با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نحوه گرفتن بچه از پوشک

در این مقاله قصد داریم نحوه گرفتن بچه از پوشک را به شما آموزش دهیم. مادرانی که می‌خواهند طرز توالت رفتن را به کودکان کوچک و دوست داشتنی خود بیاموزند و فرزند خود را از پوشک بگیرند در این مطلب با ما همراه باشند تا روش صحیح این کار را بیاموزند. در این مطلب هدف این است که روش گرفتن بچه از پوشک روشی علمی باشد که آرامش کودک و مادر به هم نریزد، در نتیجه کودک مستقل می‌شود و اعتماد به نفس بالا پیدا می‌کند. سن معمول گرفتن بچه از پوشک معمولا ۲ سالگی است اما اگر زودتر علائم آمادگی از خودش نشان داد، می‌تواند در هر سنی زیر ۲ سال هم باشد. یادتان باشد، کودکتان باید از خودش آمادگی نشان دهد نه شما! و آمادگی کودک باید هم جسمی باشد و هم روحی.

نحوه گرفتن بچه از پوشک
بعضی از این علائم اگر در کودک شما بروز پیدا کرد، نشان دهنده آمادگی اوست:
– فرار کردن کودکتان از پوشک
– گریه و مقاومت در برابر پوشک کردن و باز کردن پوشک
– توجه نشان دادن به دستشویی کردن والدین
– نشستن حداقل ۵ دقیقه
– توانایی در آوردن شلوار
– وقتی او را سر پا می‌گیریم دستشویی می‌کند
با این پیش زمینه می‌رویم سراغ آموزش:
آموزش توالت رفتن به سه مرحله تقسیم می‌شود:
– آشنایی با لگن یا توالت : این مرحله از حدود سن ۱۸ تا ۲۱ ماهگی است
– ارتباط دادن بین لگن یا توالت با عمل دستشویی کردن
– گفتن نیاز به رفتن به توالت و رفتن و انجام دادن کار: بعد از ۲ سالگی

 

مرحله اول

در این مرحله فقط کودک را با لگن آشنا می‌کنیم. لگنی را که دوست دارد برایش می‌خریم و در توالت یا حمام می‌گذاریم. وقتی کودکمان به آن علاقه نشان داد از او می‌پرسیم که آیا دوست دارد روی آن بنشیند یا خیر. در این مرحله فقط و فقط مهم است که کودک نحوه نشستن روی لگن را یاد بگیرد و با لگن احساس راحتی کند. اصلا لازم نیست بدون لباس روی آن بنشیند و یا برای دستشویی کردن از لگن استفاده کند. هنگامی که روی لگن نشسته است می‌توانیم برایش اسباب یازی بیاوریم تا بازی کند و یا برایش کتاب بخوانیم.

 

مرحله دوم

در این مرحله فقط قصد این را داریم که به کودک ارتباط بین لگن و توالت را آموزش دهیم. به این صورت که وقتی کودک علائم آمادگی را از خود نشان می‌دهد و می‌داند که دستشویی کرده است و یا می‌خواهد دستشویی کند از او می‌پرسیم که آیا دوست دارد برود و روی لگن بنشیند. اگر پاسخش منفی بود به او فشار نمی‌آوریم و می‌پذیریم. اما اگر پاسخش مثبت بود او را با پوشک و یا بدون پوشک روی لگن می‌نشانیم.

 

مرحله سوم

در این مرحله که معمولا بعد از ۲ سالگی اتفاق می‌افتد کودک قبل از توالت اعلام می‌کند و بعد خودش می‌رود و روی لگن می‌نشیند و کارش را انجام می‌دهد.
یادتان باشد که کودکتان بالاخره این مسئله را یاد می‌گیرد، بنابرین فشار زیاد آوردن و اجبار جز اثرات منفی و گاها دراز مدت هیچ اثر مثبت دیگری ندارد.
می‌توانیم از تشویق‌های مادی برای این کار استفاده کنیم که بسیار کمک می‌کند. این تشویق می‌تواند شامل بستنی، بیسکویت و خوراکی‌های سالم و بهداشتی مورد علاقه کودکتان باشد.
ممکن است کودکی چند روز و یا یک هفته را به خوبی همکاری کند ولی دوباره فراموش کند. در چنین مواقعی به او فرصت دهید تا ۲ هفته استراحت کند.

 

نکات قابل توجه:

کودک در هنگام شروع آموزش نباید اسهال و یا یبوست داشته باشد.
پسرها دیرتر از دخترها یاد می‌گیرند.
پوشک شب بعضی از کودکان گاهی تا سه سال و نیم ادامه دارد.
به هیچ عنوان مایعات کودکتان را در طی آموزش کم نکنید زیرا دچار یبوست و درد هنگام دستشویی کردن می‌شود و فکر می‌کند این درد بخاطر نشستن روی لگن است و از لگن بیزار می‌شود. در ضمن فرآیند آموزش هم کند می‌شود.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
تاریخ: ۱ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.