با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

هنر همسرداری در دوران بارداری

از لحظه شنیدن خبر پدر شدن هنرنمایی شما شروع می‌شود و باید هنر همسرداری در دوران بارداری را نشان دهید و در این دوران بارداری با آگاهی کامل از وضعیت همسر خود، حامی او باشید.

هنر همسرداری در دوران بارداری
دوران بارداری یکی از مهمترین دوران در زندگی یک زوج محسوب می‌شود که هر دو طرف وظایفی را بر عهده دارند. همه مردان با شنیدن خبر بارداری همسرانشان خوشحال و شگفت زده می‌شوند؛ به خصوص وقتی برای اولین بار است که پدر می‌شوند. با گرفتن جواب مثبت بارداری مرحله‌ای از زندگی شروع می‌شود که سرشار از استرس و سختی همراه با شیرینی‌های بعد از زایمان است و همسر باید توجه خود را معطوف به این موضوع داشته باشد. در این دوران مادر دچار یک تحول فیزیکی، روانی، ذهنی، احساسی و اداراکی است که باید مردان در کنار همسرانشان باشند و با آگاهی از این مسائل آنها را یاری کنند تا این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند. هم مادر و هم پدر با برای سلامت و کیفیت زندگی جنین و مادرش بکوشند. دوران پیش از بارداری و جنینی از این رو حائز اهمیت است که عامل رشد متعادل و همه جانبه کودک در آینده خواهد بود.

 

مردان در این دوران باید با صبر و حوصله و آگاهی کامل  از وضعیت همسران خود بکوشند از سختی این دوران برای خانم‌ها بکاهند و از رفتارهای همسرانشان که در اثر وضعیت جسمانی و روانی بارداری در آنها پدید آمده گله نکنند و بدانند که این مشکلات گذرا است؛ به عنوان مثال ممکن است همسرتان در دوران حاملگی حتی به شما ویار پیدا کند؛ شما نباید از این حالت او ناراحت شوید و برای او تنش ایجاد کنید، او هنوز هم مانند قبل به شما علاقمند است، تنها تغییرات فیزیکی و روانی دوران حاملگی منجر به این حالت گشته است پس سعی نمایید تا حد توان با خواسته‌اش کنار بیایید. زنان در دوران بارداری خصوصا سه ماهه دوم بیش از هر زمانی به حمایت مرد خود نیازمندند. نکته‌ای که می‌تواند شما را در این دوران یاری کند، اطلاع کامل از ۹ ماه بارداری همسرتان است؛ بهتر است مردان در این زمینه اطلاعات خود را بالا ببرند تا با دانستن تغییرات فیزیکی و روانی همسر خود با بدخلقی‌های احتمالی همسرشان، صبورانه، کنار آمده و بدانند که این بدخلقی گذرا و به دلیل شرایط است.

 

مسئله مهمی که وجود دارد این است که زنان از همان آغاز بسته شدن نطفه، حس مادری را در خود احساس می‌کنند اما مردان چون رابطه‌ای با جنین ندارند احساس پدر شدن را اکثرا بعد از به دنیا آمدن بچه حس می‌کنند که طبیعی است، دیرتر حس پدری خواهند داشت. پس آگاهی دادن به مردی که هنوز حس پدری را در خود نیافته در دوران بارداری همسرش بسیار مهم است، چون با یافتن این اطلاعات و آگاهی، همسرش را حمایت خواهد کرد. زن‌ها در دوران بارداری با مسائل مختلفی ممکن است روبرو شوند از جمله اضافه وزن. همین موضوع ممکن است باعث افسردگی یا استرس بسیاری از خانم‌ها شود که مهمترین نقش در کاهش این استرس و افسردگی و پذیرش این تغییر ظاهری را مرد بر عهده دارد.

[تعداد: 2    میانگین: 2.5/5]
تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.