با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

چگونه خود را دوست بدارید – بخش ۱

چگونه خود را دوست بدارید

 

برای جواب به سوال «چگونه خود را دوست بدارید» ابتدا این موارد را در نظر بگیرید:

۱- از خود بپرسید: من که هستم؟ این سوال ساده در واقع پاسخ به آن بسیار سخت است. این سوال مستقیما به ریشه ارزش‌ها، باورها، شک و تردید، حس و برداشت از واقعیت و حتی برداشت‌های خارجی از شما توسط دیگران مربوط می‌شود. هنگامی که از خود این سوال را می‌پرسید، سعی کنید موارد زیر را دنبال کنید:
– یک لیست از صفات، استعداد، مهارت و افکارتان که احساس می‌کنید، شخصی که در حال حاضر هستید را تشکیل داده است، تهیه کنید.
– مطمئن شوید که به یک مقدار منطقی از هر دو فضایل و رذایل را دارید – هر کس حداقل هشت صفات خوب و هشت صفاتی که کمتر مطلوب است را دارد. خودتان را سرزنش نکنید – آن را یک بسته از همه صفات است و شما می‌توانید بر روی مواردی که دوست ندارید کار کنید. صفات بدی را که در بعضی موارد شما را پایین می‌کشد، شناسایی کنید و صفات خوبی را که هرگز به آنها فکر نکرده بودید پیدا کنید.

 

۲- از یکی از دوستانتان که به خوبی شما را می‌شناسد کمک بگیرید. اگر با افرادی مواجه شدید که نقاط خوب و بدتان را گوشزد می‌کند و شما با آنها موافق نیستید، مجبور نیستید آنها را بپذیرید. این درک خارجی آنها از شماست و آنها نمی‌توانند شما را به طور عمیق بشناسند و درک کنند. ما توصیه می‌کنیم که به تحلیل آنها به دقت توجه کنید و خودتان را بررسی کنید. برخی از چیزهایی که دوستان شما می‌گویند ممکن است به شما کمک کند. این یک نعمت است. دوستی که اشکالات شما را گوشزد می‌کند، چه درست چه نادرست، چه به حق، چه به ناحق. بفهمید که به چه تغییرات و پیشرفت‌هایی در زندگی نیاز دارید.

 

۳- به معانی کلماتی که شما به عنوان نقاط ضعف و قوت خود تعیین کرده‌اید نگاه کنید. شما نیاز به درک عمیق این کلمات دارید. به عنوان مثال، اگر می‌گویید مهربان هستید، معنی معربانی حقیقی واقعا چیست؟ شامل کمک به دیگران، محبت، اندیشه و… است. چه جنبه‌هایی از این صفت در موردتان صدق می‌کند؟

 

۴- در لیست، نقاط ضعف خود را نگاه کنید. مهم است که صفاتی را در مورد خودتان که به احساس بهتر شما و موفقیتتان در زندگی کمک نمی‌کند را شناسایی کنید. اما زیاد به خودتان سخت نگیرید. به عنوان مثال، اگر بدخلق هستید، این یک جنبه از شماست که ارزش کار بر روی آن را دارد تا روابط خود را با دیگران بهبود دهید.
– آگاه باشید که در موارد بسیاری مردم ما را برای نقاط ضعفمان دوست دارند، زیرا این چیزی است که باعث می‌شود ما بیشتر انسان بنظر برسیم. هر انسانی در زندگی خود نقاط ضعفی دارد و اشتباه دیگران به ما یادآوری می‌کند که انسان جایزالخطاست اما تکرار اشتباه جایز نیست. وقتی متوجه نقطه ضعف خود شدید درصدد رفع آن باشید. البته رسیدن به کمال سخت است، بخصوص وقتی در خط مقدم رفتار و نگرش فردی هستید. اما انسان برای کمال آفریده شده است. این که با چه آهنگی رشد می‌کنید بستگی به تلاش و درایت شما دارد اما مهم اینست که این سیر خطی رو به رشد باشد، ولو آهسته و کند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۸ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.