با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

پل بندرگاه از جاذبه‌های گردشگری سیدنی

پل بندرگاه یکی از جاذبه‌های شهر سیدنی 1

در این بخش راهنمای سفر از وبسایت چیدنی قصد داریم به معرفی پل بندرگاه از جاذبه‌های گردشگری سیدنی بپردازیم.

سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا می‌باشد که پل بندرگاه آن مکانی تفریحی و یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر به شمار می‌رود. نام دیگر پل بندرگاه هاربر بریج است. هاربر بریج یکی از پل‌های فلزی در جهان است که از قطعات عظیم فولاد برای ساخت آن استفاده کرده‌اند. این پل بزرگ، پنجمین پل قوسی در جهان است و عرض آن به ۴۹ متر می‌رسد. این پل که شمال سیدنی را به مرکز شهر متصل می‌کند در سال ۱۹۲۳ ساخت آن آغاز شد. در واقع طرح اولیه آن در سال ۱۹۱۶ توسط دکتر جان بردفیلد داده شد ولی به دلیل وقوع جنگ جهانی اول ساخت آن به تعویق افتاد تا اینکه در سال ۱۹۲۳ ساخت آن توسط دکتر جان بردفیلد و یک شرکت بریتانیایی آغاز شد و ۱۰ سال ساخت آن طول کشید و سرانجام در ماه مرس سال ۱۹۳۲ افتتاح  بهره‌برداری شد. برای تست استحکام پل و اطمینان از کیفیت و محکم بودن پل، ۹۶ لوکوموتیو را روی آن قرار دادند و وقتی از استحکام آن مطلع شدند آن را افتتاح کردند.

پل بندرگاه یکی از جاذبه‌های شهر سیدنی 2

نکته قابل توجه در مورد این پل این است که تا سال ۱۹۶۷ مردم شهر سیدنی گمان می‌کردند این پل طولانی‌ترین پل قوسی شکل در جهان است. اما بعد از سال‌ها متوجه شدند که پل باویون که در نوامبر ۱۹۳۱ در ایالات متحده آمریکا افتتاح شد ۷۰۰ میلی‌متر از این پا طولانی‌تر است. این حقیقت سال‌ها ناشناخته باقی مانده بود و ۵۰ سال در مدارس سیدنی به اشتباه به دانش‌آموزان آموزش می‌دادند که پل هاربر طولانی‌ترین پل قوسی شکل در جهان است. اگر بخواهیم از نظر ابعاد به طور دقیق درباره این پل بنویسیم باید بگوییم که طول این پل ۱۱۴۹ متر و عرض آن ۴۹ متر می‌باشد. ارتفاع پل اسکله در بلندترین نقطه آن ۱۳۴ متر بوده و فاصله سطح پل تا سطح آب ۴۹ متر است و طول دهانه قوس اصلی آن ۵۰۳ متر است. پل بندرگاه  یکی  از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی بوده و در سیستم حمل و نقل کشور نقش مهمی را بر عهده دارد تا جاییکه روزانه بیش از ۲۰۰ هزار ماشین از روی این پل رفت و آمد می‌کنند. برای اینکه پل هاربر پوسیده نشود هر چند سال یکبار کل پل را رنگ‌آمیزی می‌کنند که کاری مشکل است و وقت زیادی می‌برد. کل پل در حدود ۲۷۲۰۰۰ لیتر رنگ لازم دارد که مقدار قابل توجهی است.

بالا رفتن از bridgeclimb در پل بندرگاه سیدنی

برای بازدید از این پل که شاهکار معماری در جهان است راه‌های زیادی وجود دارد اما یک راه محبوب و هیجان‌انگیز، BridgeClimb است که در سال ۱۹۹۸ باری توریستان و گردشگران فراهم شده است. BridgeClimb به شما این امکان را می‌دهد که ۱۳۳۲ پله را طی کنید و به بالاترین نقطه پل برسید که بسیار هیجان انگیز است و منظره فوق‌العاده‌ای از شهر به شما می‌دهد. بنابراین اگر ترس از ارتفاع ندارید حتما BridgeClimb را امتحان کنید. البته هزینه آن بستگی به زمانی دارد که می‌خواهید از آن استفاده کنید و متغیر است. در صورتی که موفق شدید ۱۳۳۲ پله را طی کنید و به بالاترین نقطه پل برسید به شما مدرک صعود از پل و یک کلاه با آرم bridge climb اهدا می‌کنند. برای پیاده‌روی بر روی پل نیز باید بلیط تهیه کنید و در اینجا هم قیمت بلیط متناسب با ساعتی از روز است که می‌خواهید بر روی پل قدم بزنید. اگر موقع طلوع آفتاب بخواهید قدم بزنید باید گرانقیمت‌ترین بلیط را تهیه کنید و اگر شب را برای قدم زدن بر روی آن انتخاب کردید می‌توانید از ارزان‌ترین قیمت بلیط استفاده کنید. پل بندری و سالن اپرا که در آنسوی بندرگاه قرار دارد قطب‌های گردشگری شهر سیدنی به حساب می‌آیند و تبدیل به ۲ تصویر نمادین برای شهر سیدنی هستند.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۱۴ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.