با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

عینک آفتابی مناسب فرم صورت

هنگام خرید عینک آفتابی توجه به اندازه و فرم صورت بسیار حائز اهمیت است، زیرا بر اساس آن می‌توانیم عینک آفتابی مناسب‌تر انتخاب کنیم.
برای پیدا کردن بهترین عینک آفتابی مناسب فرم صورت به موارد زیر نیاز خواهید داشت:
– اندازه گیری صورتتان
– تشخیص فرم چهره
– پیدا کردن سبک عینک مناسب صورتتان

 

اندازه گیری صورت:

اندازه گیری ابعاد صورت به شما کمک خواهد کرد تا یک ایده از اندازه و شکل صورت خود داشته باشید. برای اندازه گیری صورت خود، در مقابل یک آینه ایستاده و این مراحل را دنبال کنید:
مرحله ۱: اندازه گیری استخوان گونه – نوار اندازه گیری را درست در زیر چشم خود را قرار دهید تا بالای استخوان گونه خود را پیدا کنید. اندازه همان نقطه در طرف دیگر صورت خود را هم بگیرید. اعداد را یادداشت کنید.
مرحله ۲: اندازه گیری خط فک – زیر گوشتان را لمس کنید تا استخوان فک خود را پیدا کنید. از انتهای استخوان فک خود تا انتهاس استخوان فک در طرف دیگر صورتتان را اندازه گیری کنید و مجدا اندازه‌ها را یادداشت کنید.
مرحله ۳: اندازه گیری طول صورت – از مرکز خط رویش مو در بالای پیشانی را مستقیما تا پایین چانه خود اندازه بگیرید و اندازه‌ها را یادداشت کنید.
مرحله ۴: اندازه گیری عرض پیشانی- عرض پیشانی خود را از خط رویش مو تا بین اروهایتان اندازه گیری کنید و اندازه را یادداشت کنید.
اندازه گیری‌های خود را نگاه کنید و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.
در زیر فرم صورتتان را تعیین کنید:

تعیین فرم چهره:

بعد از اندازه گیری صورتتان، نوبت تعیین فرم چهره‌تان است. به شکل‌های زیر نگاه کنید. فرم صورتتان در کدام یک از این دسته‌ها قرار دارد؟
گرد – صورت های گرد دارای منحنی‌های قابل توجه و زاویه‌های کمتر هستند. عینک‌های ایده آل برای این دسته از صورت‌ها نباید دارای منحنی باشند و باید دارای خطوط زاویه‌ای تیز باشند که کمک خواهند کرد که صورت کشیده‌تر و باریک‌تر به نظر برسد.

گرد

 

 

مربع – صورت‌های مربع شکل- به طور کلی دارای طول و عرض یکسان هستند. و پیشانی و خط فکشان پهن و بزرگ است. افرادی که در این دسته قرار دارند باید یک قاب دارای منحنی و گرد یا بیضی شکل انتخاب کنند تا صورتشان متعادل‌تر به نظر برسد. نمونه سبک‌های مناسب این افراد aviators (هوانورد)، butterflies (پروانه)، و یا هر سبک قابی است که منحنی، بیضی یا مدور هستند.

مربع

 

بیضی – بیضی از آن دسته از چهره‌هایی است که هرنوع فریم روی آن جذاب به نظر می‌رسد. چهره‌های بیضی شکل کمی گرد هستند، ویژگی های خوبی دارند و تقریبا هر نوع عینکی روی صورتشان جواب می‌دهد. فقط از فریم‌های خیلی بزرگ که تقارن چهره‌تان را بپوشاند استفاده نکنید. عینک آفتابی انتخاب کنید که چهره‌تان را از ابرو تا استخوان های گونه بپوشاند.

بیضی

 

 

مستطیلی – چهره های مستطیلی بلند و باریک با چند زاویه می‌باشند. عینک‌های بزرگ برای این دسته از چهره‌ها مناسب هستند. همچنین، لنزهای بزرگتر و عینک آفتابی با فریم ضخیم به چهره‌شان عرض می‌دهد. گزینه‌های دیگر برای این چهره‌ها عینک آفتابی دارای لنز بلند و یا عمیق است زیرا زاویه های تیز و خطوط ضخیم به چهره‌های مستطیلی طول بیشتری خواهد داد. سبک های مناسب این گروه عبارتند از: wrap ،shield ،square ،wayfarer rectangle
چهره‌های مستطیلی باید از قاب‌های کوچک اجتناب کنند.

مستطیلی

 

 

لوزی – چهره های لوزی شکل دارای پیشانی و فک باریک هستند و استخوان گونه، وسیع‌ترین بخش صورتشان است. چهره‌های لوزی شکل باید از فریم‌هایی با منحنی های ملایم استفاده کنند و عرض عینکشان نباید از عرض استخوان گونه‌شان بیشتر باشد.

لوزی

 
قلب – چهره‌های به شکل قلب و یا مثلث در بالا پهن و در چانه باریک هستند. عینک آفتابی که لبه های پایینش پهن‌تر باشد و هیچ خط راستی نداشته باشد برای این گروه مناسب است زیرا توجه را به پایین صورت جلب می کند و چهره را متعادل‌تر خواهد کرد. سبک‌های گربه‌ای یا عینک‌هایی که دارای لبه‌های گرد هستند، برای این گروه ایده آل است. سبک‌های مناسب این گروه عبارتند از:
shield ،butterfly ،rimless ،aviator

 

سبک‌های عینک آفتابی

Aviator (ری بن) – در اصل محبوب خلبانان است، تام کروز یکی از اشخاص طرفدار این مدل است. فریم این قاب ساده، فلزی، و لنزش شکل اشک است.

ری بن
Butterfly یا پروانه‌ای – آیا شکل قاب این عینک شما را یاد حشره خاصی نمی‌اندازد؟ این عینک‌ها معمولا بزرگ و دارای عرض و طول و حتی شکل متفاوت هستند. اندازه سبک پروانه هم یک مزیت کاربردی دارد: بیشتر صورتتان را از اشعه‌های مضر خورشید حفظ می کند و اگر بینی بزرگی دارید آنرا می پوشاند! همچنین برای کسانی که صبح از خواب بیدار می‌شوند و می‌خواهند بیرون بروند و دوست دارند بیشتر صورت خود را بپوشانند مناسب است.

Butterfly
Rectangle (مستطیل) – اگر عرض قاب عینک از طول آن بیشتر باشد، احتمالا سبک مستطیل است. قاب مستطیل زاویه خوبی به صورت گرد می‌دهد و می‌تواند طول صور‌های کوتاه را بیشتر کند. چهره‌های بیضی شکل همچنین می‌توانند از قاب مستطیل شکل با لبه‌های نرم‌تر بهره‌مند شوند.

rectangle
Semi-rimless (نیمه فریم) – عینک‌های نیمه فریم، سبک دیگری است که از قدیم وجود داشته است و به تازگی محبوبیت به دست آورده است. در سال ۱۹۴۷ ایجاد شده، شما می‌توانید این مدل را روی صورت افراد مشهور در طول سال‌ها مشاهده کنید، از جمله مالکوم X، گلدبلام و سرهنگ سندرز.

semirimless
Shield – این عینک آفتابی یک لنز تک و بزرگ دارد. این سبک‌ها به طور جدی از چشم مقابل اشعه خورشید محافظت می‌کنند چرا که آنها کل چشم را پوشش می‌دهند. این فریم‌های بزرگ برای روزهای طولانی در آفتاب مناسب هستند.

Shield
Square – یک چهره باریک و یا گرد دارید؟ آیا می‌خواهید کمی سایز فک خود را بزرگ جلوه دهید؟ این سبک مناسب چهره‌های بیضی و مستطیلی است. معمولا بزرگ هستند. این عینک‌ها می‌توانند از اشعه های اضافی خورشید جلوگیری کنند.

Square
Wayfarer – این یک سبک کلاسیک است و از سال ۱۹۵۰ استفاده می‌شود. جیمز دین و برادران بلوز از این عینک‌ها استفاده می‌کردند. این فریم تقریبا بر روی هر نوع چهره‍ای عالی به نظر می‌رسد.

Wayfarer
Wrap – این سبک برای ورزشکاران و افرادی که می‌خواهند مانند ورزشکاران به نظر برسند مناسب است. وزن سبک این عینک‌ها باعث می‌شود فکر کنید که عینکی بر روی صورتتان نیست. لنز این سبک عینک‌ها بیشتر چشمتان را پوش می‌دهد و به اشعه UV اجازه نمی‌دهد از اطراف عینک وارد چشمتان شود.

Wrap

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.