با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

ویژگی صدای چهار خواننده معروف و ماندگار

در این مقاله سعی داریم تفاوت‌ها و ویژگی صدای چهار خواننده معروف و ماندگار کشورمان را بررسی کنیم.

محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان کار خود را از رادیو گل‌ها شروع کرد و در هر دوره از اساتید مختلف بهره جسته و تاثیر گرفت. شاید بتوان به جرات گرفت که او از معدود خوانندگانی در سبک موسیقی سنتی ایرانی است که توانسته چندین نسل را با خود همراه کند، این در حالیست که موسیقی پاپ در نزد جوانان به مراتب شایع‌تر و محبوب‌تر می‌باشد. صدای محمدرضا شجریان آنچنان در نزد مردم جا افتاده است که شنونده با شنیدن اولین نت‌های موسیقی و آوازی او، سبک و سیاق کار او را می‌شناسد و می‌داند که این اثر از آن اوست و نه شخص دیگر. نقطه عطف کارهای او در دهه شصت شکل گرفت، زمانیکه وی به اوج پختگی و رسایی در آواز رسید و سر وصدای زیادی هم در بین مردم و هم اهالی موسیقی بر پا کرد. وی در مصاحبه‌های متعددی اعلام کرده است که از جلیل شهناز و ساز وی، بیشترین تاثیر را پذیرفته و در حقیقت با آن زندگی می‌کند. از ویژگی‌های بارز  استاد شجریان اینست که بسیار با دقت فراوان نت‌ها را خط به خط و صحیح اجرا نموده و تنوع تحریر در آثار وی بسیار مشهود است.

 

شهرام ناظری

شهرام ناظری

شهرام ناظری نامی شناخته شده نه تنها در بین هموطنان بلکه در عرصه بین المللی می‌باشد. صدای او بسیار رسا و هیجان انگیز و سرشار از شور و شوق حماسی برخاسته از حال اوست. او از شاگردان استاد محمدرضا شجریان بوده و نزد وی تعلیم دیده است. آوازهای او تاثیر گرفته از اساتیدی همچون استاد شجریان و طاهرزاده بوده است اما با این حال او سبک و حال و هوای مخصوص به خود را دارد که از سایر اساتید متمایز می سازد. در آثار استاد ناظری در سال های اخیر، گرایش عرفان گونه ای به تاثیر از اشعار مولانا دیده می‌شود. قدرت صدا و حنجره استاد به قدری است که تحریرات ریتمی و ضربی را به آوازش افزود.

 

علیرضا افتخاری

علیرضا افتخاری

علیرضا افتخاری نامی شناخته شده در موسیقی سنتی است. آوازهای او متاثر از اساتیدی چون محمدرضا شجریان، تاج اصفهانی و حسین خواجه امیری می باشد. شاید اولین جرقه‌های صدای زیبای او را بتوان در سریال امیرکبیر جست که این سبک اجرا در سریال‌های بعد انقلاب در نوع خود، بی نظیر و خلاقانه بود و از جذابیت‌های این سریال به شمار می آمد که تاثیر خود را با آواز بر دل بیننده می‌گذاشت. او در مقاطعی پرطرفدارترین خواننده شد و آثارش فروش زیادی کرد. از ویژگی های صدای او می توان به گرم بودن و سرعت اجرای تحریرات وی اشاره کرد و نیز قدرت انتقال در نت‌های آوازین و شدت و حدت در فراز و فرود در آواز اشاره کرد. شاید یکی از ایراداتی که در کار او گرفته شده، پر کار بودن وی را می‌دانند و آن به علت ضبط فراوان آلبوم‌ها (تقریبا هر دو ماه یک آلبوم) که می تواند بر کیفیت آثار تاثیر بگذارد که البته شنوندگان او به این مساله عادت کرده‌اند و با آن کنار آمده‌اند. در آثار جدید وی رگه‌هایی از موسیقی پاپ دیده می شود که نشان از علاقه وی به این نوع سبک از موسیقی نیز دارد، ولی به هر حال علاقه‌مندان او را یک خواننده موسیقی سنتی می‌شناسند.

 

ایرج بسطامی

ایرج بسطامی

صدایی به وسعت بم با زنگی خارق العاده و حزین. صدایی که به گفته دوستانش می بایست زنده شنید و نه در کاست یا نوار. از ویژگی‌های بارز صدای وی غافل گیری در تحریرهای آوازی او بود که شنونده را در جایی که انتظار نداشت، مبهوت و میخکوب می‌کرد. شاید در بین خوانندگان سنتی او تنها خواننده‌ای بود که استفاده مادی از صدایش نبرد و صدا و شهرتش بیشتر بعد از مرگش پرآوازه و طنین انداز شد.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.