با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

هفت ترس پیش از پدر شدن

مقاله‌ای از جرالد لی شپرو، متخصص مشاوره مرکز نوزادان در آمریکا

هفت ترس پیش از پدر شدن
از لحظه‌ای که شما از بارداری همسرتان مطلع می‌‌شوید، شما به یک دنیای جدید و حتی شاید عجیب و غریب پا می‌‌گذارید و در عین حال بسوی نوعی همکاری و مشارکت در فرآیند بارداری و تولد فرزندتان تشویق می‌‌گردید. با این حال، شما ممکن است احساس کنید که اگر ترس و واهمه خود را با دیگران در میان بگذارید، آنها شما را فردی بی دست و پا ناکارآمد بپندارند. اما آگاه باشید که این حالت‌ها طبیعی و نرمال هستند. در اینجا با هفت ترس پیش از پدر شدن آشنا می‌شویم که عبارتند از:

 

ترس از بابت امنیت خاطر

بزرگترین ترسی که مردان با آن مواجه می‌‌شوند، از بابت باور سختگیرانه‌ای است که به فرهنگ همه ما گره خورده و آن اینست که آیا برای محافظت و حمایت از خانواده‌ام به قدر کافی توانمند هستم؟ بسیاری از خانواده‌ها در هنگامی که برای اولین بار صاحب کودک می‌‌شوند، با این شوک ناگهانی روبرو هستند که از حالا به بعد بجای اینکه دو نفر کار کرده و برای دو نفر خرج کنیم، بایستی درآمد یک نفر را برای سه نفر هزینه کنیم و این به سختی کار می‌‌افزاید. پدر از حالا به بعد بایستی فردی به مراتب قوی‌تر باشد و آن هم در حدیست که شاید پیش تر به آن فکر نکرده بوده است. او حالا نه تنها باید پشتیبان مالی خانواده‌اش باشد بلکه از نظر عاطفی نیز قرار است حامی همسر خویش باشد: شریک زندگی‌اش به کمک و حمایت او نیاز دارد زیرا تحت تاثیر تغییرات عاطفی و خلقی احساسی ناشی از زایمان بوده و تا آماده زمانی که آماده شود، به یک تکیه‌گاه محکم نیاز دارد.

 

ترس‌ و واهمه‌ از عملکرد‌ها

بیش از هشتاد درصد از پدرانی که به من مراجعه می‌کنند، می‌‌گویند که آنها نگران بودند که وقتی شریک زندگی‌شان مشغول زایمان و دوره نقاهت است، نتوانسته باشند نقش مفیدی را ایفا کنند. آنها حتی با خود این ترس را دارند که حین خونریزی، خروج مایعات از بدن و یا حالت تهوع همسرشان دچار ضعف و ناتوانی جهت کمک رسانی باشند. چنین ترس‌هایی ممکن است ریشه در کارتون‌ها ، کمدی‌ها و یا نحوه نگرش فرهنگ‌ها باشد که موقعیت مرد را تحت تاثیر قرار می‌‌دهند، اما در این خصوص دو چیز روشن می‌‌باشد: اینکه اولا همه مردان در انتظار چنین شرایطی قرار گرفته و دیگر آنکه این چیزها تقریبا هرگز برای کسی اتفاق نمی افتد. در مصاحبه‌هایی که جهت پیگیری این وضعیت داشتیم، معلوم شد تنها یک نفر از بین ششصد مرد مورد آزمایش، در مواجهه با چنین رخدادی از هوش رفته است.
اگر شما واقعا توان مواجهه با خونریزی را ندارید، از اتاق زایمان خارج شوید. و اینکه ترس خود رانادیده نگیرید. باید روی این مسئله کار کنید تا بهتر شوید. مثلا بد نیست که با سایر پدرانی که این شرایط را تجربه کرده‌اند صحبت کنید. به طور معمول، پدران اولین چیزی که می‌‌گویند هنگام خروج از اتاق زایمان این است که “کودک و همسرم حالشان خوب است؛ بچه دختره”

 

ترس از پدر شدن

حدود نیمی از کسانی که به تازگی پدر شدند و یا در انتظارآن هستند، در مراجعه به مشاور اینگونه عنوان کرده‌اند که آنها خود را واقعا آماده پدر شدن نمی‌بینند. این موضوع از نظر منطقی شبیه یکجور قطع ارتباط هیجانی تلقی می‌گردد، درحالیکه در سطح دیگر، به شکل دیگری از نظر عاطفی درگیری جدیدی درحال شکل گیری و جریان است؛ او در حال جدال با نواقص خود بوده و با خود اینگونه می‌‌اندیشد: “این یک واقعه بسیار به یاد ماندنی و خداگونه است که سهمی در خلق و آفرینش کسی داشته باشی و شاید کسی بزرگتر و متعالی‌تر از من اینکار را کرده باشد.”

 

ترس از مرگ

هنگامی که شما جزئی از آغاز یک زندگی باشید، قطعا نمی‌توانید از فکر کردن در مورد پایان آن هم اجتناب نمایید. بنابراین افکاری که در حوزه مرگ هستند، خود را به شما تحمیل می‌‌کنند: شما دیگر خود را بخشی از یک نسل جوان‌تر نخواهید یافت، چون جایگزین و جانشین خود را در حال ورود به صحنه می‌‌بینید و اگر همه چیز به شکل خود پیش رود، شما قبل از فرزند تان فوت خواهید کرد. برای بسیاری از مردان جوان که در ذهن خود افکار جاه طلبانه و میل به جاودانگی و یا شکست ناپذیر بودن را دارند، این رویداد یک تغییر بزرگ است. یکی از مراجعین من یک قهرمان اتوموبیلرانی در سطح جهانی بود و در اوج احساس استیصال، خودش اعتراف کرد: “من دیگر از این لحظه حق مردن ندارم.”

 

ترس بخاطر سلامت شریک زندگی و یا کودک نو رسیده

زایمان تجربه‌ای هیجان انگیز و در عین حال سختی است. هر اتفاق وحشتناکی می‌‌تواند برای فرد مورد علاقه شما پیش بیاید. شما ممکن است حتی نوزاد خود از دست بدهید. و اگر هم شریک زندگی خود را از دست بدهید، بایستی کودک خود را به تنهایی بزرگ کنید. واقعیتی که بوده است اینست که تا چند سال پیش تولد و زایمان امری مملو از خطر بود و علت اصلی مرگ و میر در زنان زیر ۵۰ سال، زایمان بود. امروزه حتی وقتی زایمان و تولد به خوبی پیش می‌‌رود و کودک شما سالم است، هنوز بازهم اغلب والدین مخفیانه انگشتان نوزاد را شمارش می‌‌کنند.

 

ترس از بابت ایجاد ارتباط و عواطف

مردان اغلب می‌‌ترسند که شریک زندگی خود را در حالی بیابند که به کودکش بیش از هر کس دیگر بر روی زمین علاقه‌مند باشد و این موجب حذف یک رابطه صمیمی گردد. این واقعا هم ترس زیادی دارد که خود در حال جایگزین شدن با فرد دیگری ببینید.
این درست است که داشتن یک کودک می‌‌تواند فشار واقعا سختی به رابطه بین یک مرد و شریک زندگی اش وارد نماید و این باز همچنین درست است که این امر می‌‌توانند احساسی در پدر ایجاد کند که خود را در مقابل گروهی به اسم مادر نوزاد، ببیند که این اتفاق در هفته‌های آغازین پس از تولد زیاد پیش می‌‌آید. اما واقعیت این است که هر یک از والدین به ارمغان آورنده نقاط قوت خاصی به این همکاری و تعامل هستند. کودک معمولا برای داشتن و تامین امنیت، راحتی و گرما به مادر اتکا دارد و از طرفی نگاه کودک به پدر برای بازنمایی احساس آزادی، جدایی و استقلال و حس شناخت جهان پیرامون می‌‌باشد. البته، این کیفیت‌ها می‌‌تواند ازسوی هر یک از پدر و مادر برآورده شود، اما زمانیکه تمام این نیاز‌ها مشترکا و با همکاری هردوی والدین تامین شوند، نتیجه آن بسیار آرمانی تر خواهد بود.
توصیه من به پدران این است که این را به روشنی دریابند که این کودک متعلق به آنهاست، و در بزرگ کردن این فرزند، شریک و همراه همسر خود می‌‌باشند. او نیاز دارد تا زمانی را با نوزاد خود به تنهایی صرف کرده و مادر را از گاهی از خانه بدور نماید.

 

ترس از بابت وضعیت درمانی و پزشکی زنان

مردان عادت و آشنایی به دوره نقاهت و ریکاوری پس از زایمان ندارند. برایشان عجیب و غریب، سرد و چیزی غیر قابل درک است. حتی در حد فقط یک ناظر، بسیاری از مردان در مواجهه با آزمایشات زنان و زایمان با احساس خجالت و ناتوانی روبرو هستند. اتاقهای آزمایشات در بیمارستان‌ها و اتاق زایمان، اصولا برای پدر ساخته نشده و اسباب راحتی آنها را فراهم نمی کنند. ایجاد آمادگی و تصمیم گیری زوجین با هم در مورد نوع مراقبتی که شما برای شریک زندگی و کودکتان در نظر دارید، کمک فوق العاده‌ای را فراهم خواهد کرد. البته داشتن طرح و برنامه برای تولد نوزاد، بهمراه ترسیم نقش وظیفه برای شما بعنوان پدر، کمک می‌‌کند تا هرآنچه را که پیش روی خود دارید را واضح و روشن دریابید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.