با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

ویتامین E و مزایای آن

در این مطلب قصد داریم با ویتامین E و مزایای آن آشنا شویم:

ویتامین E و مزایای آن

بطور کلی ویتامین‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی. ویتامین E جز دسته دوم است یعنی محلول در چربی‌ست که این موضوع باعث می‌شود جذب این ویتامین، مشکل و تابع جذب چربی‌ها باشد. این نوع ویتامین‌ها از راه ادرار دفع نمی‌شوند و نسبت به حرارت مقاوم‌ترند. ویتامین E در ‌بدن خاصیت آنتی اکسیدانی دارد، از سلول‌های بدن در مقابل تخریب جلوگیری می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا از سکته قلبی پیشگیری کند. این ویتامین دارای خاصیت ضد انعقادی‌ست که به جریان خون در رگ‌هایی که دارای پلاکت‌های چربی چسبیده به دیواره هستند کمک می‌کند. این ویتامین همچنین به افزایش ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند؛ از پیشرفت آلزایمر جلوگیری کرده، برای آب مروارید و بیماری‌های چشمی مناسب است، حمله قبلی در بیماران مبتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. ویتامین Eروند پیری سلول‌ها را کند کرده و انسان را در مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی تقویت می‌کند، چرا که این ویتامین از ما در برابر رادیکال‌های آزاد که بصورت طبیعی و یا در اثر مواجهه با عوامل محیطی مانند اشعه‌های ماورا بنفش و آلودگی‌ها بوجود می‌آیند، دفاع می‌کند. وجود این ویتامین برای مقابله با کم خونی مناسب است و باعث کاهش دردهای پیش از قاعدگی می‌شود. این ویتامین دارای خاصیت مرطوب ‌کنندگی است و برای پوست و بیماری‌های پوستی نیز مناسب است.
جالب است بدانید که این ویتامین در درمان سرطان‌هایی مانند پروستات، پوست و دهان کاربرد دارد. در دوران بارداری نیز باعث کاهش خطر ابتلا نوزاد به بیماری آسم می‌شود و برای جلوگیری از سقط جنین نیز موثر است.

ویتامین E و مزایای آن
مواد غذایی مانند روغن‌های گیاهی (روغن جوانه گندم، زیتون، آفتابگردان، ذرت و بادام)، آجیل تازه همچنین اسفناج، کلم پیچ، سویا دارای این ویتامین می‌باشند. ویتامین E در میوه‌هایی مانند هلو و مارچوبه نیز وجود دارد.
توجه شود که مصرف زیاد این ویتامین‌ها ممکن است در بلند مدت باعث بروز مسمومیت، رسوب کلسیم در استخوان، اختلال در ذخیره ویتامین A در کبد و … ‌شود.

کمبود ویتامین E

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.