با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

محاسبه زمان تخمک گذاری

وقتی تخمک گذاری انجام می‌شود (تخمک از تخمدان آزاد می‌شود) آن تخمک دارای شانس برای بارور شدن دارد. وقتی تخمک بارور می‌شود، شما باردار می‌شوید.

محاسبه زمان تخمک گذاری

محاسبه زمان تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری خود را بدانید و احتمال بارداری خود را افزایش دهید. از ۲ یا ۳ روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری احتمال باروریتان بیشتر است. اگر می‌دانید چه زمانی تخمک گذاری می‌کنید، می‌توانید زمان مقاربت را مدیریت کنید و شانس باردار شدنتان را افزایش دهید (یا از بارداری جلوگیری کنید). در اینجا سه راه وجود دارد که بفهمید تخمک گذاری کی اتفاق می‌افتد. از ساده‌ترین راه تا دقیق‌ترین راه. برای محاسبه زمان تخمک گذاری این موارد را مد نظر داشته باشید:

 

روزشماری کنید

آسان‌ترین روش برای دانستن زمان تخمک گذاری شمارش روزهاست. ابتدا روز شروع قاعدگی بعدیتان را مطلع شوید (اگر قاعدگیتان نامنظم است این روش برایتان کاربرد ندارد). از آن روز ۱۲ روز به عقب بشمارید و دوباره ۴ روز به جلو بروید. احتمال بارداریتان در طی این ۵ روز زیاد است. اگر شما یکی از زنانی هستید که چرخه ۲۸ روزه دارید، تخمک گذاری شما در روز ۱۴ است (روز ۱، اولین روز قاعدگیتان است، روز ۲۸، آخرین روز قبل از روز اول قاعدگی ماه بعدتان است).

 

علائم بدنتان را زیر نظر بگیرید

یک راه دقیق‌تر رای تعیین زمان تخمک گذاری، زیرنظر گرفتن حرارت و ترشحات بدنتان در یک دوره یا دو دوره از چرخه است. این کار طبیعی است اما نیاز به زمان و تلاش دارد. اگر به این نشانه‌ها دقت کنید ممکن است به یک الگویی برسید که توسط آن می‌توانید زمان تخمک گذاری را تعیین کنید.

۱- درجه حرارت بدن

شما این تغییر را احساس نخواهید کرد. اما چند روز بعد از تخمک گذاری دمای پایه بدنتان بالا می‌رود. این تغییر دمای جزئی ۰٫ ۴ تا ۱ درجه فارنهایت (۱۵ تا ۱۷ درجه) است. می‌توانید با اندازه گیری دمای پایه بدنتان هر روز صبح با دماسنج‌های ویژه افزایش درجه حرارت راتشخیص دهید.

۲- ترشحات واژن

راه دیگر ردیابی مخاط دهانه رحم است که در طول چرخه تغییر آن قابل ملاحظه است. برای بیشتر ماه، ممکن است مقدار کمی ترشح داشته باشید و احساس خشکی کنید. اما زمان تخمک گذاری متوجه خواهید شد که مخاط دهانه رحم شما افزایش پیدا می‌کند. این مخاط شبیه سفیده تخم مرغ خام شفاف لغزنده و چسبناک است.

 

علائم بدنتان را نمونه برداری کنید

ابتدا یاد بگیرید که چگونه دمای پایه بدن و مخاط دهانه رحم می‌تواند کمک کند که روز تخمک گذاری را پیش بینی کنید.

 

سطح هورمون‌های خود را اندازه گیری کنید

دقیق‌ترین راه برای پیش بینی تخمک گذاری، انجام آزماش تعیین سطح هورمون به وسیله کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری است. این آزمایش ادرار روی یک چوب یک نتیجه مثبت به شما می‌دهد. در روز قبل از تخمک گذاری، می‌توانید زمان مقاربت خود را برای اقدام به بارداری مدیریت کنید. این تست‌ها به شما می‌گویند که چه زمانی هورمون جسم زرد شما (LH) بالا رفته است، به این معنی که یکی از تخمدان‌ها به زودی یک تخمک آزاد می‌کند.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
تاریخ: ۸ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.