با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش۲)

در این مطلب به معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش ۲) می‌پردازیم:

معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش2)

بعد از معرفی کامپیوتر حجیم مکینتاش و عدم موفقیت در این مورد، اپل به طراحی صنعتی روی آورد و اساس کار خود را بر سه مدل قابل حمل قرار داد. یکی از مدل‌ها توسط سونی که در طراحی قطعات الکترونی مهارت داشت ارائه شد و استاندارد کامپیوترهای قابل حمل را بنا کرد. موفقیت PowerBook و چند محصول دیگر باعث افزایش چشمگیر سود برای شرکت شد و مجله MacAddict این دوران را دوران طلایی مکینتاش معرفی کرد. ولی این اوضاع دوامی نداشت چرا که مایکروسافت ویندوز را عرضه کرد. اپل آن‌ها را به کپی‌برداری متهم کرد اما راه به جایی نبرد. در دهه نود اپل خط تولیدش را افزایش داد و محصولات متنوعی را ارائه داد. افزایش هزینه این تولیدات متنوع و گسترش محبوبیت مایکروسافت باعث شد اپل تا مرز ورشکستگی پیش‌ رود.
اپل به این نتیجه رسید برای باقی ماندن باید مکینتاش را بازنویسی کند چرا که پاسخ‌گوی نیازهای کاربران نبود. در سال ۱۹۹۴ اپل با دو رقیب خود یعنی IBM و موتورلا همکاری کرد، به این صورت که برای تولید یک کامپیوتر جدید باهم همکاری می‌کنند و سخت‌افزار از IBM و موتورلا و نرم‌افزار از اپل بود؛ با این امید که از رقیب خود یعنی مایکروسافت پیشی گیرد.

معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش2)
در اواسط دهه نود اپل روی بهبود قابلیت‌های مکینتاش تمرکز کرد و به این نتیجه رسید که باید سیستم عامل دیگری ایجاد و سپس مطابق رابط کاربری مکینتاش آن را اصلاح کند. بعد از شکست حاصل از همکاری‌اش با IBM، اپل NEXT را خرید که محصول شرکت جابز بود؛ و این باعث بازگشت جابز به اپل شد. در سال ۱۹۹۷ جابز مدیریت را در دست گرفت و دست به اصلاحات گسترده‌ای زد. یک سال بعد اپل مکینتاش را اصلاح و با نام iMac روانه بازار کرد. وی در طراحی جدید از USB بجای ADB و SCSI استفاده کرد. بعد از سال ۱۹۹۳ این اولین سالی بود که اپل به سود رسید. در سال ۲۰۰۱ سیستم عامل Mac OS X را ارائه کرد. در اواخر همان سال اپل iPod دستگاه پخش دیجیتال موسیقی را ارائه کرد و فروش بسیار بالایی داشت و با استقبال و فروش چشمگیری روبرو شد. در مارس ۲۰۰۵ اپل اعلام کرد که از تکنولوژی Blu-Ray سونی پشتیبانی می‌کند و به Blu-Ray Association پیوست.

 

معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش2)
جابز در یک سخنرانی در ژوئن ۲۰۰۵ اعلام کرد که در ژانویه ۲۰۰۶ کامپیوترهای جدید مکینتاش را با پردازنده Intel به بازار عرضه می‌کند؛ و نیز اعلام کرد انتقال PowerPC به Intel تا دوسال دیگر انجام می‌شود. در دهم ژانویه ۲۰۰۶ اولین رایانه‌ با پردازنده اینتل را ارائه کرد. لپ‌تاپ MacBook Pro جایگزین سری قدیمی‌اش یعنی PowerBook شد و سری جدید iMac نیز سریعتر شد. در هردو از پردازنده‌های اینتل با تکنولوژی Core Duo استفاده شد. مشارکت اپل و اینتل باعث بروز یک اصطلاح جدید با عنوان MacTel در مقابل WinTel شد. البته این دو اصطلاح هیچ‌وقت توسطه هیچ‌کدام از شرکت‌ها استفاده نشده و فقط میان طرف‌داران رواج دارد.

معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش۱)
معرفی شرکت اپل از گذشته تا به امروز (بخش۳)

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.