با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

نکاتی برای انتخاب پرده منزل – بخش ۱

پرده

یکی از مهم‌ترین تصمیمات در خرید لوازم منزل انتخاب پرده است. از این رو مطلبی را در ۳ بخش آماده کرده‌ایم.

ما ایرانی‌ها در منازل خود به پرده اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم و پرده نقش مهمی در چیدمان خانه‌مان دارد. پرده زیبا می‌تواند جلوه و زیبایی خانه شما را دو چندان کند و بر عکس پرده نامناسب می‌تواند ظاهر خانه را ناخوشایند کند. یکی از اصلی‌ترین ارکان در ساخت خانه‌ها وجود پنجره است. پنجره‌ها علاوه بر فراهم کردن نور کافی برای خانه، نقش مهمی در زیبایی خانه دارند. یک پرده زیبا را با پنجره‌ای به سبک مدرن و طرحی زیبا تصور کنید. محشر است نه؟ پرده‌ها می‌توانند بر زیبایی پنجره‌ها نیز بیفزایند. اما انتخاب پرده مناسب برای خانه چیزی نیست که به آسانی از کنارش رد شوید. باید یک سری نکات مهم را در انتخاب پرده مناسب در نظر داشته باشید. اولین نکته این است که پرده‌ای را که انتخاب می‌کنید، باید با چیدمان خانه شما تناسب داشته باشد. دوم  اینکه چه پرده‌ای با چه سبکی و چه اندازه‌ای مناسب خانه شماست. پرده‌ها اشکال و سبک‌های مختلفی دارند. شما می‌توانید شکل و سبک پرده را با وسایل و لوازم خانه خود هماهنگ کنید. علاوه بر جنبه زیبایی پرده برای خانه، پرده بیانگر سلیقه شما به اطرافیان است. رنگ پرده، طرح پرده و نوع آن روحیه و حال و هوای شما را به مهمانانتان نشان می‌دهند. فکر می‌کنم این دلایل برای اینکه در انتخاب پرده وقت بگذارید و نهایت سلیقه خود را به خرج دهید کافی باشد. برخی تصور می‌کنند برای انتخاب و خرید و نصب پرده منزلشان باید هزینه گزافی بپردازند. این طرز فکر اشباه است شما می‌توانید با کمی سلیقه و رعایت نکات زیر پرده‌ای زیبا و مناسب برای منزل خود تهیه کنید.

 

۱- متراژ پرده بسیار مهم است؛ در زمان خرید پرده از خرید متراژ مناسب اطمینان حاصل کنید. طول پرده در صورتی که بخواهید چین‌های مطلوب به آن بدهید باید ۲٫۵ برابر طول پنجره باشد.

۲- برای کسانی که به خانه‌های روشن و نورانی علاقه دارند، انتخاب پرده‌های حریری و شیشه‌ای گزینه مناسبی است.

۳- برخی از بزرگی پنجره‌های خود راضی نیستند. نگران بزرگی پنجره‌هایتان نباشید. این مسئله مانند نگرانی از زیادی زیبا بودن است! در صورتی که تمایل به پوشش یک فضا با پرده کنید کافیست از پارچه‌ای استفاده کنید که رنگ آن با رنگ دیوارها همخوانی داشته باشد.
۴- از همخوانی پرده‌ها با سایر مبلمان خانه اطمینان حاصل کنید. هر خانه یا بهتر بگوییم هر اتاقی ۴ عنصر اصلی دارد که عبارتند از: سقف، دیوار، کف و مبلمان. برای طراحی و دکور کردن منزل خود بهتر است روی یکی از این عناصر مانور دهید و بقیه عناصر تقویت کننده باشند. به طور مثال اگر پرده‌ای با طرح و پارچه پلنگی انتخاب می‌کنید بهتر است مبل‌هایتان ساده باشند.
۵- اگر بین پرده با مدل رومی و یا کرکره چوبی شک دارید باید به میزان نور مورد نیاز و فضای مورد نیاز خود توجه کنید. گرچه این دو پرده به هم شباهت دارند اما کرکره چوبی در تنظیم نور مورد نیاز و مطلوب بهتر است.

۶- هر چه پرده را در ارتفاع بالاتری نصب کنید، دیوار کشیده‌تر نشان داده می‌شود و به ابهت پرده و حتی اتاق اضافه می‌کند.

 

[تعداد: 2    میانگین: 2.5/5]
تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.