با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

چقدر طول می‌کشد تا باردار شوید؟

هیچ کس نمی‌تواند بگوید، دقیقا چقدر طول می‌کشد تا باردار شوید. اما ما می‌توانیم به شما بگوییم معمولا چقدر زمان می‌برد تا یک زوج باردار شوند و چطور می‌توان سرعت باردار شدن را افزایش داد.اکثر زوج‌ها در طی ۳ ماه باردار می‌شوند. اگر سنتان بالاتر است یا عادت‌های نامناسب برای بارداری دارید مثل سیگار کشیدن یا شرایطی دارید که بارداریتان تحت الشعاع قرار می‌گیرد، این زمان می‌تواند طولانی تر شود.

چقدر طول می‌کشد تا باردار شوید

 

از بین زوج‌هایی که برای بارداری اقدام‌ می‌کنند:

۳۰ درصد در دوره اول باردار می‌شوند(حدود ۱ ماه)
۵۹ درصد در ۳ دوره اول باردار می‌شوند(حدود ۳ ماه)
۸۰درصد در ۶ دوره باردار می‌شوند(حدود ۶ ماه)
۸۵درصد در ۱۲ دوره باردار می‌شوند(حدود ۱۲ ماه)
۹۱درصد در ۳۶ دوره باردار میشوند(حدود ۳ سال)
۹۳ تا ۹۵ درصد در ۴۸ دوره باردار می‌شوند(حدود ۴ سال)

 

سن چگونه بر میزان بارداری تاثیر می‌گذارد

هرچقدر سنتان بالاتر رود، زمان بیشتری طول می‌کشد تا باردار شوید. زیرا تخمدان‌ها همراه با سن کیفیتشان پایین می‌آید (آنها از زمان تولدتان همراه با شما هستند) تعداد کمتری از آنها قادر به لقاح بااسپرم ورشد یک نوزاد سالم هستند. جالب توجه است، نرخ باروری مردان تا حدود سن ۵۰ سالگی شروع به کاهش نمی‌کند. ۱ سال بعد از اقدام به بارداری ۸۶ درصد از زنان سالم بارور در اوایل سالهای ۲۰ تا ۳۰ زندگی خود باردار می‌شوند. این مقدار به ۶۳ درصد در سال‌های ۳۰ تا ۴۰ کاهش می‌یابد. ۳۶ درصد از زنان در اوایل سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی باردار می‌شوند. در سن ۴۵ سالگی تقریبا هیچ یک از زنان قادر به بارداری به طور طبیعی نمی‌باشند.

 

ماشین حساب تخمک گذاری

زمانی که احتمال تخمک گذاری در شما بیشتر است را پیدا کنید و شانس باروریتان را افزایش دهید.آیا می‌توانم زودتر باردار شوم؟ خوشبختانه جواب مثبت است.در اینجا اقداماتی را که می‌توانید برای افزایش سرعت بارداری انجام دهید آمده است:
ابتدا زمان تخمک گذاری خودتان را پیدا کنید. (با پزشک خود مشورت کنید) تنها هنگام تخمک گذاری قادرید باردار شوید (از یک یا هر دو تخمدان، تخمک آزاد می‌شود) در مرحله بعد در زمان تخمک گذاری،رابطه داشته باشید. مطالعات نشان می‌دهد زوج‌هایی که همزمان با تخمک گذاری برای رابطه برنامه ریزی می‌کنند، زودتر باردار می‌شوند. (بهترین زمان برای داشتن رابطه از دو یا سه روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری است)در یک مطالعه مشخص شد که نرخ بارداری زوج‌هایی که مقاربت را با تخمک گذاری زمانبندی کرده اند از زوج‌هایی که در هر زمانی اقدام به بارداری می‌کنند بیشتر است.

۳۸ درصد بعد از ۱ دوره باردار می‌شوند (از ۳۰ درصد به بالا)
۶۸درصد بعد از ۳ دوره باردار می‌شوند (از ۵۹ درصد به بالا)
۸۱ درصد بعد از ۶ دوره باردار می‌شوند (از ۸۰درصد به بالا)
۹۲ درصد بعد از ۱ سال باردار می‌شوند (۹۱درصد به بالا)
توجه داشته باشید که باید بدنتان را برای بارداری آماده کنید. سلامت عمومی و تناسلی شما هردو از عوامل مهم در باروری هستند. سیگار را ترک کنید، مواد مخدر را کنار بگذارید، الکل را کنار بگذارید و کمتر از کافئین استفاده کنید. بدانید که بدن شما به کدام مواد مغذی برای بارداری نیاز دارد و مواد غذایی مناسب بخورید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.