با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

مراقبت صحیح از موها

آیا موهای شما در حال بلند شدن هستند؟ آیا دوست دارید هر روز سبک و شکل متفاوتی به موهایتان بدهید؟ در این مطلب راهکارها و نکات لازم برای مراقبت صحیح از موهای خود را به شما یادآوری می‌کنیم:
۱- هر روز موهایتان را نشویید. اگر هر روز به موهایتان شامپو و نرم کننده بزنید، چربی طبیعی موهایتان از بین می‌رود. موهایتان خشک و شکننده می‌شوند. پیشنهاد می‌شود، هفته‌ای ۲ بار موهایتان را بشویید.
۲- بلافاصله بعد از حمام موهایتان را شانه نکنید. زیرا وقتی موهایتان خیس و مرطوب است، در ضعیف‌ترین حالت ممکن خود قرار دارد. اگر تمام گره‌ها را سعی کنید که باز کنید، مو به راحتی کنده می‌شود. در عوض قبل از دوش گرفتن موهایتان را برس بکشید تا گره‌ها بعد از حمام کمتر شود. اگر قرار است همه گره موهایتان را بعد از حمام باز کنید از یک شانه که دندانه‌‍‌‌‌‌هایش با هم فاصله دارند استفاده کنید. این شانه‌ها از بیش از حد کشیده شدن موها جلوگیری می‌کنند.
– بیش از حد از نرم کننده استفاده نکنید چرا که موهایتان را چرب می‌کند و این به هیچ وجه خوب نیست.
۳- موهایتان را دم اسبی نبندید. موی دم اسبی می‌تواند به مو آسیب بزند. این بخاطر این است که وقتی گره موهایتان بسیار تنگ و جمع است، کشمو، موهایتان را می‌کشد. موهایتان مجعد و بعد از مدتی شکننده خواهد شد.
– راه حل برای بستن مو: تا زمانی که دم اسبی‌ها شل باشند، قابل قبول هستند یا می‌توانید موهای خود را در یک نوار زیبا بپوشانید. با این حال اگر نیاز به یک مدل موی سریع وقتی که مشغول هستید و سرتان شلوغ است و وقت زیاد در جلوی آینه ایستادن را ندارید، دم اسبی مناسب‌تر است اگر اهل مد هستید و اگر کار برایتان واجب‌تر است، موی بسیار کوتاه که نیاز به شانه یا ندارد یا کمتر دارد. البته پیشنهاد ما موی بسیار کوتاه می‌باشد.
۴- سعی کنید از اتوی مو یا فر مو به هیچ وجه استفاده نکنید. اگر برای صاف کردن یا فر شدن موهایتان از اتو استفاده می‌کنید، قطعا بعد از ۱ ماه موهایتان دچار موخوره می‌شوند. این به این دلیل است که حرارت، پروتیین موهایتان را از بین می‌برد.
– راه حل برای این دست ابزار: همیشه از اسپری محافظت کننده از حرارت استفاده کنید و این می‌تواند تا حدودی از صدمه‌ها جلوگیری کند.
۵- موهایتان را نوک گیری کنید. هر ۳ هفته ۱ بار موهایتان را نوک گیری کنید، حتی اگر قصد بلند کردن موهایتان را دارید. چرا؟ ممکن است تعداد کمی موخوره امروز روی موهایتان مشاهده کنید. اگر آنها را به حال خود بگذارید چند ماه دیگر موخوره به ۵ سانتیمتر هم خواهد رسید! در صورت این اتفاق مجبورید همه موی خود را کوتاه کنید و مجدد آن را بلند کنید.
۶- موی خود را چرب کنید. در طول تابستان آب استخر یا دریا ممکن است موهایتان را خشک و شکننده کند. مو و پوست سر خود را قبل از شنا چرب کنید تا از مواد شیمیایی آب استخر و یا نمک آب دریا محافظت کند. روغن بادام روغن زیتون، روغن تخم مرغ، روغن نارگیل و روغن‌های دیگر روغن‌های خوبی هستند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.