با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

چسبندگی رحم و عوامل ایجاد آن

چسبندگی رحم
چسبندگی رحم یکی از بیماری‌های شایع در بین زنان است که باید به آن توجه شود و عوامل زیادی باعث بروز آن می‌شود. اما چسبندگی رحم و عوامل ایجاد آن چیست؟
بانوان باید بدانند که به دلیل ساختار بدنی خاصشان، باید بسیار مراقب سلامت خود باشند. ناراحتی‌های زنان می‌تواند بیشترین آسیب را به جسم زن بزند. بنابراین خانم‌ها باید حواسشان باشد و در صورت مشاهده کوچکترین علائم نسبت به رفع آن اقدام کنند. رحم مهم‌ترین اجزای تناسلی در زنان است که تخمدان‌ها را در بر گرفته است و اگر کوچکترین نقصی در رحم خانم‌ها باشد احتمال ناباروری را در آن‌ها افزایش می‌دهد. زیرا رحم نقش مهمی در باروری زنان دارد. چسبندگی رحم یکی از مواردی است که خانم‌ها باید آن را جدی بگیرند. اگر در داخل دیواره رحم زخم باشد و یا عفونت داشته باشد و یا به آن آسیبی رسیده باشد می‌تواند باعث چسبندگی رحم شود. به حالتی که در آن در بافت دیواره پوششی رحم زخم‌هایی ایجاد شود چسبندگی رحم گفته می‌شود. البته تشخیص چسبندگی رحمی به معاینات دقیق پزشکی نیاز دارد. اما به طور معمول چسبندگی رحمی روی حفره رحمی تاثیر می‌گذارد.

 

علائم زیر شایع‌ترین علائم چسبندگی رحمی است:

– ناباروری
– نامنظمی سیکل ماهیانه مانند کاهش خونریزی‌ها یا قطع ناگهانی سیکل‌های قاعدگی
-درد دوره‌ای در ناحیه لگن
– سقط‌های مکرر جنین
مهم‌ترین عوارض چسبندگی رحم، ناباروری در بانوان است، ۴۳ درصد از زنانی که چسبندگی رحم دارند نابارور هستند و قدرت باروری در آن‌ها کاهش می‌یابد اما پزشکان معتقدند کسانی که مبتلا به چسبندگی رحم خفیف تا متوسط هستند اگر خودشان را درمان کنند، شانس بارداری در آن‌ها ۷۰ تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد. کسانی هم که چسبندگی رحم شدید دارند بعد از درمان شانس بارداری در آن‌ها ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. این آمار قابل توجه است. کسانی که مبتلا به چسبندگی رحمی هستند اغلب دچار نامنظمی قاعدگی هستند.

 

چه عواملی باعث پدید آمدن چسبندگی رحم می‌شود؟

– یکی از شایع‌ترین عوامل پدید آمدن چسبندگی رحم،عمل‌های جراحی تخمدان است. خانم‌هایی که کیست تخمدان دارند و به دلیل بزرگ بودن و یا تعدد کیست‌ها مجبور به جراحی شده‌اند احتمال ایجاد چسبندگی رحم بالاست.
– یکی  دیگر از عامل چسبندگی رحم، عمل‌های جراحی آندومتریوز است. آندومتریوز به‌ اختلالی گفته می‌شود که در آن بافت‌هایی شبیه آندومتر در نقاط دیگری غیر از رحم تشکیل می‌شوند. کسانی که  مبتلا به بیماری آندومتریوز هستند اغلب باید عمل جراحی کنند تا باقت‌های اضافه را بردارند. در آندومتریوز که در نواحی لگن و شکم ایجاد می‌شود احتمال التهاب و چسبندگی‌های رحمی بالاست. معمولا بافت‌های غیر عادی را با عمل‌های جراحی از بدن خارج می‌کنند. یکی از عمل‌های جراحی خارج کردن بافت‌های غیر عادی از بدن روش جراحی به نام «میومکتومی» است که در آن بافت داخلی رحم خارج می‌شود. تشکیل بافت‌های چسبنده رحمی نیز از عوارض این عمل جراحی است.
– یکی از راه‌های بهبود چسبندگی رحمی این است که در آن پزشک با عمل جراحی چسبندگی‌های رحمی را بر می‌دارد که این عمل به بهبود زخم‌ها سرعت می‌بخشد اما متاسفانه باز این عمل نیز موجب چسبندگی مجدد رحمی می‌شود.
– چسبندگی رحمی همچنین در زنانی که دارای  بیماری‌های التهابی لگن بوده و یا مبتلا به بیماری‌های واگیردار جنسی هستند بیشتر است.

 

همچنین عوامل زیر نیز می‌توانند باعث ایجاد چسبندگی رحم شوند:

صدمات وارده:

کسانی که عمل‌های جراحی انجام دادند، آسیب‌هایی که ممکن است در طول این عمل‌ها به رحم وارد شود شاید بتوان گفت اصلی‌ترین عامل بروز چسبندگی‌های رژیمی است.

ایسکمی:

ایسکمی به کاهش جریان خون بافتی گفته می‌شود. در حین عمل جراحی به دلیل برداشتن بافت‌ها جریان خون در آن‌ها مختل می‌شود، در این شرایط ممکن است لخته‌هایی خونی ایجاد شوند که منجر به ایجاد مشکلی به نام ایسکمی شود که در نهایت چسبندگی بافت‌های رحمی را به دنبال دارد.

اجسام خارجی:

اجسام خارجی نیز یکی دیگر از عوامل بروز چسبندگی رحم هستند. اجسامی از قبیل بخیه، پرزهای ناشی از اسفنج یا پودر تالک به جا مانده از دستکش‌های جراحی. این اجسام با ایجاد نوعی واکنش التهابی در بدن چسبندگی بین بافت‌های دیواره رحم ایجاد می‌کند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.