با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

ممنوعیت واکسن برای برخی از کودکان

 

واکسیناسیون کودکان

بعد از تولد کودک یکی از مهم‌ترین موارد برای والدین آن‌ها انجام واکسیناسیون و مسائل مربوط به آن است. آیا از ممنوعیت واکسن برای برخی از کودکان اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید واکسن برای چه کودکانی ممنوع است؟ در این مطلب ابتدا شما را با برخی از مفاهیم پایه واکسن آشنا می‌کنیم تا اطلاعات کافی در این باره داشته باشید.

 

واکسن چیست؟

بدن برای مبارزه با ویروس‌ و میکروب‌های عامل بیماری به آنتی‌بادی‌هایی نیاز دارد. واکسن به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا این آنتی‌بادی‌ها را بسازد. ساختن آنتی‌بادی‌ها توسط بدن چند هفته طول می‌کشد. بنابراین لازم است که بدانید اگر کودک قبل و یا بعد از بیماری واکسینه شود باز هم احتمال دچار شدن به بیماری در او وجود دارد.

 

چرا در هر زمان یک نوع واکسن دریافت می‌شود؟

زمان انجام  واکسن برای کودکان از نظر پزشکان به عوامل زیر بستگی دارد:

– سنی که واکسن بیشترین تأثیر را در سیستم ایمنی بدن دارد. محققان مطالعات زیادی درباره سن مناسب برای واکسن و دوز مناسب آن انجام داده‌اند.
– در کودکان این نکته که باید هر چه سریع‌تر از بیماری‌های احتمالی پیشگیری شود بسیار حائز اهمیت است. فاصله بین واکسن‌ها به این دلیل است که نوزاد می‌تواند در این فواصل بدون محافظت سالم بماند. بیماری‌هایی که باید برای آن‌ها واکسن زده شود در دوران کودکی خطرناک‌تر هستند تا بزرگسالی.
– شاید این سوال برای‌ شما نیز پیش آمده باشد که آیا فواصل بین واکسن‌ها درست است یا خیر؟ این را مطمئن باشید که بهترین برنامه واکسن برای کودکان برنامه واکسیناسیون توصیه شده توسط اداره پیشگیری از بیماری‌ها است و برنامه‌ای بهتر از این برنامه ارائه نشده است.

 

دلیل تکرار واکسیناسیون چیست؟

دلیل ۲ بار تزریق برخی از واکسن‌ها این است که برخی از واکسن‌ها برای کمک به سیستم ایمنی بدن و برای اینکه به ابزارهای لازم محافظت کامل از بدن دسترسی داشته باشند، نیاز است تکرار شوند. باید همه دوزهای واکسن دریافت شود. در غیر اینصورت کودک به طور کامل امنیت ندارد. بقیه واکسن‌ها با گذشت زمان از بین می‌روند. بنابراین واکسن باید تکرار شود تا سیستم ایمنی بدن توان مبارزه با آن بیماری را داشته باشد. در صورتی که فرزندتان یک دوز واکسن را از دست داد باید با پزشک کودک خود مشورت کنید تا مجددا برای انجام واکسن برنامه‌ریزی کند.

 

ممنوعیت واکسن برای برخی از کودکان

– اگر کودکی که قرار است واکسیناسیون انجام دهد، خیلی مریض باشد ممکن است پزشکش توصیه کند برای انجام واکسیناسیون کمی صبر کنید. اما انجام واکسیناسیون برای کودکانی که سرما خورده‌اند، ممانعتی ندارد. به این نکته دقت کنید که در هنگام مراجعه به پزشک برای انجام واکسیناسیون در صورتی که فرزندتان بیمار است این نکته را حتما با پزشک او در میان بگذارید.
– کودکان مبتلا به سرطان و یا کودکانی که در سیستم ایمنی بدن خود دارای مشکلاتی هستند، نباید از واکسن‌هایی مانند آنفلوآنزا، آبله مرغان و MMR استفاده کنند. بنابراین اطلاع پزشک از وضعت سلامت کودک بسیار حیاتی است.
– در صورتی که فرزندتان نسبت به واکسن‌ قبلی واکنش آلرژیک شدیدی از خود نشان داده، نباید دوباره آن واکسن را دریافت کند. حتی اگر فرزندتان به موادی مانند تخم مرغ، ژلاتین و یا برخی انواع آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت دارد، نباید واکسیناسیون بر روی او انجام شود.

 

خطر واکسینه نکردن کودکان

کودکانی که واکسیناسیون انجام ندهند در معرض بیماری‌های خطرناک و کشنده قرار می‌گیرند. اگر کودکی بیمار شود می‌تواند میکروب داخل بدن خود را به نوزادان و کودکانی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند یا برخی از کودکان که نمی‌توانند واکسینه شوند منتقل کند. هدف پزشک از واکسن زدن سلامت و ایمنی کودک شماست، بنابراین اگر درباره واکسینه کردن کودک خود نگران هستید با او مشورت کنید تا به شما کمک کند بهترین تصمیم را برای فرزند خود بگیرید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.