با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نحوه صحیح گرفتن بچه از شیر

یکی از دغدغه‌های مادران وقتی کودک دلبندشان به سن ۲ سالگی می‌رسد، گرفتن آن‌ها از شیر است. این کار نه برای مادر و نه برای کودک کار ساده‌ای نیست و ممکن است تا چند ماه طول بکشد. در این بین بعضی از کودکان راحت‌تر با این قضیه کنار می‌آیند و برخی بسیار سخت، زیرا علاوه بر وابستگی به شیر به مادر و آغوشش نیز به شدت وابسته‌اند. علاوه بر کودکان مادرانی نیز که شیردادن به کودکشان راهی برای برقراری رابطه عاطفی با فرزندشان بوده نیز این کار برایشان سخت است. اگر شما هم جزء مادرانی هستید که چگونگی از شیر گرفتن کودکتان برایتان سوال است این مطلب را بخوانید تا جواب سوال‌هایتان را بگیرید.

نحوه صحیح گرفتن بچه از شیر
از شیر گرفتن کودک نباید سریع و ناگهانی و یا با اعمال خشونت باشد زیرا کودک ضربه روحی می‌خورد. پس خود را صبورتر و آرام‌تر کنید تا سریع‌تر موفق شوید. یادتان باشد کودکان در طول این دوره بیشتر به محبت و آغوش و نوازشتان نیاز دارند. بهتر است این کار را تدریجی و با صبر و حوصله انجام دهید. این روش ممکن است کمی طول بکشد اما چون آرام آرام و به تدریج است مشکلات عصبی و تغییرات هورمونی مادر اتفاق نمی‌افتد و کودک نیز دچار ضربه روانی نمی‌شود. هم برای کودک و هم برای مادر راحت‌تر است. می‌توانید کمی شیر و آبمیوه را جایگزین شیر مادر کنید. اوایل خودتان به کودکتان پیشنهاد شیر نکنید اما اگر از شما شیر خواست از او دریغ نکنید (مخصوصا هنگامی که بیمار است) . بعد از مدتی فقط شب‌ها به کودکتان شیر دهید. و کم کم آن را نیز قطع کنید. به این ترتیب کودک کم کم علاقه‌اش را به شیر خوردن از دست می‌دهد.حال نکاتی درباره نحوه صحیح گرفتن بچه از شیر را به شما آموزش می‌دهیم.

 

توصیه‌هایی در این باره:

۱- از شیر گرفتن کودک صبر و حوصله می‌خواهد، پس صبور باشید تا طی این مرحله برای خودتان نیز راحت‌تر باشد.
۲- قبل از اینکه کودکتان را از شیر بگیرید، حتما او را به غذاخوردن ونوشیدن با لیوان عادت دهید.
۳- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن را بیشتر کنید.
۴- در برنامه‌های روزانه کودکتان تغییراتی به وجود آورید.
۵- از همسرتان کمک بگیرید.
۶- در طول روز وقت بیشتری را به کودکتان اختصاص دهید.
۷- سعی نکنید خودتان را بیمار و سینه‌تان را زخمی نشان دهید.
۸- در زمان غذا دادن او را بغل کنید و بیشتر به او محبت و توجه کنید.

 

۲ روش سنتی و معایب هر کدام :

– استفاده از داروهای گیاهی تلخ مانند صبر زرد و کلپوره : در این روش مادر قبل از اقدام به شیر دادن موضع شیردهی را با این داروها آغشته می‌کرد و وقتی کودک شروع به شیرخوردن می‌کرد طعم تلخ داروها از شیرخوردن منصرفش می‌کرد. از معایب این روش این است که داروهای گیاهی برای مصارف درمانی خاصی است و استفاده بیش از حد از آنها عوارض دارد. به عنوان مثال خوردن صبر زرد باعث اسهال کودک و خوردن بیش از اندازه کلپوره نیز می‌تواند باعث مسمومیت شود.
– روش زخمی یا بدنما کردن سینه: در این روش مادر سینه خود را زخمی جلوه می‌دهد، کودک دلش می‌سوزد و برای اینکه مادرش ناراحت نشود شیر نمی‌خورد. از معایب این روش نیز این است که کودک ممکن است ضربه روحی بخورد و ممکن است از این وضعیت بترسد. به علاوه ممکن است بعد از اینکه مادر سینه‌های خود را به حالت عادی برگرداند دوباره درخواست شیر کند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.