با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

ویژگی‌های یک کفش طبی مناسب

کفش طبی

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به دلیل مشکلات پا و کمر از کفش‌های طی استفاده می‌کنید، آیا می‌دانید ویژگی‌های یک کفش طبی مناسب چیست؟

کفش‌های طبی شرایط مناسب برای راه رفتن و ایستادن شما فراهم می‌کنند. برای خریدن کفش طبی مناسب باید نکاتی را رعایت کنید و در هنگام خرید آن بسیار دقت کنید تا از سلامت پاهایتان مطمئن شوید. برخی به دلیل اینکه در پاهایشان مشکل دارند از کفش طبی استفاده می‌کنند و عده‌ای نیز در حال حاضر ناراحتی ندارند اما برای پیشگیری از مشکلاتی که در آینده ممکن است برای پاهایشان پیش بیاید از کفش طبی استفاده می‌کنند. با استفاده کردن از کفش طبی مناسب بسیاری از بیماری‌هایی که در پا وجود دارند برطرف می‌شوند. هر چند که برای بیماری‌های مختلف مربوط به پا باید از کفش‌هایی با خصوصیت خاص استفاده کرد اما برخی ویژگی‌ها هستد که در کفش‌های طبی مشترکند و باید به آن‌ها توجه شود. صرفا هر کفشی که دارای نام طبی باشد و یا از فروشگاهی تهیه شده باشد که ادعا می‌کند کفش‌های طبی عرضه می‌کند و یا از داروخانه تهیه شود به معنای آن نیست که خصوصیاتی که می‌خواهیم را داشته باشد و بتواند مشکلات پای ما را حل کند. افرادی هم که به دلیل قطع عضو بخشی از پا و یا پنجه پا در ناحیه پا احساس درد می‌‎کنند و دارای ناهنجاری‌هایی در پا هستند باید از کفش‌هایی با کفی‌های مخصوص استفاده کنند. کفی‌های طبی باید مستحکم باشند تا شوک وارد شده به پا را مهار کنند. کفش‌های طبی این ناهنجاری‌ها را اصلاح می‌کنند و الگوهای راه رفتن را نیز بهبود می‌بخشند و شرایط مطلوب برای راه رفتن و ایستادن را فراهم می‌کنند.

مدل کفش طبی 2

کسانی که دارای مشکلات زیر هستند بهتر است از کفش‌های طبی استفاده کنند:

 

۱- کسانی که کف پاهایشان صاف است.

۲ – کسانی که دردهای همیشگی پا و مشکلاتی مانند خار پاشنه و التهاب کیسه زلالی زیر پاشنه آن‌ها را رنج می‌دهد.

۳ – خانم‌های باردار به دلیل اضافه وزن ناگهانی

۴ – کودکان ۷تا۱۲ سال بهتر است از کفی‌های طبی استفاده کنند، زیرا پاهای آن‌ها در حال شکل‌گیری است و از تغییر شکل پا در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

جالب است بدانید که وقتی راه می‌رویم ۲ برابر وزنمان نیرو از زمین و کف پا به بدنمان منتقل می‌شود. و وقتی می‌دویم این نیرو به ۱۰ برابر وزن انسان هم می‌رسد. کفی کفش استاندارد و مناسب می‌تواند این نیرو را بهتر از کف پا به بدن منتقل کند. کفش طبی همچنین باید کاملا اندازه پا باشد. نه تنگ و نه گشاد. زیرا اگر تنگ باشد به پاهایتان فشار وارد می‌شود و در پاهایتان خونرسانی درست انجام نمی‌شود و یا پاهایتان زخم می‌شود. همچنین در صورتی که کفش طبی گشاد باشد، پا درون آن بازی می‌کند و در اثر ساییدگی پا انتقال نیرو درست انجام نمی‌شود. پس دقت کنید خام حرف‌های فروشنده نشوید که اگر قالب بزنید و یا کفی بگذارید کفش اندازه پاهایتان می‌شود. کفش اندازه پاهایتان انتخاب و خریداری کنید. همچنین باید به اندازه پاشنه کفش خود نیز دقت کنید. اندازه پاشنه باید بین ۱٫۵ تا ۴ سانتیمتر باشد.

 

 

ویژگی کفی کفش طبی

باید متناسب با کف و قوس پا باشد. باید سبک و ضخیم باشد و خاصیت الاستیکی داشته باشد تا ضربه‌ها را جذب کند. کفش‌هایی که کفی و یا پاشنه آن‌ها از جنس چوب و یا MDF است به هیچ عنوان نپوشید زیرا چوب و MDF به پاشنه پا آسیب می‌زند باعث درد در این ناحیه می‌شود. به جای آن از پاشنه و یا کفی‎‌هایی با خاصیت الاستیکی استفاده کنید.

مدل کفش طبی

ویژگی‌های کلی کفش طبی

– کف داخلی کفش طبی باید شکل مناسبی داشته باشد.
– قسمت جلویی کفش طبی باید فضای کافی برای انگشتان پا داشته باشد.
– کفش طبی باید انعطاف‌پذیر بوده و جنس آن از چرم باشد.
– انگشتان پا باید در پنجه کفش فضای کافی برای حرکت داشته باشند. بهتر است از کفش‌هایی استفاده کنید که پنجه آن‌ها گرد است.
– کفی Insole کفش طبی شما باید قابل تعویض باشد.
– پشتی کفش طبی باید سفت و محکم باشد.
– پاشنه کفش طبی باید مناسب باشد. همانطور که گفتیم اندازه‌اش باید بین ۱٫۵ تا ۴ سانتیمتر باشد.
– کف کفش طبی باید قوسی شکل باشد.
– سطح داخلی کفش طبی باید یکنواخت باشد.
– داخل کفش باید تهویه برقرار باشد.
– یقه (جایی که اطراف مچ پا را می‌گیرد) و زبانه کفش باید نرم باشند.

 

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.