با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نکاتی برای حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزاد 1

مادرانی که اولین فرزندشان به دنیا آمده و یا خانم‌های بارداری که در انتظار به دنیا آمدن فرزندشان هستند، شاید شیوه صحیح و نکاتی برای حمام کردن نوزاد را ندانند. این که می‌گوییم شیوه صحیح به این علت است که نوزدان باید با بهترین کیفیت ممکن حمام شوند و به علت بدن حساس و پوست لطیفی که دارند بدن آن‌ها وقتی خیس شود، بسیار لغزنده می‌شود و حمام کردن آن‌ها را مشکل می‌کند. باید در حمام کردن نوزاد دقت بسیار بالا به خرج داد. برخی والدین جوان از حمام کردن نوزاد به عنوان تجربه‌ای دشوار و اعصاب خرد کن یاد می‌کنند، اما واقعیت این نیست. اگر کمی دقتشان را بالا ببرند حمام کردن نوزاد تجربه‌ای دلپذیر و متفاوت خواهد بود که از انجام آن می‌توان لذت برد. نکته مهم در حمام کردن نوزادی که تازه متولد شده است این است که نوزاد احتمالا زیاد دوست ندارد شما او را به حمام ببرید. بنابراین اگر صبر و حوصله‌ی بیشتری در حمام کردن او به خرج دهید، هم نوزادتان راحت خواهد بود و هم شما آرامش خاطر خواهید داشت.

 

هر چند وقت یکبار باید نوزاد را به حمام برد؟

این که می‌گوییم حمام به این معنا نیست که باید حتما نوزاد را به حمام خانه، همانجایی که خودمان در آن حمام می‌کنیم ببریم بلکه منظورمان از حمام کردن نوزاد شستشوی او در وان پلاستیکی و یا لگنی مناسب است. این وان و یا لگن را در محیط داخل خانه و با دمای مناسب قرار می‌دهند و در آن نوزاد را به حمام می‌برند. این نکته را به خاطر داشته باشید که نیازی نیست هر روز نوزادتان را به حمام ببرید! تحقیقات نشان داده‌اند که اگر نوزاد را بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته به حمام ببرید، این کار موجب خشک شدن پوست او خواهد شد. برای تمیزی نوزاد نیازی به حمام کردن زیاد او نیست بلکه حواستان باشد، پوشک نوزاد خود را به موقع تعویض کرده و لباس‌های نوزاد را نیز در طول هفته زود به زود عوض کنید. اگر دقت را بالا ببرید و این قبیل کارها را سر وقت انجام دهید در این صورت با شستشوی سر، صورت، گردن و اطراف ناحیه‌ای که نوزاد را پوشک می‌کنید، نوزادتان تمیز خواهد شد.

 

بهتر است نوزاد را در شب به حمام ببریم و یا در صبح؟

زمان حمام کردن نوزاد به خود شما بستگی دارد. فقط حواستان باشد زمانی او را به حمام ببرید که آرامش خاطر داشته و از موضوعی ناراحت نباشید تا ذهنتان درگیر آن موضوع شود. چیزی که از زمان حمام کردن نوزاد مهم‌تر است این است که باید در هنگام این کار حوصله و شکیبایی کاملی داشته باشید. برخی از والدین نوزاد خود را در صبح به حمام می‌برند. در هنگام صبح نوزاد سرحال‌تر و هوشیارتر است و دوست دارد چیزهای جدید را تجربه کند. برخی از والدین نیز نوزاد خود را در زمانی که به خواب نزدیک است به حمام می‌برند تا نوزادشان بعد از حمام با آرامش کامل بخوابد. فقط حواستان باشد که نوزادتان را بلافاصله بعد از اینکه به او شیر دادید به حمام نبرید. اجازه دهید کمی شیرش هضم شود، آنگاه او را برای شستشو آماده کنید.

حمام کردن نوزاد 2

استفاده از لیف ملایم برای شستشوی نوزاد کفایت می‌کند؟

حتما نیازی نیست که نوزادتان را در لگن و یا وان مخصوص قرار دهید و او را بشویید. تا زمانی که زائده بند او جدا نشده که معمولا زائده بند نوزاد بعد از ۳ تا ۴ هفته جدا می‌شود، می‌توانید از لیف و یا اسفنج مخصوص استفاده کنید. فقط در هنگام شستشوی او با لیف و یا اسفنج رعایت نکات زیر را فراموش نکنید:

 

– ابتدا در خانه مکانی گرم و دارای سطحی صاف را پیدا کنید. اگر در حمام و یا آشپزخانه سکوی مناسب ندارید، حوله مناسبی را بر روی زمین پهن کنید؛ فقط حواستان باشد که سطح مورد نظرتان باید حتما گرم باشد.
– آبی که در لگن و یا وان پلاستیکی ریخته‌اید و قرار است نوزادتان را در آن شستشو دهید آزمایش کنید تا مطمئن شوید دمای آن برای نوزاد مناسب است.
– همیشه باید یکی از ۲ دست شما آزاد باشد تا بتوانید با آن نوزادتان را نگه دارید.
– وسایلی را که لازم دارید در کنار دست خود آماده بگذارید. این وسایل شامل لیف نرم و لطیف، حوله ترجیحا کلاهدار، شامپوی مخصوص نوزاد، صابون ملایم و مرطوب کننده، حوله‌ای برای خشک کردن نوزاد، پوشک و لباس‌های او می‌باشد.
– در این روش لازم نیست نوزادتان را در لگن و یا وان پلاستیکی قرار دهید شما قرار است با اسفنج و یا لیف نرم و مرطوب او را شستشو دهید. برای این کار اول نوزادتان را بر روی حوله و یا دستمال مناسبی قرار داده و لیف را خیس کنید و سپس صورت نوزاد خود را بشویید.
– استفاده از صابون برای این قسمت از بدن نوزاد ضروری نیست. پارچه‌ای نرم و لطیف را بردارید و آن را خیس کنید، آب آن را گرفته و اطراف چشمان نوزاد خود را با آن شستشو دهید. بهتر است پارچه را از گوشه چشم به بیرون بکشید.
– به طور کلی برای حمام کردن نوزاد آب ولرم به تنهایی کافی است اما اگر حس کردید بدن نوزادتان کثیف است و یا بوی مختصری می‌دهد می‌توانید برای شستشوی نوزاد خود از صابون ملایم نیز استفاده کنید.
– قسمت‌هایی از بدن نوزاد که لازم است خوب تمیز شوند عبارتند از زیر بغل، پشت گوش، اطراف گردن، محل پوشک کردن و لای انگشتان دست و پا.
– این نکته را فراموش نکنید که برای حفظ گرمای بدن نوزاد خود در تمامی مراحلی که ذکر کردیم بخش‌هایی را که می‌خواهید شستشو دهید، از زیر حوله خارج کرده و باقی بدن نوزادتان را بپوشانید.
– یکی از روش‌های معمول در شستشوی نوزاد استفاده از لگن و یا وان پلاستیکی است. این که شستشوی نوزاد در کدام روش بهتر است، نظر خاصی نمی‌توان داد؛ تنها چیزی که در این مورد حائز اهمیت است این است که در استفاده از لگن و یا وان پلاستیکی برای شستشوی نوزاد ارتفاع آب حتما باید بین ۵ تا ۸ سانتیمتر باشد. نکته دیگری که بسیار بسیار مهم است این است که نوزادتان را حتی برای لحظه‌ای در وان پلاستیکی تنها نگذارید.
– آبی که به وسیله آن نوزادتان را شستشو می‌دهید باید بین ۳۷ تا ۳۸ درجه باشد. برای اطمینان از دمای مناسب آب از دماسنج استفاده کنید. اطمینان از گرمای مناسب محل شستشوی نوزاد که باید بین ۱۸ تا ۲۲ درجه باشد، نکته قابل توجه بعدی است. زیرا بدن خیس نوزاد بسیار مستعد سرما خوردن است.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۸ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.