با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نقش تغذیه در بهبود زخم

نقش تغذیه در بهبود زخم

محققان دریافتند که یکی از عوامل موثر در بهبود و ترمیم زخم، مواد غذایی مصرفی بیمار است. در این قسمت اطلاعات مفیدی راجع‌ به نقش تغذیه در بهبود زخم در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با مصرف آن‌ها هر چه سریع‌تر زخمتان ترمیم شود.

 

۱- بادام بخورید

پروتئین‌ها از واحدهایی به نام اسید آمینه تشکیل شده‌اند. کمبود اسید آمینه آرژنین در بدن موجب کندی سرعت بهبود زخم می‌شود، زیرا این اسید آمینه در سنتز پروتئین نقش اساسی دارد. برای تامین اسید آمینه آرژنین مورد نیاز بدن، بادام و بادام زمینی مصرف نمایید که سرشار از این اسید آمینه هستند. اگر رژیم غذایی خاصی دارید و یا به هر دلیل قادر به مصرف بادام نیستید، می‌توانید از قرص موجود در بازار که آرژنین بدن را تامین می‌کنند، استفاده نمایید تا سرعت ترمیم زخم افزایش یابد.

 

۲- نان سبوس‌دار بخورید

ویتامین‌هایی مثل B2 ،B6 و یا اسید پانتوتنیک نیز در افزایش سرعت ترمیم زخم نقش موثری دارند. به طور کلی ویتامین‌های گروه B سبب سنتز کلاژن می‌شوند و زخم را با افزایش پیوندهای عرضی کلاژن بهبود می‌دهند. ویتامین B1 در سبوس غلات، نان سبوس‌دار و ویتامین B2 در لبنیات و گوشت یافت می‌شود.

 

۳- تا می‌توانید مواد حاوی روی بخورید

برای ترمیم هر چه سریعتر زخم زینک (روی) نقش موثری دارد چرا که باعث سنتز سلولی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عملکرد لنفوسیت‌ها می‌شود. به همین دلیل است که کمبود این املاح در بدن سبب تخریب سلول‌های اپیدرمی و ایجاد ضایعات پوستی و کاهش سرعت عملکرد سیستم ایمنی می‌گردد. برای دستیابی به روی، گوشت، مغز بادام، مغز گردو، مغز فندق، مغز پسته به وفور مصرف نمایید.

 

۴- مرکبات بخورید

برای جلوگیری از خشکی و شکنندگی پوست و افزایش سرعت ترمیم زخم بدن شما به ویتامین C نیاز دارد. آنتی اکسیدان در تقویت سیستم ایمنی و سنتز کلاژن بسیار موثر است که در ویتامین C به وفور یافت می‌شود. برای تامین ویتامین C مورد نیاز بدنتان از مرکباتی مثل فلفل دلمه‌ای استفاده نمایید و اگر این ماده غذایی را دوست ندارید، می‌توانید از قرص ویتامین C و یا آمپول آن استفاده کنید.

 

۵- برای پیشگیری از بیماری پوستی ویتامین A بخورید

ویتامین A سنتز کلاژن را افزایش می‌دهد و رشد فیزوبلایت‌ها را سرعت می‌بخشد و زخم را سریع ترمیم می‌کند، به همین دلیل است که برای بیمارانی که عمل می‌کنند، ویتامین A یک داروی مورد نیاز برای بعد از عمل است که توسط پزشک تجویز می‌شود تا زخم بیمار سریع‌تر بهبود یابد.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۱۴ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.