با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

مراقبت از بند ناف در نوزادان

یکی از مراقبت‌های خاص درباره نوزادان، مراقبت از بند ناف در نوزادان می‌باشد.

مراقبت از بند ناف در نوزادان

کار بند ناف چیست؟

نوزادان در رحم مادر از طریق جفت، که به دیواره داخلی رحم مادر متصل است تغذیه و اکسیژن دریافت می‌کنند. جفت توسط بند ناف، که متصل به نوزاد است از طریق یک شکاف در شکم کودک به کودک متصل می‌شود. پس از اینکه نوزاد متولد شد، بند ناف را از بدن نوزاد در یک روش بدون درد قطع می‌کنند و ریشه بند ناف را باقی می‌گذارند.

 

تا چه مدت نوزادم ریشه بند ناف خواهد داشت؟

ریشه ناف ظرف مدت ۷ تا ۲۱ روز خشک شده و جدا می‌شود، یک زخم کوچک بر جا می‌گذارد که ممکن است چند روز طول بکشد تا درمان شود.

 

آیا ریشه بند ناف مراقبت خاصی می‌خواهد؟

باید تمیز و خشک نگه داشته شود. پوشک کودک را به دور از ریشه بند ناف نگه دارید (و یا پوشکی بخرید که یک فضای برش برای ریشه بند ناف داشته باشد) آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کرد که ریشه بند ناف را هر روز با پنبه آغشته به الکل تمیز کنید، اما محققان دریافتند که ریشه درمان نشده سریع‌تر از ریشه آغشته به الکل درمان می‌شود و خطر عفونت وجود ندارد. از این رو AAP توصیه خود را تغییر داد.

 

تا زمانی که ریشه بند ناف نوزادتان نیفتاده است:

– کودک خود را فقط با پوشک و تی شرت شل در آب و هوای گرم بپوشانید تا به هوا اجازه گردش بدهید و فرایند خشک شدن را سرعت ببخشید.
– از پوشاندن عرقگیر به کودکتان خودداری کنید.
– هرگز اقدام به کندن ریشه بند ناف کودکتان نکنید، حتی اگر به یک نخ بند باشد.
هنگامی که ریشه می‌افتد، شما ممکن است مقدار کمی خون در پوشک مشاهده کنید که عادی است. گاهی اوقات بعد از اینکه ریشه بند ناف می‌افتد، ممکن است مایع روشن یا زرد باقی بماند. این “گرانولوم نافی” ممکن است خود به خود ناپدید شود و یا ممکن است نیاز باشد فرزند خود را نزد دکتر ببرید تا درمان بشود. اما آنها جدی نیستند و حاوی اعصاب نیستند، بنابراین هر درمان لازمی برای کودک شما بدون درد است.

 

علائم عفونت در ریشه بند ناف چه مواردی هستند؟

عفونت نادر است، اما با پزشک خود مشورت کنید اگر:
– وقتی شما ریشه بند ناف یا پوست کنار آن را لمس می‌کنید، کودک شما گریه می‌کند.
– پوست اطراف بند ناف قرمز است.
– ریشه بند ناف بوی نامطبوع می‌دهد و یا ترشح زرد رنگ دارد.
– همچنین اگر ریشه بند ناف به طور مداوم خونریزی می‌کند به پزشک مراجعه کنید، زیرا این ممکن است نشانه‌ای از اختلال خونریزی باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.