با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نشانه‌های کمبود تستسترون در زنان

 

اغلب هورمون تستسترون را یک هورمون مردانه می‌شناسند، این هورمون به مردان بدن‌های عضلانی و تمایلات جنسی می‌بخشد. اما باید دانست که این هورمون نه به اندازه مردان ولی همین مقدار کمی که در بدن زنان ترشح می‌شود باعث تقویت میل جنسی می‌شود. اگر بدن زنان همین مقدار کم را ترشح نکند، باعث بروز یکسری مشکلاتی خواهد شد. از نشانه‌های کمبود تستسترون در زنان می‌توان به علائم زیر اشاره کرد:

عوارض کاهش هورمون تستسترون در بانوان

 

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که اغلب به زنان نسبت داده می‌شود، زیرا یکی از عوامل مهم در بروز این بیماری کمبود استروژن می‌باشد. ولی تحقیقات جامع و دقیق دانشگاه هاروارد نشانگر این است که کمبود هورمون تستسترون نیز باعث کاهش قدرت استحکام و تراکم استخوان‌ها می‌شود. کمبود استروژن یکی از دلایل مهم در پوکی استخوان به خصوص بعد از یائسگی می‌باشد.

 

اضطراب و افسردگی

تحقیقات نشان می‌دهد اگرچه کمبود تستسترون عامل اصلی افسردگی نیست، اما در بیماری افسردگی تا حدودی دخیل است. طی تحقیقات به عمل آمده از زنان بین ۲۵ تا ۴۶ سال، هرچه میزان هورمون تستسترون کم باشد، احتمال ابتلا افراد به افسردگی بیشتر است.

 

ناتوانی در وزن کم کردن

هورمون تستسترون یکی از هورمون‌های موثر در تشکیل عضله است، به طوری که طی تحقیقات انجام شده از زنان ژاپنی دریافتند، تستسترون پایین با از دست دادن عضلات همراه است، کمبود این هورمون در بدن باعث غلبه چربی بر عضله می‌شود، که در نتیجه افرادی که دچار کمبود هورمون تستسترون می‌باشند در کم کردن وزن عاجز و ناتوان هستند.

 

احساس خستگی

یکی از نشانه‌های کمبود تستسترون، خستگی است. احساس خستگی و مداوم زود خسته شدن در وقت ورزش کردن از علائم کمبود هورمون تستسترون می‌باشد. طی یک تحقیق و مطالعه در مورد زنان و مردان بیش از ۶۵ سال دریافتند، میزان فعالیت افرادی که دچار کمبود هورمون تستسترون می‌باشند نسبت به افراد دارای میزان تستسترون طبیعی هستند، قابل مقایسه نیست و این دسته از افراد بسیار زود خسته می‌شوند.

 

کاهش میل جنسی

یکی دیگر از مشکلات کمبود هورمون تستسترون کاهش میل جنسی است، وجود میزان تستسترون طبیعی در بدن باعث می‌شود تا فرد به طور منظم میل جنسی داشته باشد و در هنگام داشتن رابطه نهایت لذت را ببرد. کمبود این هورمون باعث کاهش روز افزون میل جنسی می‌شود به طوری که حتی اگر عاشق شریک زندگیتان هم باشید در صورت کمبود این هورمون از رابطه جنسی خود لذت نبرده و باعث بروز مشکلاتی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد ترشح اندک هورمون باعث افزایش توانایی زن در ازگاسم می‌شود. تاکنون دارویی برای مقابله با این مشکل برای بانوان ارائه نشده است، البته یکسری داروهایی روانه بازار شده است که هیچ کدام از داروها دارای تاییدیه FDA نمی‌باشد و استفاده از این داروها باعث بروز عوارضی مانند رشد مو می‌شود.

توجه:در صورت کاهش میل جنسی حتما به پزشک مراجعه کنید.

[تعداد: 3    میانگین: 1.7/5]
تاریخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.