با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

چگونه پوست زیبایی داشته باشیم

چگونه پوست زیبایی داشته باشیم، برای جواب به این سوال باید گفت که همه افراد یک راه آسان برای داشتن پوستی شفاف، بدون چین و چروک و زیبا می‌خواهند. اما پیدا کردن یک ترفند که واقعا موثر باشند سخت است. مردان و زنان در هر سنی ممکن است دچار آکنه ، پوست مرده و حتی چین و چروک شوند. اگر پوستی زیبا می‌خواهید می‌توانید با تمیز کردن پوستتان به طور منظم و استفاده از محصولات متناسب با نیاز‌های پوستتان به آن دست یابید.

 

روش ۱ از ۳: ایجاد یک برنامه ثابت برای مراقبت از پوست

ایجاد یک برنامه ثابت برای مراقبت از پوست

۱- در هر برنامه مراقبت پوست، ثابت قدم باشید

هر برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید، بخش مهم آن ثبات قدم است. انجام یک برنامه ساده و روزانه و کوتاه از انجام دادن یک برنامه سخت و پیچیده که به طور پراکنده یک یا دوبار در هفته انجام می‌دهید بهتر است.
– برنامه‌ای که می‌توانید واقعا در آن منظم باشید و در طول زمان آنرا انجام دهید را انتخاب کنید .از آنجا که مراقبت طولانی برای مراقبت از پوستتان ضروری است پس انتخاب برنامه‌ای که تبدیل به یک عادت شود مهم است.
– اگر مشکل اصلی پوستتان، آکنه است این برنامه می‌تواند موثر و مهم باشد. آکنه یک ناراحتی پوستی است و پاکسازی منظم پوست مهمترین چیزی است که برای درمان آن می‌توانید انجام دهید.

۲- حداقل روزی یک بار پوستتان را بشویید

شستشوی پوست یکی از مهم ترین چیز‌هایی است که برای داشتن پوستی سالم می‌توانید انجام دهید. با شروع هر روز در زندگیتان پوستتان در معرض انواع آلودگی‌ها و باکتری‌هاست که می‌تواند منافذ پوستتان را مسدود کند و باعث خارش و قرمزی پوست شده و سایر مشکلات را برای پوستتان ایجاد کند. با شستشوی پوستتان این مواد را قبل از اینکه فرصتی برای ایجاد مشکلات پیدا کنند را حذف می‌کنید.
– با شستشوی پوستتان با آب گرم و تمیز شروع کنید. بعد با صابون متناسب با پوستتان آنرا شستشو دهید. از صابون‌های فاقد چربی استفاده کنید مگر اینکه دارای پوستی خشک باشید. بدنتان معمولا به صابون‌های مرطوب کننده خوب جواب می‌دهد. به آرامی پوست خود را به صورت دورانی با استفاده از یک لیف حمام مالش دهید. سپس با آب سرد و تمیز بشویید.

۳- پوست خود را لایه برداری کنید تا پوست‌های مرده را از بین ببرید

لایه برداری پوست به پوستتان احساس خوبی می‌دهد. لایه برداری به حذف پوست مرده و گرد و خاک از زیر پوست سالمتان کمک می‌کند. اکثر مردم فقط پوست صورتشان را لایه برداری می‌کنند در صورتی که اگر نیاز باشد، همه بدن را می‌شود لایه براری کرد.
– یکی از مزایای عمده لایه برداری در ناحیه‌هایی است که موهای زاید آن را از بین می‌برید. وقتی موهای زایدتان را اصلاح می‌کنید، منافذ پوستتان باز می‌شود و باعث رشد مو در داخل پوست می‌شود. با لایه برداری می‌توانید از این اتفاق و برجستگی‌های قرمز آزاردهنده جلوگیری کنید. سعی کنید بعد از اصلاح، لایه برداری کنید و گاهی اوقات قبل از اصلاح نیز این کار را انجام دهید.
– می‌توانید محصولات لایه بردار را از جاهایی که دیگر محصولات پوستی مانند کرم‌ها، اسکراب‌ها در آنجا یافت می‌شود تهیه کنید. یا می‌توانید لایه بردارهای خانگی تهیه کنید. یکی از این روش‌ها درست کردن خمیر جوش شیرین است. جوش شیرین را با تنها چند قطره آب مخلوط کنید تا زمانی که تبدیل به خمیر شود. مانند صابون به منظور لایه برداری از آن استفاده کنید. بهترین تاثیر را روی صورت دارد. اسکراب قند خانگی ممکن است برای بقیه بدن شما بهتر کار کند.

۴- پوست خود را درست خشک کنید تا از مشکلات بیشتر پوست جلوگیری کنید

وقتی پوستتان را خشک می‌کنید از یک حوله به طور منظم استفاده نکنید و آن را روی صورتتان نکشید. این کار باکتری‌ها را توزیع می‌کند .در عوض به آرامی با یک حوله تمیز که فقط و فقط مخصوص صورتتان است پوست صورتتان را با نوازش خشک کنید.
– نوازش خشک و استفاده از یک حوله تمیز، اگر دارای آکنه هستید، بسیار مهم است.

۵- با مشکلات پوستی مبارزه کنید و آنها را به حال خود نگذارید تا بدتر و بدتر شوند

انواع مختلفی از مشکلات پوستی هستند که ممکن است شما دچارش شوید اما صرف نظر از نوع آنها، آنها را نادیده نگیرید! اگر خودتان قادر به درمان آن نیستید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. ممکن است در شرایطی باشید که نیاز به یک داروی قوی‌تر از محلول‌های دست ساز خانگی داشته باشید.
– با آکنه و لکه مقابله کنید.روش‌های مختلفی برای خلاص شدن از آکنه وجود دارد. این که چه روشی برای شما مناسب است بستگی به نوع آکنه‌ای دارد که شما دارید. راه‌های مختلفی را امتحان کنید تا بفهمید چه راهی برای آکنه شما جواب می‌دهد.
– خشکی پوست خود را درمان کنید. پوست خشک را مانند پوست چرب جدی بگیرید حتی اگر پوست خشک آنقدرها هم ظاهرش بد نیست یا در ناحیه‌ای است که دیده نمی شود. پوست خشک می‌تواند ترک بخورد یا باعث عفونت و آکنه شود. بنابراین مقابله با آن را جدی بگیرید. مرطوب کننده‌ها و افزایش مصرف آب یک راه خوب برای شروع است مانند لایه برداری.

۶- مراقبت بیشتری در زمستان برای جلوگیری از ترک و خشکی پوست انجام دهید

برای اطمینان از بهبود پوستتان قدم‌های اضافی برای محافظت از پوستتان در زمستان انجام دهید. درجه حرارت سرد برای پوستتان عوارض دارد و باعث خشکی آن می‌شود و به پوست آسیب می‌زند. تا می‌توانید پوستتان را با لباس بپوشانید. برای قسمت‌هایی از پوست که در معرض برخورد هواست از کرم مرطوب کننده و یا لانولین استفاده کنید. بیشترمراقب باشید و بیشتر از همیشه به پوست خود آبرسانی کنید تا بدن شما به طور طبیعی جبران کند.
– هوای سرد باعث کاهش رطوبت می‌شود زیرا آب به شکل مه و یا برف رسوب می‌کند. چون که بدن رطوبتش کم می‌شود، بدنتان آب زیر پوستتان را می‌کشد و باعث خشکی پوست می‌شود.

 

قسمت ۲ از ۳:استفاده از محصولات موثر

استفاده از محصولات موثر

۱- از ضد آفتاب برای محافظت از پوستتان استفاده کنید

این یکی از مهمترین چیزهایی است که برای پوستتان می‌توانید انجام دهید. نه تنها بر روی صورتتان بلکه روی کل بدنتان. اشعه UVA و UVB بیشرین سایش و پارگی را بر روی پوستتان ایجاد می‌کنند. اما همان سایش و پارگی‌ها می‌تواند به آسانی با برنزه شدن روی پوست وارد شوند. هر زمانی در یک روز آفتابی که بیرون می‌روید از ضد آفتاب استفاده کنید.
– شما به یک ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵ نیاز دارید اگر می‌خواهید محافظت شوید. آن را ۳۰ دقیقه قبل از اینکه در معرض خورشید قرار گیرید، روی پوستتان بمالید تا جذب بدنتان شود. و ۲۰ دقیقه بعد از بیرون رفتن نیز آن را تکرار کنید.
– شما احتمالا به اندازه کافی از ضد آفتاب روی پوستتان قرار نمی دهید.تقریبا به اندازه ۲ بند انگشت بر روی هریک از ۱۱ ناحیه بدن استفاده کنید(سر ، شانه چپ و راست، بازوی راست و چپ، قفسه سینه راست و چپ، ران راست و چپ، ساق راست و چپ)
– از ضد آفتاب‌ها با SPF های بالاتر چشم پوشی کنید.SPF15 فقط خوب کار می‌کند و فرمولاسیون بالاتر فایده بیشتری ندارد. عدد بالاتر به این معنی نیست که مقدار کمتر استفاده کنید. مقدار استفاده از آن یکسان است.

۲- برای صاف نگه داشتن پوست از رتینوئیدها استفاده کنید

ویتامین A یک ترکیب حیاتی است برای بهبود و حفظ پوست شما. امروزه می‌توانید کرم‌های مخصوص بخرید که از نظر شیمیایی شباهت زیادی به وتامین A دارند. این نوع محصولات یکی از کمترین محصولات بازار است که می‌توانید برای بهبود پوست خود و برای درمان خسارت ناشی از آکنه تا صاف کردن چین و چروک خریداری کنید.

۳- از لانولین استفاده کنید تا رطوبت طبیعی برایتان به ارمغان بیاورد

لانولین ماده‌ای است که در حیوانات (شایع‌ترین آنها گوسفند است) به طور طبیعی از پوست و موی آنها محافظت می‌کند.
اکثر مردم با محصول Carmex با لانولین آشنا خواهند شد. با این حال می‌توانید این را در مقادیر بیشتر برای استفاده در دست‌ها پاها صورت و در هرنقطه از پوستتان که خشک یا سخت است استفاده کنید.
– هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از لانولین می‌کنید محل مورد نظر را روزی یکبار یا چند دفعه در روز بسته به شدت با کرم بپوشانید. بعد از آن شما فقط باید ۴_۵ روز یک بار تجدید کنید تا پوستتان را صاف و نرم نگه دارید.

۴- از ماسک‌های صورت برای به دست آوردن پوستی حتی صاف تر استفاده کنید

– ماسک‌ها با زردچوبه، کربن فعال، ماست، ویتامین E و رتینول یا رتینوئید ساخته می‌شوند که همه اینها مواد مفیدی هستند. پشت همه این مواد دلایل علمی برای کمک به پوستتان وجود دارد.
– مواد اولیه ماسک‌هارا با ماده‌ای که پوستتان به آن نیاز دارد مخلوط کنید. ماسک ذغال سنگ برای پوست‌های چرب خوب است اما می‌تواند پوست‌های خشک را بدتر کند. ماسک‌های ویتامین E برای پوست‌های خشک خوب است اما می‌تواند باعث جوش شود اگر پوستتان به طور طبیعی چرب است.

 

قسمت ۳ از ۳: توجه کردن به رویکرد کل بدن

توجه کردن به رویکرد کل بدن

۱- مقدار زیادی آب بنوشید

البته که بسیار مهم است که برای سلامت کلی بدنتان آب بنوشید. اما می‌دانستید که نوشیدن آب کلید داشتن پوستی نرم و صاف است؟ وقتی به اندازه کافی آب ننوشید یکی از اولین جاهایی که آسیب می‌بیند پوست شماست. خشک شدن پوست بدنتان از طریق از دست دادن آب بدنتان منجر به قرمزی، خارش و نازک شدن پوست بدنتان می‌شود. این ناراحت کننده است اما به سادگی تنها با نوشیدن چند لیوان اضافه آب در طول روز حل می‌شود.
– به عنوان یک قاعده کلی اگر ادرارتان کمرنگ و روشن است به اندازه کافی آب دریافت ‌کنید. هرچه رنگ ادرارتان تیره تر باشد، بیشتراحتمال دارد که دچار کم آبی باشید.

۲-رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا پوستتان مواد مغذی که به آن نیاز دارد را دریافت کند

پوستتان مانند اعضای دیگر بدنتان به مواد مغذی خاص برای رشد نیاز دارد. شما می‌توانید مزایای بلند مدت مثبت برای پوستتان با خوردن رژیمی که سرشار از مواد مغذی است ایجاد کنید. درحالیکه اثرات، فوری نخواهد بود شما باید تغییرات مثبت و جدی تر را در طول زمان مشاهده کنید. مهم ترین مواد مغذی مورد نیاز پوستتان ویتامین‌های E،C،A و همچنین اسیدهای چرب امگا۳، روی، سلنیوم و … است.
– ماهی قزل آلا یک منبع خوب از چند مواد مغذی است. اکثر میوه‌ها منبع خوبی از ویتامین C هستند و هویج یک منبع خوب از ویتامین A است.

۳- ورزش کنید تا از پوست خود محافظت کنید

شاید هرگز فکرش را هم نمی کردید اما پوست یکی دیگر از قسمت‌های بدن است که ورزش می‌تواند به آن کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند برای سالم نگه داشتن پوستتان کمکتان کند با حفظ پوستتان و کاهش علائم پیری یا حتی از بین بردن علائم پیری. اگر در حال حاضر ورزش نمی‌کنید به فکر اضافه کردن فعالیت به زندگیتان باشید.
– بسیار مهم است که بفهمید که هیچ چیز مانند ورزش یک قسمت مشخص از بدنتان را مورد هدف قرار نمی دهد. هیچ ورزش جادویی برای بهبود پوستتان وجود ندارد. شما فقط باید به طور کلی فعال‌تر باشید و بیشتر ورزش کنید.
– به منظور شروع کردن یک زندگی همراه با ورزش، روزی نیم ساعت تند پیاده روی کنید.

۴- به اندازه کافی بخوابید

هنگامی که می‌خوابید بدنتان انرژی خود را تعویض می‌کند تا تمام انواع چیز‌های اطراف بدنتان را تمیز و تعویض کند. یکی از آن چیزها پوستتان است. وقتی کم می‌خوابید بدنتان بیش از حد کورتیزول آزا می‌کند (که پوست بدنتان را شکسته و باعث چین و چروک می‌شود) و به اندازه کافی هورمون رشد آزاد نمی کند. به اندازه کافی بخوابید تا به پوستتان بهترین شانس را دهید.
– هر شخصی مقدار متفاوتی خواب نیاز دارد شما شاید مجبور باشید امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی برایتان مناسب است. اما باید قادر به احساس هوشیاری در طول روز بدون نیاز به قهوه داشته باشید.

۵- در سطح هورمون‌های خود تعادل ایجاد کنید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کنید

به یاد داشته باشید که سطح هورمون می‌تواند نقش مهمی در ظاهر پوستتان ایجاد کند. همه ما داستان نوجوان‌های پرجوش را می‌دانیم. یک دلیل برای آن وجود دارد. هورمون‌های خاصی می‌تواند در پوست شما باعث ایجاد مشکلاتی نظیر آکنه شود و هر زمان که هورمون‌هایتان نوسان پیدا کند پوست شما ممکن است آسیب ببیند. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت خودتان از نوسان هورمون انجام دهید اما به طور کلی باید از آنچه این نوسانات انجام می‌دهند آگاه باشید. آنها بخش طبیعی از زندگی هستند و صبور بودن اغلب بهترین کاریست که می‌توانید انجام دهید.
– بلوغ، جوانی، بارداری و داروهای موثر بر هورمون‌هایتان می‌تواند عدم تعادل ایجاد کند که منجر به لک پوست می‌شود.
– اگر شما واقعا می‌خواهید برای تنظیم هورمون‌هایتان دارو مصرف کنید این راه آسان‌ترین راه برای زنان و دختران است: قرص‌های ضد بارداری سطح هورمون‌های شما را کنترل می‌کند و اغلب می‌تواند به طور قابل توجهی پوستتان را بهبود بخشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.