با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

پیشگیری از سرطان با شلغم

پیشگیری از سرطان با شلغم: یک سبزی با خاصیت‌های فوق العاده و شگفت آور

پیشگیری از سرطان با شلغمشلغم یک سبزی مفید و عالی خصوصا برای فصل پاییز است که با رسیدن این فصل در سبد غذایی اکثر خانواده‌ها جای می‌گیرد. این سبزی فوق العاده باعث افزایش ایمنی و تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود؛ به شرطی که در فصل سرما به صورت مداوم مصرف شود. شلغم به دلیل وجود گلوکوسینولیت‌ در ساختارش علاوه بر فواید ذکر شده برای جلوگیری از ابتلا به سرطان نیز موثر است و از ابتلا به برخی از بیماری‌های عفونی نیز پیشگیری می‌کند. در تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند؛ افرادی که از سبزی‌های شلغمی نظیر کلم برگی و اسفناج بیشتر در سبد غذایی‌شان استفاده می‌کنند، کمتر دچار سرطان‌ها خصوصا سرطان ریه می‎شوند.

 

سعی کنید شلغم را حتی‌ الامکان به صورت خام مصرف نمایید، چرا که در اثر پختن، گلوکوسینولیت آن از بین خواهد رفت. شلغم معمولی و شلغم روغنی را خرد کرده و در کنار غذاها به صورت خام بخورید. شلغم به دلیل وجود کلسیم و منیزیم در خود و همچنین ده درصد مواد قندی، جزء ارزشمندترین مواد غذایی است. شلغم بسیار مقوی و مغذی است و همچنین یک پاک کننده خون و خون ساز نیز می‌باشد. شلغم با شوره‌ای که دارد موجب تصفیه خون و پیشگیری از بیماری‌های عفونی می‌گردد. شلغم حاوی آرسنیک است که باعث تشکیل گلبول سفید و قرمز خون می‌شود. پتاسیم شلغم نیز چربی‌ها را می‌زداید.

 

اثر شلغم را در بیماری‌های تنفسی نیز نباید نادیده گرفت. می‌توانید شلغم را برای تهیه سوپ یا آش استفاده نمایید. همچنین یاخته‌های عصبی خود را با فسفر شلغم تقویت کنید. این سبزی علاوه بر کلسیم دارای مس و آهن نیز هست که باعث افزایش هموگلوبین خون می‌شود. هر چه رنگ برگ شلغم تیره‌تر باشد، نشان از ید بیشتر است. این گیاه در حفظ تعادل عصبی و نیز تعادل تغذیه نیز موثر است و این بدلیل وجود ویتامین‌های A ،B ،C در برگ و ریشه آن است.

 

یافته‌های ابن سینا دانشمند بزرگ پیرامون شلغم:

این حکیم بزرگ در کتاب قانون چنین نوشته است: “شلغم یا شلجم، بیابانی و کاشتنی دارد. شلغم کاشتنی از بیابانی کم غذاتر است. طبیعت هر دو نوع مرطوب و گرم است. شلجم پخته با گوشت چرب، سینه و گلو را نرم می‌کند. شلغم در معده زیاد ماندگار است. گویند؛ خوردن شلغم خام و پخته به نفع چشم است. آبش ادرار آور است. شلغم قوای جنسی را زیاد می‌کند و تخم آن نیز همین خاصیت را دارد.”

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.