با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

مرگبارترین مسیرهای کوهنوردی جهان

ورزش کوهنوردی طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد. دلیلش هم چیزهای مختلفی می‌تواند باشد؛ دلایلی مانند مناظر فراموش نشدنی، یخچال‌های طبیعی درخشان و حس پیروزمندانه فتح قله کوه. همه این دلایل باعث ترشح آدرنالین می‌شود و حس نشاط وصف نشدنی به انسان می‌بخشد. این ورزش پر هیجان ممکن است زندگی کوهنوردان را در مواردی به خطر بیندازد و آن‌ها این را به خوبی می‌دانند؛ اما همین دلایل و حس‌هایی که گفتیم باعث می‌شود آن‌ها به این چیزها فکر نکنند. با توجه به آمار حوادثی که به وقوع پیوسته، سایت Matador Trips به معرفی پنج قله‌ی مرگبار در دنیا پرداخته است و در زیر لیستی از مرگبارترین مسیرهای کوهنوردی جهان را مشاهده خواهید کرد:

 

کوه Eiger در سوییس ۳۹۷۰ متر

کوه ایگر

هر چند این قله شاید ارتفاعش به بلندی قله‌های رقیب نباشد که هر کدام ممکن است ۲ برابر ارتفاع داشته باشند، اما این قله با ارتفاع نزدیک به ۴ متر به دلیل خصوصیاتی که دارد در لیست ۵ قله مرگبار دنیا قرار گرفته است. دلیلش هم قسمت شمالی این کوه است، که پایین قائم و راست است و شیب بسیار تندی دارد به طوری که  این سراشیبی از ۱۰۰ متر پایین‌تر از قله شروع شده و حدود ۲ کیلومتر است. مدت‌ زیادی است که هیچ‌کس موفق نشده است به این بخش کوه غلبه کند. تلاش‌های جدی برای غلبه بر این کوه با سراشیبی تند در سال ۱۹۳۵ تا حدودی انجام شد اما اولین اقدام جدی آن در سال ۱۹۳۸ صورت گرفت. پیش از سال ۱۹۳۸ تمام تلاش‌هایی که برای پیمودن این مسیر انجام می‌گرفت، باعث مرگ شرکت‌گنندگان می‌شد. نخستین کسانی که موفق به فتح این قله شدند، A. Chakmayera و L. Fierga آلمانی و F. Kasparecka و G. Harrera اتریشی بودند که برای این موفقیت بزرگ خود جوایزی را از هیتلر دریافت کردند. در مسیر این کوهنوردی اما مناظر فوق‌العاده‌ای را مشاهده خواهید کرد. در کنار این کوه خط راه آهنی به نام Jungfrau ساخته شده که از مرکز تفریحی اسکی Kleine-Scheideg تا کوه Eiger و Mench در یونگفراویوخ (Jungfraujoch) امتداد دارد. هر چه در این مسیر زیبا بالاتر بروید، مناظر زیباتری را خواهید دید. یکی از جالب‌ترین خصوصیت این کوه این است که آخرین ایستگاه قطار که بلندترین ایستگاه اروپا است در کوه Jungfraujoch در ارتفاع ۳۴۵۴ متری قرار دارد. این ایستگاه را The roof of the world (سقف جهان) نامگذاری کرده‌اند.

 

کوه کانگچنجونگا (Kanchenjunga)، نپال، هند ۸۵۸۶ متر

کوه کانگچنجونگا

آمار مرگ و میر در کوهنوردی در همه جا به جز کوه Kanchenjunga کاهش یافته است. این کوه همچنان جان کوهنوردان را می‌گیرد. در چند سال گذشته مرگ‌های کوهنوردان نه تنها کاهش نداشته، بلکه ۲۲ درصد نیز رشد داشته است. این کوه ۵ قله دارد، که به این قله‌ها “پنج گنجینه‌ی برفی” می‌گویند. خرافاتی در بین مردم نپال وجود دارد که در آن بالا رفتن از این کوه را برای زنان مشکل‌تر می‌دانند. آن‌ها معتقدند کوه کانگچنجونگا (Kanchenjunga) یک زن است و دوست دارد همه‌ تحت تأثیر زیبایی او باشند و هیچ رقیبی را در قلمرو خود راه نمی‌دهد. دو انگلیسی به نام‌های George Brand و Joe Brown اولین کسانی بودند که این قله را در سال ۱۹۵۵ فتح کردند. اولین اقدام برای فتح این قله در سال  ۱۹۰۵ انجام شد. بهمن‌های زیاد و شرایط بسیار نامطلوب آب و هوایی، مهم‌ترین خطری است که کوهنوردان را در طی این مسیر تهدید می‌کند.

 

کوه نانگا پاربات (Nanga Parbat)، پاکستان ۸۱۲۶ متر

کوه نانگا پاربات

اولین تلاش برای فتح قله‌ کوه Nanga Parbat به سال ۱۸۹۵ بر می‌گردد که بی‌نتیجه ماند. ۵۸ سال بعد از ۱۸۹۵ کوهنوردان موفق به فتح این قله شدند. در آن سال ۲ کوهنورد تصمیم به فتح این قله را گرفتند اما یکی از آن‌ها از ارتفاع ۷۳۰۰ متری بازگشت و دیگر به این مسیر ادامه نداد. و دیگری با ادامه مسیر موفق به فتح این قله شد. سخت‌ترین قله برای فتح در کوهنوردی Chogori  نام دارد که قله کوه پاربات از لحاظ شرایط و پیچیدگی‌های خاص با آن رقابت می‌کند و دست کمی از آن ندارد. پاربات ۳ جبهه پهناور دارد که جبهه راپل (Roupal) معروف‌ترین آن‌هاست که عنوان مرتفع‌ترین جبهه‌ صخره‌ای در دنیا را با ۴.۵ کیلومتر ارتفاع به خود اختصاص داده است. به پاربات “آدم خوار” یا “کوهستان قاتل“ نیز می‌گویند زیرا تعداد کسانی که در این مکان جان خود را تا کنون از دست داده‌اند زیاد است. و دشواری‌های بالا رفتن از دیوار Roupal یکی دیگر از دلایل نامگذاری این کوه است.

 

کوه (Chogori (K2، پاکستان – چین ۸۶۱۱ متر

کوه چوگوری

این قله دومین قله بلند جهان است. اولین قله بلند جهان  Jomolungma نام دارد. این قله عنوان اولین قله‌ای که بالارفتن از آن مشکل است را به خود اختصاص داده است. کوه chogori در مرز چین واقع شده است و قله‌های بلندی آن را احاطه کرده‌اند. بالارفتن از این قله‌ها به دلیل توده‌های یخ بسیار دشوار است. خطر بهمن نیز در مسیر فتح این قله بسیار زیاد است. تعداد مرگ و میر در این قله بسیار قابل توجه است. ۱/۴ از کسانی که به منظور فتح این قله قدم در مسیر مرگبارش می‌گذارند قبل از اینکه به قله دلخواهشان که در ارتفاع ۸۶۱۱ قرار دارد برسند، فوت می‌کنند. تعداد کل نفراتی که موفق به فتح این قله شده‌اند، ۱۶۰ نفر است که ۵ نفر آن‌ها روس هستند.

 

کوه آناپورنا (Annapurna)، نپال ۸۰۹۱ متر

کوه آناپورنا

تا کنون تنها ۱۳۰نفر موفق به بالارفتن از این کوه خطرناک شده‌اند. این کوه زیبا را الهه‌ی باروری ”goddess of fertility” نامگذاری کرده‌اند. آمار خیره‌کننده ۴۰ درصدی مرگ و میر در این کوه قابل توجه است. این قله همچنین اولین قله ۸ هزار متری در دنیاست که انسان‌ها آن را فتح کرده‌اند. اولین کسانی که این قله را فتح کردند، ۲ کوهنورد فرانسوی به نام‌های Moris Ertsog و Lui Lachenal بودند که موفق شدند در ۳ جون ۱۹۵۰ این قله زیبا و بیرحم را فتح کنند. بهمن‌های مکرر و شرایط آب و هوایی نامطلوب و غیر قابل پیش بینی از مهم‌ترین خطرات در مسیر فتح این قله است. کوهنوردی مشهور به نام آناتولی بوکریف (Anatoli Bukreev) در سال ۱۹۹۷ در این کوه فوت کرد. آناتولی تا قبل از مرگش از بین ۱۴ قله ۸ هزار متری که در کره زمین وجود دارد، ۱۱ مورد آن را فتح کرد اما این قله مرگبار جانش را گرفت.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.