با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

پیوند احساسی با نوزاد

پیوند با نوزاد چیست؟

زمانی که کارشناسان در مورد پیوند صحبت می‌کنند، به پیوستگی شدید شما با کودکتان اشاره می‌کنند. پیوند با نوزاد، احساسی است که باعث می‌شود، شما دلتان بخواهد او را با عشق و محبت، حمام کنید و یا خود را مقابل یک کامیون پر سرعت پرتاب کنید تا از او محافظت کنید.
برای برخی از والدین، این اتفاق در چند روز اول و یا حتی دقیقه اول پس از تولد شکل می‌گیرد. برای دیگران، ممکن است کمی طول بکشد. در گذشته، محققان که این فرآیند را مورد مطالعه قرار داده بودند، فکر می‌کردند بسیار مهم است تا زمان زیادی را با نوزاد خود را در طول چند روز اول پس از تولد صرف کنیم تا پیوند خود را با نوزاد محکم کنیم.اما در حال حاضر می‌دانیم که پیوند می‌تواند در طول زمان اتفاق بیفتد. پدر و مادرهایی که از نوزادان خود پس از زایمان به دلایل پزشکی جدا می‌شوند و یا کسانی که نوزادی را که چند هفته یا چند ماه دارد، به فرزند خواندگی می‌پذیرند نیز روابط  عاشقانه و بسیار نزدیک با فرزندان خود دارند.

پیوند با نوزاد

 

اگر بلافاصله این حس پیوستگی و پیوند در من ایجاد نشد چه می‌شود؟

خیالتان راحت باشد. پیوند پدر و مادر پیچیده است و اغلب طول می‌کشد تا این پیوند به وجود بیاید. تا زمانی که شما نیازهای اساسی کودک خود را برآورده می‌کنید و او را به طور منظم نوازش می‌کنید،کودک شما رنج نخواهد برد، اگر شما یک پیوند قوی در نگاه اول حس نکنید او رنج نمی‌برد.
Edward Christophersen روانشناس کودکان در کانزاس سیتی می‌گوید: ” بحث‌های زیادی در مورد پیوند با یک نوزاد جدید وجود دارد که مادران اغلب احساس گناه می‌کنند، اگر آنها پیوند باور نکردنی به نوزاد جدید خود را بلافاصله احساس نکنند” اما پیوند واقعا یک تجربه منحصر به فرد است، منطقی است اگر زمان ببرد.
به خودتان استراحت بدهید. پدر یا مادر شدن طاقت فرسا است و شما ممکن است گاهی دچار احساس استرس و غرق در زمان شوید. در حالی که پرستاری کردن می‌تواند به شما در برقرار کردن پیوند با کودک خود کمک کند و اگر شما یک فراغت از زایمان طولانی و سخت داشته اید، ممکن است کمی نیاز به بهبود داشته باشید تا بتوانید در پیوند با کودک خود تمرکز کنید.

 

بهترین راه برای پیوند با نوزاد چیست؟

کودک شما ممکن است ناز و شیرین باشد، اما او همچنین یک فرد کاملا جدید است، یکی که شما مجبورید او را بشناسید. یک پیوند حقیقی بین والدین و کودک یک نتیجه فرعی از مراقبت روزمره است. هیچ فرمول جادویی وجود ندارد، اما چند چیز می‌تواند در حین این فرآیند کمکتان کند:
• برخی اوقات، او را نگه دارید و به آرامی نوازش کنید. لمس کودکتان هم برای کودک و هم مادر، آرامش بخش است.
• به چشمان کودک خود نگاه کنید و مرتب با او صحبت کنید و برایش آواز بخوانید.
• اگر کودک شما نیاز دارد تا زمانی را در مراقبت‌های ویژه سپری کند و به سیم و مانیتور وصل باشد، از کارکنان بیمارستان بخواهید تا به شما کمک کنند تا با خیال راحت، نوزاد خود را لمس کنید و نگه دارید.
با گذشت زمان، شما نوزاد خود را بیشتر می‌شناسید. از بودن با او لذت می‌برید. یک روز اولین بار که لبخند او را می‎بینید، به کودک خود نگاه کنید و متوجه می‌شوید که به طور کامل از عشق و شادی پر شده‌اید.

 

چه زمانی باید نگران باشم؟

اگر پس از چند هفته با نوزاد خود بیشتر از روز اول دریابید که احساس پیوند و راحتی نمی‌کنید و یا احساس جدایی و بی میلی نسبت به او می‌کنید درباره آن صحبت کنید. شریک زندگی، خانواده و دوستانتان می‌توانند به شما کمک کنند، کمتر احساس جدایی و تنهایی کنید و در مورد احساسات خود با دکتر کودکتان صحبت کنید.
افسردگی پس از زایمان واقعی است و می‌تواند مانع پیوندتان شود.در این مورد، بهتر است در اسرع وقت به دنبال کمک باشید.
مداخله زودهنگام می‌تواند مانع بدتر شدن رابطه شما با فرزندتان شود. هر چه بیشتر صبر کنید، برگرداندن اعتماد و محبت فرزندتان سخت‌تر خواهد شد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.