با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

فوبیای اجتماعی و روش‌های درمان آن (۱)

فوبیای اجتماعی

ترس از اجتماع و صحبت کردن در جمع ممکن است در خیلی از افراد و یا حتی خود شما نیز وجود داشته باشد. ما درباره فوبیای اجتماعی در ۲ بخش مطالبی را تهیه کرده‌ایم که اکنون با بخش اول این مقاله در خدمت شما عزیزان هستیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که از صحبت کردن در جمع و یا حضور در اماکن عمومی ترس دارید و دچار اضطراب می‌شوید، مقاله زیر می‌تواند تا حدودی شما را در این زمینه راهنمایی کند.

 

فوبیا

وقتی نوبتش می‌شود دست و پایش را گم می‌کند، نفسش بالا نمی‌آید و خیس عرق می‌شود؛ همراه با همان استرس می‌رود پشت تریبون. می‌خواهد پروژه‌ای را ارائه دهد که برایش ۳ ماه تمام شب و روز وقت گذشته، اما نمی‌تواند حرف بزند. تا شروع به حرف زدن می‌کند صدایش می‌لرزد و دست و پاهایش شروع به لرزیدن می‌کنند. تا نگاهش به استادانش می‌افتد، می‌خواهد همانجا غش کند. در نهایت ارائه پروژه‌اش آنطور که باید خوب نمی‌شود، چون فوبیای اجتماعی به او اجازه این را نداد که بر روی پروژه‌اش تمرکز کند و در تهایت باعث اختلال در عملکردش شد.

 

فوبیای اجتماعی چیست؟

به یک یا چند موقعیت که فرد در آن احساس استرس و اضطراب کند و این اضطراب بر روی عملکرد او تأثیر بگذارد فوبیای اجتماعی می‌گویند. فردی که فوبیای اجتماعی دارد از این می‌ترسد که دیگران او را نگاه کرده و قضاوت کنند. او از غذا خوردن در رستوران، انجام کار در حضور دیگران و صحبت کردن در اجتماع دوری می‌کند، چون از نگاه انتقاد آمیز دیگران می‌ترسد.

 

علائم چطور بروز می‌کند؟

فردی که فوبیای اجتماعی دارد علائمی از قبیل بالا رفتن فشار خون، سرخ شدن صورت، لرزش دست و عرق کردن در او بروز می‌کند. این علائم گاهی خفیف بوده و فرد فقط دچار اضطراب می‌شود و گاهی نیز شدید است و فرد دچار حمله هراس یا پانیک می‌شود. برخی افراد در زمان کودکی شرایط تربیت آن‌ها به گونه‌ای بوده که شخصیتشان مستقل بار نیامده و اعتماد به نفس نداشته‌اند. این افراد در بزرگسالی احتمال اینکه فوبیای اجتماعی داشته باشند زیاد است. در این شرایط فرد از قرار گرفتن در شرایطی که او باعث اضطراب در او می‌شود دوری می‌کند. به طور مثال او دانشجوست اما از ارائه پروژه خود دوری می‌کند. یا اگر مسئولیت بخشی به او داده شود آن را به کس دیگری محول می‌کند.

 

شدت و حدت فوبیای اجتماعی

میزان شدت فوبیای اجتماعی به عواملی نظیر تعداد موقعیت‌های وحشتناک و اهمیت آن‌ها بستگی دارد. اگر فرد فقط از حرف زدن در یک گروه و یا انجام کاری در مقابل عموم بترسد، این اختلال به صورت خفیف در او باقی خواهد ماند. اگر جمعی که فرد در آن حضور دارد از دوستان و آشنایان وی باشند، او دچار این حالت نمی‌شود یا این حالت در او به صورت بسیار خفیف است، اما اگر در جمعی رسمی‌تر باشد یا افرادی که در جمع هستند غریبه باشند این حالت فوبیا بیشتر به او دست می‌دهد. البته افرادی که مبتلا به نوع شدیدی از فوبیا هستند این حالات در جمع‌های خانوادگی نیز برای آن‌ها اتفاق می‌افتد.

 

ریشه مشکل کجاست؟

بسیاری از اختلالات روان‌پزشکی بیشتر اوقات از جنبه‌های زیست شناختی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا علت آن مشخص شود. این مسئله نیز مانند دیگر اختلالات از این قضیه مستثنی نیست. اضطراب در برخی افراد ذاتی است و ریشه‌های اضطرابی در خانواده آن‌ها قوی‌تر است، بنابراین ممکن است این افراد شدیدتر به محرک‌های بیرونی پاسخ فیزیولوژیکی نشان دهند و نتوانند به اندازه افراد دیگر در مواجهه با استرس تحمل کنند. همانطور که گفتیم ممکن است فرد در شرایطی تربیت شده باشد که اعتماد به نفس در او تقویت نشده و نتوانسته مستقل بار بیاید. ممکن است به این صورت هم نبوده باشد و ممکن است تجربه بدی داشته باشد. ممکن است در موقعیتی قرار گرفته باشد که از سمت دیگران تحقیر شده باشد یا مورد قضاوت دیگران قرار گرفته باشد و از آن به بعد این ترس در او باقی مانده باشد.

 

ترس غیر طبیعی از مکان عمومی یا فوبیا (خانم‌ها بیشتر مراقب باشند)

فوبیای اجتماعی اختلالی بسیار شایع است که از هر ۸ نفر در دنیا ۱ نفر یا بیشتر به آن مبتلا هستند و یا حداقل یک دوره از زندگی خود درگیر آن بوده‌اند. البته درجات فوبیا نیز متفاوت است. جالب است بدانید در زنان ترس از اجتماع ۲ برابر مردان است اما زنان بیشتر خود را درمان می‌کنند و مردان کمتر سراغ درمان می‌روند. در بسیاری از افراد این ترس در آن‌ها از ابتدای دوران نوجوانی آغاز می‌شود و در برخی نیز در سنین پایین‌تر. در کودکان نیز این ترس وجود دارد اما باید زمان بیشتری را به تشخیص این اختلال در کودک اختصاص داد زیرا ممکن است اختلال دیگری مانند اضطراب جدایی نیز در او وجود داشته باشد.

 

[تعداد: 3    میانگین: 1.7/5]
تاریخ: ۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.