با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

ماجرای آشنایی کوروش تهامی و همسرش

کوروش تهامی و همسرش برای داشتن یک زندگی آرام و موفق عوامل بسیاری دخیل هستند. احترام متقابل، همکاری در کار خانه، درک متقابل و… از عوامل موفقیت یک زوج خوشبخت می‌توانند باشند. شاید علت خیلی از طلاق‌ها نبودن یکی از این عوامل باشد، نداشتن درک متقابل و احترام گذاشتن به نیازها و احساسات طرف مقابل باعث از بین رفتن یک خانواده می‌شود. گفتگوی شیرین با کوروش تهامی هنرمند عزیز کشورمان و همسرشان، خانم پونه یزدانی که از رازهای ارتباط خوبشان و از روز آشنایی‌شان تعریف می‌کنند. ماجرای آشنایی کوروش تهامی و همسرش بسیار شنیدنی و جالب است.

 

کورش تهامی: نحوه آشنایی ما خیلی هنری بود (می‌خندد). همسرم برای خرید یک سی‌دی موسیقی وارد مغازه‌ای شد که من هم داشتم از آنجا خرید می‌کردم و اتفاقا من هم آن موسیقی را خیلی دوست داشتم. وقتی دیدم ایشان سخت مشغول توضیح دادن هستند و فروشنده هم متوجه نمی‌شود، وارد معرکه شدم و با توضیحاتم که البته کمی هم مخصوص بود، مغازه‌دار را متوجه کردم موسیقی کار کیست و خواننده آن آلبوم چه کسی است.

 

پونه یزدانی: خیلی جالب بود. کورش عینک بزرگی زده بود و من نشناختمش. آمد جلو و گفت بگذارید کمکتان کنم. فکر کنم دلش سوخته بود (می‌خندد). چون من هرچه توضیح می‌دادم فروشنده اصلا متوجه نمی‌شد. به هرحال کورش آمد و قسمتی از آن آواز را خواند و من با کمال تعجب گوش می‌کردم. بالاخره جناب فروشنده متوجه شد ما از کدام آلبوم و کدام خواننده حرف می‌زنیم. آن روز را فراموش نمی‌کنم، اتفاق بسیار جالبی بود.

 

کورش تهامی: اولین جرقه آشنایی ما آنجا بود و بعد هم رفت‌وآمد‌های معمول و خواستگاری و ازدواج.

 

کورش تهامی: خدا را شکر ارتباط بسیار خوبی با هم داریم و از بودن در کنار هم لذت می‌بریم. زحمت بسیاری از هماهنگی‌های زندگیمان مانند سفرها، دیدارهای خانوادگی، رفت‌وآمد و. . . بر عهده همسر عزیزم است و اوست که در زندگی مشترکمان مراقب خیلی از مسائل است.

 

پونه یزدانی: ما از همان ابتدای ازدواج بنا را بر مشارکت و مشورت گذاشتیم و من هم همیشه سعی می‌کنم در تمام کارها با هم همفکری داشته باشیم و معمولا کمتر اتفاق می‌افتد کاری را بدون مشورت با هم انجام دهیم.

 

کوروش تهامی: فکر می‌کنم رمز ارتباط خوبمان به‌ خاطر احترام گذاشتن به خواسته‌های یکدیگر است. ببینید زندگی مشترک یک اتفاق دوطرفه است. به نظر من در زندگی زناشویی هرگز نباید صرفا به توقعات، خواسته‌ها یا حتی آرزوهای خود فکر کنیم و همیشه باید بدانیم ۵۰ درصد این قضیه همسرمان است. اینکه شخصی تصمیم گرفته در تمام شرایط همراه شما باشد و البته ثابت کرده که چنین است، در این روزگار ارزش این را دارد که برایش جان بدهی؛ بنابراین احترام گذاشتن به خواسته‌ها و علایق و مشورت کردن‌هاست که باعث استحکام روابط و درنتیجه علاقه و محبت می‌شود.

 

پونه یزدانی: من هم در این زمینه با همسرم موافقم. وقتی در زندگی زناشویی طرف مقابل برای شما اهمیت قائل شود و این اهمیت و توجه برای هر دو طرف ثابت شود، احساس خواهید کرد به تکیه‌گاه درستی اتکا کرده‌اید و به این شکل، ارتباط‌ها هم خوب می‌شود و استحکام و البته دوام پیدا می‌کند. تفریحات مشترک ما زیاد است؛ سفر، سینما، خرید، پیاده‌روی و البته رستوران و. . .

 

کورش تهامی: ما واقعا به سفر خیلی علاقه داریم و برای سفرهایمان هم بسیار برنامه‌ریزی می‌کنیم که البته تقریبا همه این برنامه‌ریزی‌ها توسط همسر عزیزم انجام می‌شود. ما طی سال و به فراخور فرصت‌ها و زمان‌های فراغت، برای سفر برنامه می‌چینیم. به نظر ما سفر باعث می‌شود آدم‌ها بهتر خودشان را بشناسند و البته دیدن مکان‌های جدید و زیبا و همینطور برقرار کردن ارتباط با آدم‌های جدید روحیه هر شخص را عوض می‌کند و باعث نشاط می‌شود.

 

پونه یزدانی: سفر باعث ایجاد حس شادی در انسان می‌شود؛ ضمن اینکه شما می‌توانید با یک سفر خاطره‌انگیز خستگی‌های روحی که به واسطه کار یا روزمرگی سراغتان آمده از خود دور کنید. من فکر می‌کنم با کمی برنامه‌ریزی اصولی همه می‌توانند به سفر بروند و با دیدن جاهای جدید و نو روحشان را تازه کنند. غیر از این سفرهای گروهی هم می‌تواند خیلی جذاب و به یاد ماندنی باشد. من یکی از طرفداران سفرهای دسته‌جمعی هستم.

 

کورش تهامی: درکنار سفر که شاید تفریح اصلی ما باشد، اهل سینما رفتن هستیم و در خانه هم فیلم زیاد می‌بینیم. خرید جزء برنامه‌های اصلی ماست؛ چون هر دو به شکل عجیبی عاشق خرید کردن هستیم (می‌خندد). من حتی خرید از سوپر مارکت را هم دوست دارم. پیاده‌روی و رستوران هم جزو تفریحات ماست. من مطالعه را هم خیلی دوست دارم و به‌ شدت روزنامه‌خوان هستم.

 

پونه یزدانی: من در رشته گریم آموزش دیده‌ام و این رشته را که اتفاقا مرتبط با عالم سینما و هنر است خیلی دوست دارم. هنوز این فرصت را نداشته‌ام که در این رشته فعالیت کنم اما می‌دانم کاری جذاب و البته سخت است.

 

پونه یزدانی: انتخاب یکی از کارهای همسرم واقعا سخت است. همه کارهای ایشان را دوست دارم؛ چون می‌دانم و می‌بینم برای اجرای تک‌تک نقش‌هایشان چقدر وقت و انرژی می‌گذارند. همه کارهایشان دوست‌داشتنی هستند؛ چون هیچکدام سرسری اجرا نشده و پشت تمام‌شان فکر و انرژی بوده. اصلا مگر کورش تهامی تابه حال کار بد هم داشته؟!

 

پونه یزدانی: زندگی با یک بازیگر به‌ هرحال راحت نیست. کورش یک رویه کاملا منحصر به فرد در این حرفه دارد و بسیار محترمانه با خودش، همکارانش و حرفه‌اش برخورد می‌کند. برای کورش خیلی مهم است که نگاه مردم نسبت به این حرفه پاک باشد و به همین دلیل آگاهانه خیلی مسائل را رعایت می‌کند. همسرم معتقد است از این حرفه نباید سوءاستفاده شود، هر کسی نباید وارد آن شود و کسی هم نباید خدای ناکرده آلودگی وارد این حرفه کند. شاید باورتان نشود ولی گاهی ساعت‌ها از دست بعضی آدم‌ها حرص می‌خورد و با خودش کلنجار می‌رود که چطور می‌شود غیرمستقیم آنها را متوجه اشتباهشان کرد تا به آنها برنخورد. کورش همه این دغدغه‌ها و نگرانی‌هایش را با من در میان می‌گذارد و می‌دانم و درک می‌کنم که چقدر حواسش به همکاران و مسائل مرتبط با کارش هست و از اتفاقات اینچنینی متاثر می‌شود. گذشته از اینها کار بازیگری مانند بسیاری از مشاغل نیست که زمان مشخصی داشته باشد و ساعت کاری در آن از قبل به شکل دقیق اعلام شود. یعنی خیلی اوقات ساعات کاری همسرم بیشتر از آن چیزی می‌شود که ما تصور می‌کردیم؛ بنابراین تمام قول و قرارهایمان به هم می‌خورد و حتی ممکن است بعضی از دوستان یا فامیل ناراحت شوند که چرا ما مثلا وقتی دعوتمان کرده‌اند نتوانسته‌ایم به خانه‌شان برویم. البته من معمولا سعی می‌کنم با برنامه‌ریزی و صحبت کردن با این عزیزان قضیه را درست کنم، خب بالاخره این شغل همسر من است و می‌دانم حرفه‌اش برایش چقدر عزیز و مهم است.

 
کورش تهامی: از همسرم به‌ خاطر درک این موضوع تشکر می‌کنم.
کوروش تهامی

کورش تهامی: ورزش در زندگیمان جایگاه مهمی دارد. به هر حال بدن یک بازیگر یکی از ابزارهای کار اوست و نباید از فرم خارج شود. خوشبختانه همسرم بسیار پیگیر تغذیه سالم و نوشیدن آب به شیوه صحیح در روز و این قبیل مسائل است که برای هر فرد از جمله یک بازیگر خیلی مهم است.

 

پونه یزدانی: تغذیه سالم نقش مهمی در سلامت روح و جسم دارد. خب روزی هشت لیوان آب که باید میل شود. در مورد تغذیه هم ما معمولا صبحانه را کامل صرف می‌کنیم. برنجی که در خانه ما صرف می‌شود برنج قهوه‌ای است و با غذاهایی کم روغن و کم نمک سرو می شود. روغن هم معمولا یا روغن زیتون است یا روغن کنجد. سبزی و میوه هم همیشه در برنامه غذاییمان است؛ مخصوصا عصر‌ها یا شب‌ها که حتما سعی می‌کنیم میوه تازه صرف کنیم.

 

کورش تهامی: خدا راشکر در همه کارهایمان مشارکت داریم. به‌ هرحال قرار نیست همه کارها سر یک نفر انباشته شود. در مورد کارهای منزل هم همیشه با هم تقسیم کار می‌کنیم. به‌ نظرم در زندگی مشترک همه چیز باید به اشتراک گذاشته شود؛ حتی کارهای خانه (می‌خندد).

 

کورش تهامی: من فکر می‌کنم وظیفه یک مرد است که در مناسبت‌های مختلف برای همسرش هدیه بخرد و اهمیت او را در زندگی فراموش نکرده و به این شکل یادآوری کند.

 

پونه یزدانی: من هم همین نظر را دارم و معتقدم باید به همسرمان در مناسبت‌های مختلف مثل تولد، عید، سالروز ازدواج و. . . هدیه بدهیم و البته هدیه بگیریم (می‌خندد). این جور کارها ممکن است در نگاه اول خیلی مهم به‌نظر نرسند اما در بطن خود باعث می‌شوند، زوج‌ها بیشتر به هم علاقه‌مند شوند و رابطه و درنتیجه زندگیشان زیباتر شود.

 

پونه یزدانی: می‌دانیم ورود فرزند به زندگی زوج‌ها مسوولیت سنگینی با خود به همراه می‌آورد، ولی به داشتن فرزند فکر می‌کنیم.

 

کورش تهامی: کاملا با همسرم موافقم. بچه‌دار شدن در کنار شیرینی‌هایش، مسئولیتی سنگین است و باید قبل از داشتن فرزند خوب در موردش فکر کرد و آگاهانه تصمیم گرفت.

 

کورش تهامی: دوست دارم به عنوان حرف پایانی چند جمله عرض کنم «ما جزو ثروتمند‌ترین آدم‌های جهان هستیم، چون خدا را در زندگیمان داریم. خدایا سپاس به‌ خاطر این همه حضورت در زندگیمان. . .»

 

کورش تهامی: در بسیاری از موارد وقتی از فیلمنامه‌ای خوشم بیاید، آن را به همسرم می‌دهم تا ایشان هم مطالعه کند و نظرش را بگوید. گاهی هم پیش می‌آید در یک زمان چند کار پیشنهاد می‌شود؛ در این مواقع یکی از فیلمنامه‌ها را به ایشان می‌دهم تا بخواند و بعد سکانس به سکانس برای من تعریف ‌کند. من حتی سوءاستفاده‌های دیگری هم می‌کنم (می‌خندد). مثلا گاهی اوقات بخشی از تمرین‌ها را در خانه انجام می‌دهم و همسرم دیالوگ‌های نقش‌های مقابلم را می‌خواند تا من راحت‌تر بتوانم تمرین کنم. خلاصه همیشه در مورد کارم با هم حرف می‌زنیم و مشورت می‌کنیم و حتی همانطور که اشاره کردم تمرین می‌کنیم.

 

پونه یزدانی: فکر کنم همسایه‌ها هم با این روش تمرین کورش آشنا هستند، چون صداها را حتما می‌شنوند (می‌خندد)

 

کورش تهامی: همه زوج‌های بالطبع با هم تفاوت‌هایی دارند. راستش من خیلی در مورد این تفاوت‌ها فکر نمی‌کنم. ما تنها سعی می‌کنیم از هم کدورتی نداشته باشیم، با هم مهربان باشیم، به هم احترام بگذاریم، به یکدیگر کمک کنیم، سعی کنیم فضای خانه آسوده، امن و راحت باشد و در کنار هم احساس شادی و امنیت کنیم. امیدوارم همه زوج‌ها چنین مسائلی را در زندگیشان لحاظ کنند.

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.