دندان‌های پوسیده داخل دهان و یا گیر کردن غذا در دندان‌هایی که به طور مناسب پر نشده‌اند.
– لثه: خونریزی و یا قرمزی لثه‌ها و عدم مسواک زدن صحیح دندان و لثه که باعث خارج نشدن مواد غذایی از لثه و در نتجه بوی بد دهان می‌شود.
– زبان: در برخی افراد پرزهای زبان و یا جوانه‌های چشایی در انتهای زبان آن‌ها بلند است و همین می‌تواند بوی بد در دهان ایجاد کند که البته با مسواک زدن روی زبان این مسئله حل می‌شود.

۳- جرم دندان: جرم دندان چگونه به وجود می‌آید و به چند گروه تقسیم می‌شوند؟ جرم دندان و یا همان پلاکت باکتریایی با یک پلاکت نرم زرد رنگ شروع می‌شود که به دندان می‌چسبد و و پس از مدتی و طی فرآیندی به جرم دندان تبدیل می‌شود. جرم‌های دندان به ۲ گروه بالا لثه‌ای و زیر لثه‌ای تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:
– جرم‌های بالا لثه‌ای: این جرم‌ها که نسبت به جرم‌های زیر لثه‌ای آسیب کمتری می‌رسانند، معمولا به راحتی دیده می‌شوند.
– جرم‌های زیر لثه‌ای: این جرم‌ها همانطور که از اسمشان پیداست در زیر لثه هستند و دیده نمی‌شوند و تنها با انجام معاینات در دندانپزشکی قابل تشخیص هستند. این جرم‌ها که متراکم و چسبنده‌اند، عامل اصلی در پیدایش بیماری‌های لثه بوده و عاملی نیز برای بوی بد دهان هستند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۲ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.