با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

پوست صاف و شفاف با روش‌های فوری – بخش ۲

پوست صاف و شفاف با روش‌های فوری – بخش ۲: استراحت دادن به پوست خود

پوست صاف و شفاف با روش‌های فوری

۱- جوش‌ها و لکه‌های خود را نترکانید. در حالی که گاهی می‌توانید یک لکه را در زمان سریع کاهش دهید، چیزی که نمی‌توانید انجام دهید این است که نمی‌توانید زخم صورت خود را یک شبه خوب کنید. فشار دادن جوش‌ها نه تنها باکتری‌های داخلش را به اطراف گسترش می‌دهد، بلکه ایجاد سایش بر روی صورتتان می‌کند، که زمان خیلی بیشتری طول می‌کشد تا التیام یابد.

۲- از لوازم آرایشی سنگین تا جایی که برایتان امکان پذیر است استفاده نکنید. اگر امروز می‌دانید که واقعا می‌خواهید فردا پوستی روشن و سالم داشته باشید، از لوازم آرایشی اجتناب کنید. شما ممکن است در صورت خود احساس برهنگی کنید با اجتناب از کانسیلری که معمولا روی لکه‌ها می‌زنید اما تمیز و روشن نگه داشتن پوست، شانس بیشتری برای التیام و شفافیت می‌دهد.
– یک راهنمای کلی درباره لوازم آرایشی و بهداشتی این است که زیرساز کرمی معمولا منافذ پوست را مسدود می‌کند در حالی که زیرسازهای ملایم و پودری معدنی، و یا زیرسازهای آبی کمتر احتمال دارد که منافذ پوست را مسدود کنند. مانند پاک کننده، برای لوازم آرایشی نیز دنبال برچسب “فاقد چربی”، “nonacnegenic” یا noncomedogenic باشید. به هر حال، رها کردن لوازم آرایشی و بهداشتی هنوز هم بهترین گزینه است وقتی به دنبال نتایج فوری هستید.
– اگر مطلقا نمی‌توانید از استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی اجتناب کنید روز قبل، هرچه نزدیک‌تر به اوایل شب به طور کامل پوست را از اثرات لوازم آرایشی تمیز کنید. مهم نیست که چقدر خسته هستید، مطمئن شوید که صورت خود را قبل از خواب تمیز کرده‌اید زیرا آرایش در طول شب باعث می‌شود که صبح فردا با لکه‌های بیشتری از خواب بیدار شوید.
– همانطور که در مود پد‌های اسکراب روی صورت گفته شد، پدهای آرایشی معمولا دارای میکروب هستند. این پدها را دور بریزید و از توپ‌های پنبه‌ای برای آرایش استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از یک اپلیکاتور دارید آن را مرتب شستشو دهید و جایگزین کنید.

۳- از استفاده از سایر محصولات چرب اجتناب کنید. سایر محصولات چرب، به خصوص محصولات مو، که می‌تواند بر روی صورتتان بنشیند، می‌تواند مشکل پوست را بدتر و یا منجر به لکه جدید یک شبه شود. از استفاده از هر گونه محصولات موهای چرب تا آنجا که ممکن است خودداری کنید و صورت خود را هنگام استفاده از محصولات تافت و سایر محصولات مو بپوشانید.

۴- موهایتان را از صورت خود کنار بزنید. حتی موی تمیز، بدون محصول نیز دارای روغن‌های طبیعی است که می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند. اگر صورتتان را بدون آرایش نگه می‌‎دارید تا پوست خود را به سرعت شفاف کنید، باید موهایتان را نیز از صورتتان کنار بزنید.

۵- از دست زدن به صورت خود اجتناب کنید. این همیشه وسوسه انگیز است که لکه‌ها یا جوش‌های خود را در طول روز دستکاری کنیم. بنابراین تمام تلاشتان را بکنید تا دست‌هایتان را از صورت خود دور نگه دارید. این نکته در مورد گوشیتان نیز صدق می‌کند. شاید خیلی‌ها توجه نکنند اما ما گوشی خود را با انگشتان کثیف در طول روز لمس می‌کنیم و آنها را در کیف و جیب کثیف نگهداری می‌کنیم که می‌تواند گوشی‌ها را آلوده به باکتری و میکروب کند. با نگه داشتن گوشی روی صورت خود شما آن میکروب‌ها را انتقال می‌دهید. اگر می‌خواهید لکه‌های خود را سریع از بین ببرید از هندزفری و پیامک در طول روز استفاده کنید.

۶- خود را در آفتاب برنزه نکنید. این یک افسانه است که اشعه UV لکه‌ها را خشک می‌کند و می‌تواند یک شبه معجزه کند، بنابراین در مقابل نور خورشید برای برنزه شدن دراز نکشید. عرق اضافه حاصل از ماندن در برابر خورشید و یا اثرات روغن برنزه می‌تواند مشکلات پوستیتان را تشدید کند.
– اگر به یک متخصص پوست مراجعه کردید و برایتان دارو تجویز کرد، به خصوص داروهایی که حاوی رتینوئید هستند، پوست شما بیشتر از همیشه در برابر اشعه UV حساس می‌شود و این یک گزینه نابخردانه است.

۷- از خمیر دندان اجتناب کنید. بسیاری از مردم این افسانه را شنیده‌اند که خمیردندان یک درمان جوش است که یک شبه معجزه می‌کند. با این که خمیر دندان حاوی مواد تشکیل دهنده مانند جوش شیرین و پراکسید هیدروژن است که می‌تواند به کاهش جوش کمک کند، اما موثرتر از پاک کننده‌های استاندارد و بنزوئیل پراکسید نیستند. علاوه بر این، pH خمیر دندان و مواد تشکیل دهنده دیگر آن بیشتر پوست را تحریک می‌کنند، باعث قرمزی در اطراف منطقه در حال تلاش برای درمان می‌شود و لکه‌ها را قرمزتر و نمایان‌تر می‌کند.

۸- در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشید. خواب یک زمان جایگزینی طبیعی برای بدن است. مطالعات نشان داده‌اند که تبدیل سلول، هشت برابر در هنگام خواب سریع‌تر است، پس به پوست خود هشت ساعت خواب کامل دهید تا به شفاف شدن آن کمک کنید.

۹- با یک درمان استاندارد تمیزکننده ادامه دهید. حتی اگر بیش از یک روز با توجه به موارد گفته شده، هنوز هم لکه‌ها وجود داشتند عصبی نشوید. شما بیشتر از هرکس دیگری به لک‌های خود توجه می‌کنید و داشتن جوش و لک آخر دنیا نیست. از روش‌های بالا استفاده کنید و اگر پوستتان طی ۳ ماه آینده بهبود نیافت، سپس به یک متخصص پوست برای درمان آکنه مراجعه کنید.

 

در ادامه بخوانید:

پوست صاف و شفاف با روش‌های فوری – بخش ۱

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.