با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

چگونه خوشبین باشیم (بخش اول)

چگونه خوشبین باشیم (بخش اول)

آیا لیوان شما نیمه خالی‌ست یا نیمه پر؟ نحوه پاسخگویی شما به این پرسش منعکس کننده دیدگاه شما نسبت به زندگی، نظرتان نسبت به خود و اینکه خوشبین هستید یا بدبین، می‌باشد و یا حتی ممکن است روی سلامت شما نیز تاثیر بگذارد. زندگی فراز و فرودهای خودش را دارد، اما داشتن دیدی مثبت به زندگی، ثابت شده که اثر مثبت مهمی روی کیفیت زندگی دارد، مانند سلامت جسمی و روحی یک شخص. خوش بینی یک کلید مهم در مدیریت استرس به شمار می‌رود. خوش بینی به معنای نادیده گرفتن سختی‌ها یا چالش‌های زندگی نیست بلکه به معنی تغییر چگونگی نزدیک شدن به آن‌هاست. اگر همیشه نسبت به دنیا بدبین بوده‌اید کمی مشکل است تا دورنمای شما را مجددا جهت دهی کنیم اما ممکن است که نقاط مثبت زندگیتان را با کمی صبر و حضور ذهن برجسته کرد.

چگونه خوشبین باشیم

 

۱- خوبی‌ها و بدی‌ها را در زندگی خود تعیین کنید و ببینید که چطور از همدیگر تاثیر می‌گیرند

خوش بینی به این معنا نیست که همیشه شاد باشید. در حقیقت در موقعیت‌های ناخوشایند، تلاش برای وادار کردن خود به حس شادی، کار درستی نیست. در عوض، خود را با تمام حس‌های زندگیتان وفق بدهید، پذیرفتن حس‌های منفی به اندازه حس‌های مثبت بخشی از تجربه زندگی انسانی است. تلاش برای سرکوب یک احساس خاص باعث پریشانی احساسی می‌شود. تمرکز نکردن روی احساسی بیش از احساسات دیگر به شما کمک می‌کند که در موقعیت‌های غیرمنتظره در آینده سازگارتر و فعال‌تر باشید. و باعث افزایش توانایی شما برای خوش بین بودن و منعطف‌تر بودن در مواجهه با عدم حتمیت می‌گردد.
– احساسات منفی در طول زمان تبدیل به عادت می‌شود. از متهم کردن خود برای احساسات منفی اجتناب کنید. مقصر دانستن مفید نیست زیرا به اینکه چگونه می‌توانید خود را بعدها رشد دهید تاثیری ندارد، بلکه به آنچه که در گذشته روی داده مربوط می‌شود.
– درعوض، روی آگاه بودن در زمانیکه احساسات منفی به سراغتان می‌آید تمرکز کنید. یک دفترچه می‌تواند به شما در این مورد کمک کند. وقتی احساسات یا افکار منفی دارید شروع به نوشتن کنید، سپس روی آن‌ها فکر کنید و به دنبال روش‌های جایگزین برای پاسخگویی به آن‌ها باشید.
– برای مثال، تصور کنید که شخصی در ترافیک راه شما راببندد. شما با عصبانی شدن، بوق زدن و یا شاید بد و بیراه گفتن به آن راننده واکنش نشان می‌دهید. شما می‌توانید در دفترچه خود بنویسید که چه گذشت، چه حسی داشتید، و عکس العمل سریع شما چه بود. خودتان را بعنوان “درست” یا “نادرست” قضاوت نکنید. فقط یادداشت کنید.
– سپس، یک مرحله به عقب برگردید و به آنچه که نوشته‌اید فکر کنید. آیا عکس العمل شما در تناسب با ارزش‌های شما و شخصیتی که دارید بوده است؟ اگر نه، چه کار متفاوتی باید انجام می‌دادید؟ بنظرتان دقیقا به چه چیزی واکنش نشان دادید؟ برای مثال، شاید واقعا از دست آن راننده عصبانی نبودید، شاید یک روز پر استرسی داشتید که به آن شخص نیز آن را انتقال دادید.
– به هنگام نوشتن این موارد به آینده فکر کنید. از آن‌ها تنها برای ماندن در احساسات منفی استفاده نکنید. فکر کنید که از این تجربه چه چیزی می‌توانید بیاموزید. برای رشد شخصیت خود از آن چگونه می‌توانید بهره ببرید؟ آیا از این تجربه برای سایر تجربیات نیز می‌توانید استفاده کنید؟ اگر دفعه بعد که با موقعیت مشابه مواجه شدید چگونه به طریقی واکنش نشان می‌دهید که متناسب با ارزش‌های شما باشد؟ برای مثال، شاید فهمیدن اینکه شما به دلیل روز پر استرسی که داشتید با عصبانیت واکنش نشان دادید به شما کمک خواهد کرد که درک کنید که هر کسی مرتکب اشتباه می‌شود و این شما را ترغیب می‌کند که با سایر افرادی که با شما با عصبانیت برخورد می‌کنند مهربان‌تر باشید. داشتن یک پیش زمینه ذهنی از اینکه شما چگونه می‌خواهید به موقعیت‌های منفی واکنش نشان دهید در لحظات سخت به یاری شما خواهد آمد.

 

۲- تمرین تمرکز حواس

تمرکز حواس یک جزء کلیدی خوش بینی است زیرا شما را به تمرکز روی پذیرش احساساتتان در هر موقعیتی بدون قضاوت کردن آن‌ها، ترغیب می‌کند. غالبا واکنش‌های منفی زمانی اتفاق می‌افتند که با احساسات خود بجنگیم یا چشم خود را روی احساسات خود ببندیم و فراموش کنیم که می‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم. تمرکز روی خود، پذیرش خود و احساساتتان و آموختن از احساسات به جای انکار آن‌ها به شما کمک می‌کند که با خودتان احساس راحتی کنید خصوصا در زمانیکه احساسات منفی رشد می‌کند.
– بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که تمرین تمرکز حواس به شما در مواجهه با احساساتی مانند نگرانی و افسردگی کمک می‌کند. این تمرین واقعا می‌تواند روشی را که بدن شما به استرس واکنش نشان می‌دهد را مجددا برنامه ریزی کند.
– در جامعه خود به دنبال کلاس‌های تمرین تمرکز حواس باشید. شما همچنین می‌توانید به صورت آنلاین آن‌ها را جستجو کنید.
– شما مجبور نیستید مدت زمان زیادی را برای دیدن اثراتش صبر کنید. تنها چند دقیقه در روز می‌تواند به شما کمک کند که آگاه‌تر شده و احساسات خود را بپذیرید.

 

۳- ببینید که مکالمه‌هایی که با خود دارید خوش بینانه است یا بدبینانه

مکالمه‌هایی که با خود داریم نشانگر مهمی است که آیا ما دیدی مثبت به زندگی داریم یا خیر. به مکالمه‌های درونی خود درطول روز اهمیت بدهید، و ببینید که آیا مکالمه‌های منفی مداومی با خود دارید یا خیر
– بزرگ کردن جنبه‌های منفی یک موقعیت و نادیده گرفتن جنبه‌های مثبت آن
– مقصر دانستن ناخودآگاهانه خود در هر موقعیت یا اتفاق منفی
– پیش بینی بدترین حالت در هر موقعیت. وقتی در یک کافی شاپ سفارش شما را اشتباه می‌آورند شما به طور ناخودآگاه فکر می‌کنید که باقی روزتان نیز افتضاح خواهد بود.
– به نظر شما همه چیز یا خوب است یا بد. برای شما هیچ حد وسطی وجود ندارد.

 

۴- در زندگی خود به دنبال چیزهای مثبت باشید

مهم است که مکالمه درونی خود را دوباره جهت دهی کنید تا روی جنبه‌های مثبت فردی خود و دنیای اطرافتان متمرکز شوید. گرچه مثبت اندیشی یکی از مراحل خوشبینی است، مثبت اندیشی هم بر ذهن شما و هم بر بدن شما اثرات مهمی دارد، مانند:
– افزایش طول عمر
– درجات پایینتری از استرس
– درجات پایینتری از اندوه
– بهبود سیستم ایمنی
– بهبود وضعیت فیزیکی و روانی
– کاهش ریسک بیماری‌های قلبی
– تقویت مهارت‌های مواجهه با سختی‌ها و استرس

 

۵- بخاطر داشته باشید که خوش بینی صحیح با خوش بینی کورکورانه متفاوت است

خوش بینی کورکورانه زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد اعتقاد دارد که هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد. این سبب اعتماد بیش از حد و ساده لوحانه می‌گردد و ممکن است منجر به ناامیدی گردد. خوش بینی صحیح چالش‌ها را نادیده نمی‌گیرد یا وانمود نمی‌کند که احساسات یا تجربیات منفی وجود ندارد. بلکه چالش‌هایی از این قبیل را می‌پذیرد و سپس می‌گوید: من با وجود آن‌ها می‌توانم ادامه دهم.
– برای مثال، تصمیم به رفتن به اسکی بدون اینکه دوره خاصی را بگذرانید یا مطالعه‌ای داشته باشید، نمونه‌ای از خوش بینی کورکورانه است، واقعی نیست. تصمیماتی از این دست شما را واقعا به خطر می‌اندازد.
– شخص دارای خوش بینی واقعی می‌داند که اسکی یک ورزش پیچیده است و تمرین‌ها و احتیاط‌های امنیتی زیادی را می‌طلبد. به جای ناامیدی به دلیل این میزان از کار خواسته شده، یک آدم خوش بین یک هدف برای خودش تعیین می‌کند و سپس شروع به کار می‌کند و مطمئن است که به آن می‌رسد.

 

۶- روزانه برای خودتان جملات تاکیدی مثبت بنویسید

نوشتن جملاتی کوتاه به ما کمک می‌کند پتانسیل کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم را باور داشته باشیم. جملات تاکیدی کوتاهی بنویسید که به شما یادآوری می‌کند که چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید. آن‌ها را در جایی بگذارید که چشمتان به آن‌ها بیفتد، مثل آیینه دستشویی، داخل کمد خود، روی کامپوترتان، و یا حتی روی دیوار حمام. مثال‌هایی از جملات تاکیدی مثبت:
– هرچیزی ممکن است.
– من تحت تاثیر شرایط نیستم بلکه من شرایط را خلق می‌کنم.
– تنها چیزی که می‌توانم کنترل کنم نظر خود نسبت به زندگی است.
– من همیشه یک گزینه برای انتخاب دارم.

 

۷- از مقایسه خود با دیگران اجتناب کنید

حسود بودن راحت است اما غالبا منجر به منفی اندیشیدن می‌گردد (آن‌ها بیشتر از من پول دارند، او سریع‌تر از من می‌دود) بخاطر داشته باشید که کسی نیز با شرایط بدتر وجود دارد. از مقایسه‌های منفی با دیگران دوری کنید، در عوض روی جنبه‌های مثبت متمرکز شوید. تحقیقات پیشنهاد می‌کند که شکایت مدام از مشکلات باعث افسردگی و ناراحتی می‌شود.
– قدرشناسی را در زندگی روزانه خود تمرین کنید که راه مهمی برای بیرون آمدن از چرخه مقایسه‌های منفی است. نامه‌های تشکر برای افراد بنویسید. تمرکز روی چنین مولفه‌های مثبتی در زندگی حال روحی و احساسات شما را بهبود می‌بخشد.
– یک دفترچه برای قدردانی درنظر بگیرید. مطالعات دریافته‌اند که مردان و زنانی که هر هفته چند خط درباره اتفاقاتی که اخیرا برای آن‌ها افتاده و قدردان آن‌ها هستند، خوش بینی بیشتری داشته و نسبت به زندگی دید کلی بهتری دارند.

 

۸- تلاش برای بهبود دورنمای شما در یک یا دو ناحیه از زندگی

بدبینی اغلب از احساسات نا امیدانه یا عدم کنترل ناشی می‌شود. یک یا دو جنبه کلیدی که بخواهید در زندگی خود آن‌ها را تغییر دهید را شناسایی کنید و برای بهبود آن‌ها تلاش کنید. این باعث بازبینی روی باور شما نسبت به توانایی شما برای تاثیر بر تغییرات زندگی روزانه شما می‌گردد.
– خود را بعنوان یک علت در نظر بگیرید. خوش بینی یعنی تمایل به داشتن این باور که می‌توان بر اتفاقات یا تجارب منفی به وسیله تلاش و توانایی خود غلبه کرد.
– از کم شروع کنید. فکر نکنید که همه چیز را به یکباره باید درست کنید.
– مثبت اندیشی باعث نتایج مثبت می‌گردد. در یک مطالعه، تمرین دادن بسکتبالیست‌ها برای داشتن نتایج مثبت، مثلا داشتن یک پرتاب آزاد، مشخص شد که اجراهای بعدیشان را بهبود می‌بخشد.

 

۹- هرقدر که می‌توانید لبخند بزنید

مطالعات نشان می‌دهند که داشتن لبخند روی صورت، باعث می‌شود که احساس کنید شادتر هستید و خوش بینی شما به حال و آینده را افزایش می‌دهد.
– در مطالعه‌ای، از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا خودکاری را در دهان خود نگهدارند (باعث می‌شد تا چهره شان فرم لبخند را به خود گیرد) و شکل‌های خنده داری را درجه بندی کنند، گرچه شرکت کنندگان نمی‌دانستند که لبخند آنها بود که باعث تشدید عکس العمل آن‌ها می‌شد. تغییر ماهیچه‌های صورت نشاندهنده احساسات مثبتی است که پیام مشابهی به مغز شما می‌فرستد و حال شما با آن ارزیابی می‌گردد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۱ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.