با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

هنر نه گفتن بدون احساس گناه

هنر «نه» گفتن بدون احساس گناه 2 تقریبا برای همه ما بسیار سخت و یا بهتر است بگوییم که غیرممکن است که بدون احساس گناه نه بگوییم. توانایی نه گفتن هنری است که هرکسی آن را ندارد. فرقی هم نمی‌کند درخواستی که طرف مقابل می‌کند تا چه حد غیر منطقی است و یا چه کسی این درخواست را از شما خواسته است. شما از عهده کاری بر نمی‌آیید اما توان نه گفتن را ندارید. یادان باشد فقط باید زمانی به خواهش و یا درخواست دیگران جواب مثبت بدهید که می‌دانید از عهده آن بر می‌آیید و می‌توانید آن را مدیریت کنید. و یا باید آن کار جزو وظایف شما باشد و یا بخواهید که لطفی در حق کسی انجام دهید. اگر هیچ یک از این موارد در میان نباشد باید بتوانید بدون اینکه از عواقب امر بترسید «نه» بگویید. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که گفتن نه برای شما غیر ممکن است و از ترس نه گفتن، بله می‌گویید در این مطلب ما هنر «نه» گفتن بدون احساس گناه را به شما خواهیم آموخت. با کمک این مراحل می‌توانید بر ترس و یا احساس گناه خود چیره شوید.

 

۱- بدانید که شما نمی توانید همه کارها را انجام دهید.
این یک حقیقت است. اگر شما نتوانید به صراحت به دیگران نه بگویید شاید دیگر هیچ وقتی نداشته باشید تا آن را به خود اختصاص دهید. قبول کنید که برای شما غیر ممکن است که وقتی احساس خوبی نسبت به انجام کاری ندارید به آن بله بگویید.

 

۲- به خودتان بگویید که شما خودخواه نیستید.
یکی از دلایلی که فردی نمی‌تواند بدون اینکه احساس گناه کند به طرف مقابلش نه بگوید این است که فکر می‌کند با گفتن نه او انسان خودخواهی است. در صورتی که این طور نیست. این را بدانید که اگر به خواسته غیر منطقی دیگران نه بگویید این به معنای خودخواهی شما نیست. حتی اگر طرف مقابلتان شما را خودخواه بداند اما این را بدانید که اصلا این صحت ندارد.

 

۳- بدانید شما توانایی راضی نگه داشتن همه را ندارید.
باید این را بدانید که هیچ انسانی توانایی این را ندارد که همه را راضی نگه دارد. راضی نگه داشتن همه انسان‌ها در طول زندگی امری غیرممکن و غیرعادی است. شاید فکر کنید که اگر به کسی نه بگویید او را ناامید می‌کنید و او دیگر به شما احترام نخواهد گذاشت. اما شاید برای شما خلاف این موضوع ثابت شود. ممکن است کسی که می‌بیند شما به همه خواسته‌هایش بله می‌گویید از شما سواستفاده کند و شما نیز اگر به بله گفتن ادامه دهید راه را برای بهره بردن او از شما و سو استفاده باز خواهید گذاشت.

 

۴- به کارهایی فکر کنید که با یک نه گفتن ساده برای شما امکان بله گفتن به آن‌ها فراهم می‌شود.
لازم نیست که شما فقط به جنبه منفی نه گفتن فکر کنید . به کارهای متنوعی فکر کنید که با آزادتر شدن وقتتان می توانید انجام دهید . وقتی به این فکر کنید که با نه گفتن همه چیز روبه راه تر می شود ، احساس گناه کمتری خواهید داشت.به این فکر کنید که می توانید وقت بیشتری به خودتان و کسانی که برایتان عزیزند اختصاص دهید.

 

۵- متوجه علت احساس گناه و ناراحتی خود وقتی نه می‌گویید بشوید.
آیا به دلیل اینکه می‌ترسید که او دیگر با شما صحبت نکند ناراحت می‌شوید و یا نگران این هستید که او فکر کند که برای شما اهمیتی ندارد. اما اصلا نیازی به ناراحتی نیست. یک رابطه دوستی که بخواهد با یک نه گفتن ساده دچار مشکل شود مطمئن باشید که از ابتدا دچار مشکل بوده است. اتفاقا بهتر است که چنین شرایطی به وجود بیاید تا سستی پایه‌های رابطه برایتان آشکار شود.

saying-no-without-feeling-guilty-2

۶- ترفندهای مختلفی که دیگران برای راضی کردن شما به انجام کاری پیش می‌گیرند را متوجه شوید.
وقتی ترفندها را درک کنید متوجه می‌شوید که دوستان نقاط ضعف شما را شناسایی می‌کنند تا نه شما را تبدیل به بله کنند. حتی گاهی کودک خردسال شما نیز ممکن است پایش را به زمین بکوبد و گریه کند تا شما خواسته او را عملی کنید چراکه او نیز فهمیده است با این کار خود باعث می‌شود که نه شما تبدیل به بله شود. این ترفندها می‌توانند نق نق کردن باشند و یا توهین باشد و حتی گاهی حس گناه به شما بدهد و یا در مواقعی از شما تحسین و تمجید بیش از اندازه کنند.

 

۷- با آرامش و صلابت کامل صحبت کنید حتی اگر لازم باشد بلندتر از معمول صحبت کنید.
محکم باشید و در حالی که آرامش خود را حفظ کرده‌اید شفاف صحبت کنید . اگر صدای شما لرزان و مشوش و یا ناراحت باشد طرف مقابل به ضعف شما پی می‌برد و تلاش خواهد کرد که از شما سواستفاده کند . اما چنانچه محکم و با صلابت صحبت کنید طرف مقابل شما می‌فهمد که از روی منطق نه می‌گویید و این نه شما قابل تجدید نظر نیست.

 

۸- زبان بدن هماهنگ داشته باشید.
برای نه گفتن بدنتان را هم با زبانتان هماهنگ کنید. راست بایستید و دستان خود را در دو طرف نگه دارید یا به نشانه نه بالا بیاورید. وقتی به طرف مقابل خود نه می‌گویید با او ارتباط چشم در چشم برقرار کنید. وقتی که نه می‌گویید با دستان خود و یا با جواهراتتان بازی نکنید.

 

۹- زیادی معذرت خواهی نکنید.
اگر واقعا به خاطر نه گفتن به کاری که توانایی انجامش را ندارید ناراحت هستید می‌توانید به سادگی بگویید “متاسفم” . اما این جمله هر چه بیشتر تکرار شود کمتر محکم و مصمم به نظر می‌رسد. به طور مثال به جای اینکه بگویید من خیلی خیلی متاسفم که نمی‌توانم از کودک شما نگهداری کنم و از این بابت احساس خیلی خیلی بدی دارم و خیلی شرمنده‌ام می‌توانید فقط بگویید متاسفم من برای نگهداری از کودک شما وقت ندارم.

 

۱۰-توضیح دهید که چرا نمی‌توانید کاری را که از شما خواسته شده انجام دهید.
گاهی توضیح دادن درباره اینکه چرا نه می‌گویید می‌تواند طرف مقابل شما را متقاعد کند. با گفتن ۲ یا چند جمله می‌توانید او را متقاعد کنید. لازم نیست دلایل دروغ بیاورید و یا بهانه‌تراشی کنید. فقط کافیت صادق بوده و به طور مختصر دلایل خود را بیان کنید.

 

۱۱- به طرف مقابلتان حق انتخاب بدهید.
با همه این اوصاف اگر هنوز هم از نه گفتن حس گناه می‌کنید می‌توانید به طرف مقابل خود راه‌حل‌های دیگری پیشنهاد بدهید. به طور مثال وقتی دوست شما از شما می‌خواهید که امروز او را به دکتر ببرید و شما وقت ندارید می‌توانید چند پیشنهاد جایگزین به او بدهید. به او بگویید که فردا وقت کافی برای این کار را دارید و یا می‌توانید به او بگویید ماشین خود را در اختیار او قرار می‌دهید.

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]
تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

1 دیدگاه روشن "هنر نه گفتن بدون احساس گناه"

اطلاع از
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین تعداد رای
فهیمه
کاربر
فهیمه
9 ماه 13 روز پیش

نه گفتن تو فرهنگ ما ایرانیها یکی از سخت ترین کارای ممکنه. خودم خیلی درگیرشم. خیلی برام سخته به درخواست یه نفر نه بگم

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.