با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نکاتی برای رفتن به سفرهای خارجی

 

سفر به کشورهای خارج

در این مطلب از بخش راهنمای سفر وبسایت چیدنی نکاتی برای رفتن به سفرهای خارجی را ذکر خواهیم کرد که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.
– اولین نکته‌ای که باید در سفرهای خارجی به آن دقت کنید این است که به هیچ غریبه‌ای چه ایرانی و چه خارجی اطمینان نکنید. به کسانی که آن‌ها را نمی‌شناسید به راحتی اعتماد نکنید زیرا این اعتماد اشتباه است و ممکن است به ضرر شما باشد و مشکلات و دردسرهایی برایتان به همراه داشته باشد.
– حتما قبل از سفر اطلاعاتی درباره کشوری که قصد سفر به آن دارید را به دست آورید. برای این کار می‌توانید از سایت وزارت امور خارجه  (www.mfa.gov.ir) استفاده کنید. این سایت اطلاعات مفیدی درباره کشورها به شما می‌دهد.

– از دادن گذرنامه خود به دلال‌ها برای گرفتن ویزا به شدت اجتناب کنید. یا خودتان کارهای مربوط به دریافت ویزا را انجام دهید و یا از مراکز خدمات مسافرتی مجاز کمک بگیرید.
– در طول سفر این را به خاطر بسپارید که فقط پلیس اجازه این را دارد که از شما گذرنامه بخواهد، بنابراین از دادن گذرنامه خود به اشخاص دیگر جدا خودداری کنید. علاوه بر پلیس، هتل محل اقامتتان نیز گذرنامه را از شما می‌گیرد تا بررسی کند سپس در حضور شما از آن فتوکپی گرفته و آن را به شما بر می‌گرداند.
– در موارد بسیاری دیده شده است که قاچاقچیان با سوء استفاده از حس نوع‌دوستی مسافران و با بیان جملاتی نظیر “این چمدان برای فرزند دانشجوی من است” و یا “مادردم با پرواز قبلی رفته و چمدانش را جا گذاشته است” ممکن است از شما بخواهند تا چمدان حاوی مواد مخدرشان را حمل کنید و به این ترتیب محموله خود را به مقصد برسانند. به هیچ عنوان مسئولیت بار و چمدان فرد دیگری را قبول نکنید. زیرا از لحاظ قانونی کسی که چمدان را دارد صاحب چمدان محسوب می‌شود و در صورتی که برایتان دردسر ایجاد شود دستتان به جایی بند نیست و مجرم شناخته می‌شوید. متاسفانه اخبار زیادی از دستگیری هموطنانمان در کشورهایی مثل مالزی و تایلند گزارش شده که بسیاری از آنها ناخواسته و از روی سهل انگاری و عدم اطلاع از شگردهای قاچاقچیان دستگیر و حتی به اعدام محکوم شدند.
– در بسیاری از کشورها وقتی به فرودگاه مقصد می‌رسید افرادی به شما مراجعه می‌کنند و به شما هتل، حمل و نقل و راهنمای تور پیشنهاد می‌کنند که بهتر است حرف آن‌ها را قبول نکنید و از طریق مراکز مجاز اقدام به استفاده از این گونه خدمات کنید. در صورت استفاده از این مراکز می‌توانید از طریق قانون مشکلاتتان را پیگیری کنید. پس به افرادی که نمی‌شناسید آن هم در کشور غریب اطمینان نکنید.
– مدارک شناسایی، پاسپورت، ویزا و بلیت خود را در جایی از کیفتان قرار دهید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید تا مجبور نشوید وقتی به مقصد رسیدید چند بار آن‌ها را خارج کنید.
– یادتان باشد در خارج از کشور بهترین مرجعی که می‌تواند به شما کمک کرده و از شما حمایت کند، سفارت‌خانه و کنسولگری‌های کشورتان است. بنابراین قبل از سفر نشانی و شماره تماس سفارت جمهوری اسلامی ایران و کنسولگری‌ را در کشور مقصد به دست آورید و همراه خودتان در سفر داشته باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.