با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

نکات همسرداری برای خانم‌ها

نکات همسرداری برای خانم‌ها

تفاهم و آرامش در زندگی، بزرگ‌ترین مزیت ازدواج و تشکیل خانواده است. شناخت نکات همسرداری برای خانم‌ها بسیار حائز اهمیت و راهگشای یک زندگی سالم و پر از نشاط در روابط زناشویی می‌باشد.

 

۱- همیشه در هر مواردی در زندگی به جای استفاده از کلمه من و تو از کلمه «ما» استفاده کنید. شما دیگر اکنون زندگی مشترک را شروع کرده‌اید و دیگر عبارت من و تو معنایی ندارد. ما من و مال تو گفتن، دشمن و ویران‌کننده‌ی بسیاری از زندگی‌هاست. باید یاد بگیریم بگوییم مال ما. باید منصف و قدردان باشید.

 
۲- در هر مسئله‌ای در زندگی حتی اگر حق با شما هم باشد در مقابل شوهرتان اصرار و لجبازی نکنید. اگر بحثی پیش آمد آن را کش ندهید. قبل از اینکه دعوا شروع شود با احترام آن را تمام کنید. کسی از احترام کردن ضرر نمی‌کند. اگر فرزندی در خانه دارید این را بدانید که دعوا و فحاشی و مشاجره تأثیر بدی روی فرزندتان خواهد گذاشت. مراقب باشید!

 

۳- از بستگان خود در برابر شوهر خود تعریف و تمجید نکنید. از مقایسه او با دیگران بپرهیزید و او را مقابل دیگران مخصوصا بستگانش تحقیر نکنید.

 

۴- شوهر خود را بازجویی نکنید. از دعوا و مخالفت با او پرهیز کنید. هرگز به بستگان و خانواده شوهرتان بی‌احترامی نکنید. از ناسزا گفتن به او بپرهیزید. گله و شکایت را کنار بگذارید و اتفاقات تلخ گذشته را به روی او نیاورید. گذشته‌ها گذشته است و باید به فکر ساختن آینده باشید. اشتباهات گذشته را مرور نکنید. تنها از آن‌ها عبرت بگیرید.

 

۵- اگر از جانب خانواده و یا بستگان شما کمک‌هایی به شوهرتان شده است آن‌ها را به روی او نیاورید. به رخ کشیدن کار درستی نیست.

 

۶- اجازه دهید گاهی شوهرتان در غار تنهایی خود باشد؛ اجازه دهید با خانواده و بستگان و دوستان خود رفت و آمد داشته باشد. او را محدود نکنید.

 

۷- خودتان حرف رفت و آمد با خانواده و یا بستگان شوهرتان را پیش بکشید.

 

۸- به خانواده شوهر خود اعم از مادرشوهر، پدرشوهر، برادرشوهر، خواهرشوهر بیشتر از دیگران احترام بگذارید. (سخته مخصوصا برای یک ایرانی؛ اما به قول سهراب چشم‌ها را باید شست)

 

۹- اگر مهمانی داشتید و از بستگان شوهر خود پذیرایی کردید، این زحمات را به رخ او نکشید.

 

۱۰- اگر شما هم در زندگی درآمد دارید و آن را برای زندگی خود و همسرتان خرج می‌کنید به رخ نکشید. اگر شوهرتان اموالی را به نام شما زده است امانت‌دار خوبی باشید. چیزی را از شوهرتان مخفی نکنید.

 

۱۱- از مردان دیگر مقابل شوهر خود تعریف و تمجید نکنید. خصوصا از شوهر و یا نامزد قبلی خود. یادتان باشد هیچ مردی را به رخ شوهرتان نکشید. هرگز شوهرتان را به ارتباط با مردی دیگر تهدید نکنید. (حتی به شوخی)

 

۱۲- اگر درخواستی از شوهر خود دارید آن را با خشونت و با دستور ابراز نکنید. با فحاشی کردن او را از خودتان و از خانه بیزار نکنید. هرگز در اتاق و یا خانه را به روی شوهر خود نبندید. در صورت مشاجره و دعوا روالی که در خانه دارید را عوض نکنید. به طور مثال برخی خانم‌ها در صورت دعوا و مشاجره با همسر دیگر غذا نمی‌پزند. لباس نمی‌شویند و به کارهای خانه رسیدگی نمی‌کنند و این عمل را مجازاتی برای شوهر می‌دانند. (به قول زنده یاد خسرو شکیبایی می‌تونی قهر کنی ولی حق نداری با من حرف نزنی)

 

۱۳- در برآورده شدن خواسته‌های خود امکانات مادی و غیر مادی شوهر خود را نیز در نظر بگیرید. هرگز شوهرتان را تحت فشار قرار ندهید. برای هر مناسبتی از شوهرتان انتظار هدیه‌های سنگین نداشته باشید. به هدیه‌ای که شوهرتان برای شما می‌خرد بی‌اعتنایی نکنید، حتی اگر آن هدیه کوچک باشد. ارزش هدیه را معنوی بدانید و آن را با طلا و جواهرات و پول نسنجید.

 

۱۴- همیشه در خانه تمیز و مرتب باشید و خودتان را برای شوهر خود بیارایید و بهترین لباس‌هایتان را در مقابل او به تن کنید. (در احادیث بسیار روی این نکته، تکیه و تاکید شده)

 

۱۵- وقتی شوهرتان از سر کار به خانه آمد، کارهای خود را کنار بگذارید. در کنارش بنشینید و با او به گرمی سخن گفته و از او پذیرایی کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.