با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نقد برنامه خندوانه

اینجا به گریه میکنن زبون درازی

اینجا به گریه میکنن زبون درازی
تو اگه ویروسی نشی شاید ببازی

نقد برنامه خندوانه :

منظور از ویروس، همان ویروس خنده و شادی ست. خندوانه که بر وزن هندوانه است این روزها مخاطبان زیادی را راس ساعت ۱۱ شب، مقابل تلویزیون می‌نشاند. جمع آدم باحال‌ها در خندوانه جمع است. جناب خان جنوبی، که بندری می‌خواند، شوخی می‌کند، همه را حتی رامبد جوان را دست می‌اندازد. قصد ازدواج با احلام را دارد که بارها به خواستگاری او رفته و هربار با جواب منفی روبرو شده. به شغل شریف لبو فروشی مشغول است و البته صاحب باشگاه پاریس اند ژرمن بوه و با زلاتان رابطه‌ای تنگاتنگ دارد. ساده است و به هیچ وجه نمی‌خواهد با بهنام، باجناقش، مقایسه شود و البته در هر جایی که فکرش را بکنید، آشناهای مویرگی دارد. نیما که نشان دهنده‌ی شخصیتی منفعت طلب بوده مثال زنده‌ای از آدم‌های این روز دور و برمان است. آدم‌هایی که هر چه می‌دوند باز هم سر نقطه‌ی اول‌اند، گویی روی تردمیل ایستاده‌اند. طمع و عشق یک شبه پولدار شدن امانشان را بریده.
در این بین بداهه گویی‌های خوبی صورت می‌گیرد که نشان از قدرت والا و تمرکز بازیگران خندوانه دارد. البته توان آقای جوان در هدایت و کنترل بازی‌ها ستودنی ست. به نظر می‌رسد هدف اصلی خندوانه، امید و شادی ست. اصولا برنامه سازی ساختار و محاسبه مهندسی دارد. اولین بحث ساختاری خندوانه جدا از اهداف تعریف شده، منحصر بفرد بودنش است. یعنی سعی بر آن است که شبیه هیچ برنامه‌ی دیگری نباشد. همین ساختار شکنی این برنامه، موسیقی منحصر بفرد و دیالوگ‌های خودمانی نقاط مثبتی ست که سبب دلنشینی هر چه بیشتر آن می‌شود. در این برنامه سعی رامبد بر آن است که یخ میهمانان را آب کند و ببیننده، شخصیت دیگری از میهمانان را ببیند.
خندوانه اتاق فکری دارد که نه تنها به محتوای کاری که در روز قرار است پخش شود فکر و بحث می‌شود بلکه کل هفته و میهمانان همه‌ی روزهای هفته در نظر گرفته می‌شود. برای مثال ممکن است یک شب فضای برنامه بخاطر جدیت موضوعی که با آن پرداخته می‌شود، شاد و ریتمیک نباشد اما سعی می‌شود شب بعدی با یک برنامه‌ی اکتیو تعادل شادی برقرار شود. قسمتی از برنامه اختصاص به گزارشات و سفرهای استانی بهروز بقایی دارد. وجود بهروز بقایی تداعی کننده‌ی کودکی‌مان و سریال‌های مربوط به آن دوره است که یادآور صمیمیت و سادگی پشت سر گذاشته ماست. خندوانه گزارشگری دارد که سراغ شغل‌ها و مشغله‌ها و آداب و رسوم‌های متفاوت رفته و با آنها مصاحبه می‌کند که البته مصاحبه‌ای جذاب از آب درمی‌آید.
این برنامه البته در مورد میهمانهایش خوش سلیقه است. هر میهمان پس از مصاحبه، در مقابل دوربین و خیل عظیم تماشاچیان قول می‌دهد کاری انجام دهد که سبب خوشنودی یک تا چند نفر شود به اینصورت که قراری صادر می‌شود و دوربین خندوانه همراه آن شخص، کار نیکو را به تصویر می‌کشد.
قسمتی از برنامه توسط کمدین شیرین‌تر می‌شود. بازیگران حرفه‌ای که اسنتد آپ کمدی انجام داده و هر شب یکی از آنها خاطراتی بامزه از گذشته‌ی خود یا بستگان تعریف می‌کنند.
در مورد تماشاگران حاضر در استودیو باید بگویم آنها نه تنها وجهی بابت حضورشان پرداخت نمی‌کنند بلکه یکی از شرایط حضور آنها در برنامه این است که باید تست لبخند بدهند. به عبارت دیگر افراد خوش خنده که حامل انرژی مثبت هستند، حضورشان در برنامه حتمی ست.
در بحث احساس شادی، همه چیز باید رویکردی درست داشته باشد. یعنی قرار نیست با تمسخر دیگران، موجبات شادی عده‌ای فراهم شود یعنی تمام شوخی‌ها محترمانه و در چارچوب ادب است.
اتفاقات خوب دیگری هم در این برنامه رخ می‌دهد. فرهنگ سازی در مورد مسائل به ظاهر ساده مانند: رعایت حقوق دیگران، نشاط و خوش خلقی در ابتدای صبح، حفظ و افزایش انرژی مثبت و انتقال آن به دیگران، حفظ محیط زیست، تشکیل کمپین قطره قطره در جهت حفظ منابع آب، استفاده از پرداخت‌های اینترنتی برای کاهش ترافیک و فرهنگ کتاب خوانی و ایجاد انگیزه در خرید و خواندن کتابهای معرفی شده، بدین صورت که ابتدای هر هفته کتابی معرفی می‌شود و تماشاچیان به خرید و مطالعه‌ی آن مبادرت می‌ورزند. در طول هفته‌ی آینده، سوالاتی از درون کتاب طرح می‌شود که برنده شدن در آن منوط به مطالعه‌ی دقیق کتاب است.
در آخر جمله‌ی معروف رامبد جوان کارگردان خندوانه را یادآور می‌شویم:
“قرار نیست با تمسخر دیگران، بخندیم و به قیمت ناراحت کردن دیگران، خودمان را شاد کنیم. شوخی کردن اصول خودش را دارد”

 

نویسنده افتخاری «سرکار خانم عسگری»

 

رجزخوانی برای خنداننده برتر خندوانه

محمود احمدی‌نژاد در برنامه خندوانه

[تعداد: 8    میانگین: 3.3/5]
تاریخ: ۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.