با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

چگونه خود را دوست بدارید – بخش ۳

بخش سوم از مقاله «چگونه خود را دوست بدارید» با موضوع نگرش به خویشتن خویش:

چگونه خود را دوست بدارید

۸- مانند دوست با خودتان صحبت کنید. آیا تا به حال طوری با خود صحبت کرده‌اید که هرگز جرات نمی‌کنید با دوستتان اینگونه صحبت کنید؟ اگر چنین است برای خودتان ارزش قائل نیستید. در برابر دیگران به جای سرزنش خود مانند پدر و مادر عصبانی که یک کودک را تمام وقت سرزنش می‌کند، شروع به صحبت با خود به جای یکی از دوستانتان که برایتان مهم است کنید. از کلمات محبت آمیز نسبت به خودتان استفاده کنید، مانند “امروز خوب به نظر می‌رسی و یا امروز موهایت عالی است.” و “من به پیشرفت‌های بزرگی کرده‌ام” این کلمات به شما کمک خواهد کرد، شما را تشویق می‌کند و باعث می‌شود با ارزش‌تر به خودتان نگاه کنید و با خودتان رفتار کنید.
۹- هرگز خودتان را دست کم نگیرید. همراه با کلمات منفی، گاهی اوقات آسان است که خودتان را دست کم بگیرید و اجازه لذت بردن از زندگی را از خودتان بگیرید. زندگی کوتاه است. تفریح داشته باشید و به خودتان برسید و با جمله: «فقط کار، تفریح ممنوع»، با اختصاص دادن زمانی برای خود مبارزه کنید. بعضی از چیزهایی که شما باید به خودتان بگویید عبارتند از: “من در این پارک امروز خواهم نشست و یک کتاب می‌خوانم”، “من یک حمام سونا می‌گیرم و به سلامتی وشادابی بدنم اهمیت می‌دهم”، “من چیزی که دوست دارم می‌خورم” به یاد داشته باشید، شما سزاوار آن هستید.
۱۰- با خودتان صلح و آشتی کنید. اگر کسی را رنجاندید سعی کنید در آینده تکرار نکنید، استفاده از تجربه به عنوان یک درس برای آینده، یک سبک درست زندگی سالم و آرامشبخش است. تجربه‌ای که در حال حاضر به شما اجازه می‌دهد که فرد بهتری باشید. به جای اینکه همیشه به خود بگویید که فرد بدی هستید به خودتان یدآوری کنید که می‌توانستید بهتر عمل کنید، اگر می‌دانستید چگونه و تجربه ناخود آگاه در آینده به شما خواهد آموخت که چگونه به خودتان استراحت بدهید و با آن بخش از شما که گاهی اوقات می‌تواند بیش از حد با خودش خشن باشد، صلح کنید.
۱۱- یاد بگیرید و به خودتان اجازه دهید تغییر کنید. رشد در طول زندگی چیزی است که هر فرد به آن نیاز دارد. پذیرش اینکه شما در طول زمان تغییر کرده‌اید و خودتان را نو کرده‌اید، به خودتان اجازه می‌دهید به طور کامل رشد کنید. دوست داشتن خودتان یک شروع سفر است نه یک پایان آن.

 

در ادامه بخوانید:

چگونه خود را دوست بدارید – بخش ۱

چگونه خود را دوست بدارید – بخش ۲

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۰ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.