با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

مسجد جامع سمنان یکی از نقاط دیدنی و قدیمی

مسجد جامع سمنان یکی از نقاط دیدنی و قدیمی
 
مسجد جامع سمنان یکی از نقاط دیدنی و قدیمی استان سمنان است. یکی از منارهای تاریخی ایران، مناره مسجد جامع سمنان است که مربوط به دوره سلجوقیان است. این مناره تاریخی در گوشه شمال شرقی مسجد جامع قرار دارد.
بنای مسجد جامع سمنان بسیار کهن و قدیمی و از بناهای ارزشمند استان سمنان است. از قدیم تاکنون تغییرات و تحولات زیادی در این مسجد بوجود آمده است، اما هنوز هم در این بنای تاریخی آثار دوران سلجوقی و تیموری به چشم می‎آید. بسیاری بر این باورند که این مسجد در قرن نخست هجری و بر روی خرابه‌های آتشکده احداث شده است. در طول تاریخ از بُعد مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، مسجد جامع سمنان از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار بوده است. سبک معماری مسجد جامع سمنان، به سبک معماری آذری می‌باشد.
 
مسجد جامع سمنان
 
در کتاب مرآت البلدان در باره مسجد جامع سمنان صنیع الدوله این طور می‌نویسد: در زمان خلافت علی بن ابیطالب، ایشان فرمودند که از کوفه تا بخارا ۱۰۰۱ مسجد بنا کنند، در حکومت عبدالله بن عمر، ثروتمندان سمنان مسجد جامع کنونی این شهر را ساختند ولی این بنا خیلی با شکوه نبود. پس از آن بارها این مسجد دچار تغییر و تحول شد و افراد زیادی بر بنای ابتدایی این مسجد بخش‌هایی را افزودند، مانند گنبد باختری و شبستان شمالی را با مار خواجه‌وند را خواجه ابوسعید سمنانی و خواجه نظام‌الدین در دوران سلطنت سنجر سلجوقی به این بنا افزودند. شیخ رکن‌الدین علاءالدوله سمنانی در زمان وزارت ارغون‌خان، شبستان جنوبی را ساخته است و چون به مرور زمان تخریب شده بود، در زمان فتحعلی شاه، ذوالفقارخان آن را بازسازی و مرمت کردند. مسجد خاوری توسط خواجه کیقباد بن ملک شرف‌الدین سمنانی ساخته شده و ایوانی که به گنبد وصل است را خواجه عزالدین محمد بالیچه سمنانی وزیر میرزا شاهرخ احداث کرده است.
 
نقاط دیدنی سمنان
 
یکی از منارهای تاریخی ایران، مناره مسجد جامع سمنان که مربوط به دوره سلجوقیان است که در گوشه شمال شرقی مسجد جامع قرار دارد. این منار از سطح زمین ۳۱/۲۰ متر ارتفاع دارد و از روی بام به بلندی ۲ متر کتیبه‌ای، با تزئیناتی از طرح و نقش بسیار زیبا از آجر و خط کوفی مزین شده است. این بنا قدیمی‌ترین منار جنبان ایران است. این منار جنبان به این صورت است که در مرکز این منار محوری چوبی قرار دارد که با تکان دادن آن کل منار حرکت می‌کند.

صحن مسجد جامع سمنان مستطیل شکل است که به ترتیب بیست و هفت متر و بیست و پنج متر طول و عرض آن است. شبستان شمالی مسجد جامع داراب شانزده ستون مدور و قطور است که بر روی آن طاق‌های ضربی شبستان قرار گرفته است. شبستان شرقی با در ورودی جنوب شرقی و شبستان جنوبی با در شمالی از شبستان شمالی جدا می‌گردد و این بنا را کیقباد بن ملک شرف الدین سمنانی وزیر امیر تیمور گورکانی احداث کرده است.
 
جاذبه‌های گردشگری سمنان
 
این شبستان به وسیله هشتی کوچک باطاق گنبدی کم خیز مزین به تزئینات معقلی بسیار زیبا به بازار حضرت متصل می‎شود. منار سلجوقی در ضلع شمال شرقی این شبستان قرار دارد. در شبستان جنوبی نیز شانزده ستون مدور در وسط و هشت ستون در طرف دیوار شرقی وجود دارد که همگی در کنار هم پایه‌های بیست و هفت طاق شبستان را تشکیل می‌دهد. این شبستان در زمان ارغون خان و توسط وزیرش شیخ علاء الدوله سمنانی بنا شده است و در عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار، ذوالفقارخان سمنانی حاکم سمنان – دامغان – شاهرود و بسطام این اثر تاریخی و زیبا را مرمت و بازسازی کرده است.
 
مسجد جامع سمنان
 
در ضلع جنوب شرقی مسجد درب ورودی قرار دارد و راهروی کوچکی هشتی بزرگ را به این درب متصل می‌کند که در آن حوض خانه، وضوخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد. در حال حاضر بنای مسجد جامع سمنان در اختیار سازمان میراث فرهنگی می‌باشد و با شماره ثبت صد و شصت و دو به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است.

از موقعیت محلی که مسجد جامع در آن مکان واقع است می‎توان پی برد که تا چه حد این بنا اهمیت دارد. مسجد سمنان درست در مرکز شهر واقع شده است به طوری که بیشتر راه‌ها و محله‌های سمنان به این مسجد ختم شده است و در اطراف آن مراکزی نظیر بازار و حمام حضرت و … بنا شده است.
 
مسجد سمنان
 
در منار مسجد جامع سمنان، دو کتیبه بسیار مهم به خط کوفی معقد یا برگدار وجود دارد که یکی شامل آیات قرآن و دیگری نام بانی بر آن نوشته شده است. کتیبه‌ای که در قسمت بالایی قرار دارد با فاصله یک نوار تزئینی در گلویی منار نصب شده است و آیه سی و دو سوره فصلت (سجده) بر روی آن نوشته شده است.کتیبه‌ای که در پایین قرار دارد با کمی فاصله از محاذب بام مسجد قرار دارد، و بر روی آن این متن نوشته شده است: “بسم الله امر ببناء هذه المناره الامیر الجلیل السیدا ابو حرب بختیار بن محمد مولی امیرالمؤمنین” از این کتیبه‌ها این طور استنباط می‎شود که کتیبه‌ها بدون طرح قبلی بر روی منار قرار گرفته، زیرا به علت کمبود جا حتی دو کلمه از آخر آیه را جا انداخته‌اند. هم چنین این کتیبه به دلیل تعمیرات و بازسازی که در سال هزار و سیصد و سی و شش هجری در آن صورت گرفته، توازن خود را از دست داده و شکل اصلی خود را از دست داده است. در طرح‌های شهریار عدل کتیبه فوقانی را قبل و بعد از بازسازی و مرمت نشان می‌دهد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.