با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

غذای مناسب کودکان

غذای مناسب کودکان
کودکان برای رشد خود و دریافت انرژی بیشتر و سلامت خود باید غذاهای مناسب و سالم مصرف کنند. اگر دوست دارید بدانید غذای مناسب کودکان چیست و بدن آن‌ها به چه نوع غذاهایی نیاز دارند این مطلب را از دست ندهید.
کودکان باید از هر ۴ گروه اصلی مواد غذایی مصرف کنند. بنابراین شما والدین محترم سعی کنید برنامه غذایی کودکانتان حتما شامل گروه‌های غذایی زیر باشد:
-حبوبات
-سبزیجات و میوه‌ها
-محصولات لبنی و شیر
-گوشت و فرآورده‌های گوشتی
علاوه بر این ۴ گروه اصلی مواد غذایی غذاها و نوشیدنی‌های دیگری نیز باید در برنامه غذایی کودکان قرار گیرند. لازم به ذکر است که این غذاها و نوشیدنی‌ها نمی‌توانند جایگزین ۴ گروه اصلی ذکر شده در بالا باشند و باید در کنار آن‌ها مصرف شوند. بین ۱ تا ۲ سالگی باید ترکیبات مختلف غذایی و مزه‌های مختلف را به کودکان داد. البته هر بار باید مقدار کمی از آن را به کودک عرضه کرد. این کار به کودک کمک می‌کند غذاهای جدید را با طعم‌های مختلف بپذیرد و از خوردن آن‌ها سر باز نزند. البته باید به تمایلات کودک نیز احترام گذاشت. به دلیل اینکه در دو سال اول زندگی کودک، او هنوز قادر به جویدن به طور کامل نیست بهر است غذاهای نرم به وی داده شود و از دادن آب نبات و آدامس و ذرت بو داده و مانند اینها به کودکان خود خودداری کنید. غذاها را خرد کنید و به کودکان بدهید. اگر می‌خواهید به کودک خود میوه بدهید حتما هسته آن را جدا کنید. سبزیجات نیز باید به صورت آبپز و یا بخار پز مصرف شوند تا نرم باشند و خوردن آن‌ها برای کودکان راحت‌تر باشد. سعی کنید هر چه زودتر به کودکان خود بیاموزید که به تنهایی غذا خوردن را یاد بگیرند. گرچه باید در تنظیم زمان غذا خوردن کودکان انعطاف پذیر بود اما غذا دادن به کودک در زمان‌های مشخص هم باعث افزایش اشتهای کودک می‌شود و هم شما می‌دانید که کودکتان به چه مقدار غذا مصرف می‌کند. به دلیل اینکه حجم معده کودکان ۱/۳ افراد بالغ است بدیهی است که زود به زود احساس گرسنگی می‌کنند. هر زمان که گرسنه بودند به آن‌ها غذا دهید و اجازه دهید هنگامی که سیر شدند دست از غذا خوردن بکشند و هرگز به زور به آنها غذا ندهید. برای اینکه کودکتان راحت‌تر انواع غذاها را بپذیرد، به آنها کمک کنید تا در تهیه غذا به شما کمک کنند. برای مثال به آن‌ها اجازه دهید برای تهیه سالاد کاهو را با دستان خود خورد کند. سعی کنید در محیطی مطبوع و با آرامش به کودکن خود غذا بدهید. اگر کودکتان تمایل به خوردن غذایی ندارد به نظر او احترام گذاشته و هرگز به زور به او آن غا را ندهید زیرا بیشتر نسبت به آن غذا تنفر پیدا خواهد کرد. سعی کنید هنگامی که او خوشحال است و از خوردن غذا لذت می‌برد به او غذا دهید. این را مورد توجه قرار دهید که هر کودک بسته به سن و جثه و میزان فعالیت خود اشتها دارد و غذا می‌خورد. در آخر سعی کنید ظاهر غذاها را به نحوی برای کودکان خود آماده کنید که به خوردن آن‌ها راغب شوند. کودکان بسیار به ظاهر غذا توجه می‌کنند و هرچه غذایشان ظاهر جالب‌تر و یا قشنگ‌تری داشته باشد بیشتر به خوردن آن تمایل پیدا می‌کنند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.