با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

ویژگی‌های یک انسان عاشق

ویژگی‌های یک انسان عاشق از دید شما چیست؟ آیا فرد عاشق، فرد کوری است که همه چیز غیر از معشوق خود را نادیده می‌گیرد؟

 

ویژگی‌های یک انسان عاشق

اولین نکته این است که این جمله متاسفانه یا خوشبختانه کاملا درست است و آدم عاشق واقعا کور است و هر قدر تلاش کند که با چشم باز تصمیم صحیحی بگیرد باز هم  احساساتش دخیل خواهد بود. دوران عاشقی دوران احساس است و منطق شما جایی در این دوران ندارد. دوران عاشقی پر از هیجان است و فرد عاشق قدرت نامحدودی را در خود حس می‌کند. آدم‌های عاشق سرشار از شور و هیجان هستند و این امر پایدار نخواهد بود زیرا هیجان زیاد برای طولانی مدت غیر ممکن است؛ چون برای ادامه زندگیتان به خطر می‌افتد. پس از مدتی این هیجانات فروکش می‌کند و پس از مدتی به روال معمول برمی‌گردد. پس از مدتی با پیدا شدن سروکله مشکلات کم کم آن هیجان و شور و حال از بین می‌‌رود.

 

مطالب گفته شده تنها شرایط جسمی آدم عاشق است اما از لحاظ روانی نیز انسان عاشق در دام عشق می‌افتد و زمانی که از این احساس عاشقی خارج می‌شود متوجه آن دام‌ها می‌شود. هر انسانی باید سعی کند که تمام ویژگی و شخصیت خود را بشناسد زیرا ما انسان‌ها یک بخش وجودمان خودآگاه است و آگاهانه در پی علایق خود می‌رویم و بخشی دیگر پنهان و ناخودآگاه است. عشق از آن دست علایقی است که ما آگاهانه آن‌را جستجو نکرده‌ایم و بخش ناخودآگاه ما آن را انتخاب کرده است. یعنی جز عشق چیز دیگری نیز پس آن وجود داشته که باعث علاقه و عاشق شدن ما شده و یا حتی تصمیم به ازدواج گرفته‌ایم.

 

هر انسانی ویژگی‌های مخصوص جنسیتش را دارد، یعنی ویژگی مردانه و ویژگی زنانه. آنیموس همان ویژگی مردانه است و آنیما نام دیگر ویژگی زنانه است. در حالت عاشقی ویژگی‌های نداشته خود را در طرف مقابل می‌بینیم. ما عاشق فردی می‌شویم که شبیه ویژگی‌هایی باشد که در زندگی‌مان ناشناخته‌تر بودند. یعنی اگر مرد هستید و عاشق می‌شوید آنیما را در زن مقابل خود می‌یابید و آن زن بیشترین شباهت را به آنیمای وجود شما خواهد داشت.

واقعیت این است که عشق پایدار نیست و وقتی شور و هیجان شما فروکش کند به این نتیجه می‌رسید که فرد مورد نظر آن شخصی نیست که به دنبالش بوده‌اید. او آرزوی درونی شما است و قسمتی از وجودتان که نتوانسته‌اید زندگی‌اش کنید و این شیفتگی طولانی نخواهد بود. پس از گذشت زمان حس می‌کنید عشق و زندگی موارد بیشتری نیاز دارد. دقیقا مصداق این مثال است که کسی دوست داشته نقاش شود اما موفق نشده و برای تکمیل این قسمت از آرزوهایش با افراد نقاش آمد و شد دارد و عاشق آن‌هاست و یا حتی با یکی از آن‌ها ازدواج می‌کند.

تمام ویژگی‌های درونی انسان همین‌گونه هستند و به همین دلیل است که مشاوران، ازدواج با عشق دو آتیشه را جایز نمی‌دانند. چون عاشق ویژگی‌های یک فرد شدن، گذرا است. چاره رهایی از این دام، زندگی کردن با تمام بخش‌های خود است و هنگامی که تمام وجود و ویژگی‌های خود را بشناسید و زندگی کنید، عشق شما کامل خواهد شد؛ در غیر این‌صورت کامل نیست و ممکن است که علاقه شما به آن فرد بخاطر این است که ویژگی زندگی نکرده شما را دارا می‌باشد.

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.