با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

کاهش درد رویش دندان در کودکان

کاهش درد رویش دندان شیری در کودکان

کودکانی که در حال رویش دندان شیری هستند، هم دچار خارش در لثه‌شان می‌شوند و هم درد ناشی از در آمدن دندان آن‌ها را رنج می‌دهد. در این مقاله مطلب مفیدی راجع به روش‌هایی برای کاهش درد دندان در آوردن کودکان به شما آموزش خواهیم داد. یکی از روش‌های کاهش درد رویش دندان در کودکان استفاده از ژ‌ل‌های بیحس‌کننده است. این ژل‌ها با توجه به عوارضی که دارند، مورد پسند والدین نیستند و معمولا از این ژل‌ها استفاده نمی‌شود. برای آرام کردن درد رویش دندان در کودکان روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

 

۱- رینگ دندانی یخ زده:

وسایل سرد، درد رشد دندان‌ها را کاهش می‌دهد. مانند دندانی؛ وسیله‌ای پلاستیکی است که برای آسان کردن رویش دندان‌هاست و کودک آن را در دهان خود می‌کند و مرتب لثه‌هایش را به آن می‌زند.

 

۲- هویج و موز یخ زده:

موز یخ‌زده و هویج یخ‌زده گزینه‌های خوب و خوشمزه‌ای برای لثه‌های آسیب دیده کودکان است و برای لثه‌هایی که التهاب دارند. کودک با گاز زدن آن‌ها دردش تسکین پیدا می‌کند. فقط رعایت نکاتی در این روش مهم و حیاتی است. باید حواستان باشد وقتی به او هویج یا موز یخ‌زده می‌دهید، تمام مدت باید در کنار او باشید. چون ممکن است ناگهان تکه‌ای از میوه جدا شود و خدای نکرده باعث خفه شدن کودک شود.

 

۳- قاشق فلزی سرد کوچک:

جویدن قاشق سرد فلزی هم درد لثه را کم می‌کند. برای این منظور قاشقی کوچک و فلزی را در یخچال قرار دهید و یا آن را در آب یخ فرو ببرید و بعد از اینکه خوب سرد شد آن را به کودک بدهید تا بجود.

 

۴- استفاده از دستمال مرطوب خنک:

برخی از کودکان نیز از جویدن دستمال مرطوب و خنک لذت می‌برند. برای این کار، دستمال تمیز و سفیدی را در آب یخ فرو برده و وقتی خنک شد آن را به کودک بدهید.

 

۵- میوه خشک شده:

برخی از والدین هم برای تسهیل رویش دندان‌ها در کودک به او سیب خشک شده می‌دهند. فقط حواستان باشد در دادن میوه خشک به فرزندتان زیاده‌روی نکنید زیرا می‌تواند باعث پوسیدگی دندانش شود.

 

۶- تکه‌های کوچک یخ درون جوراب کودک:

تعدادی از والدین می‌گویند با قرار دادن چند تکه کوچک یخ در جوراب کودک و گره زدن جوراب، روش خوب و ایمنی برای تسکین درد در هنگام رویش دندان باشد. در این روش یخ مستقیما با دندان‌های کودک تماس پیدا نمی‌کند و لثه کودک بیش از حد یخ نمی‌زند. فقط جورابی که از آن استفاده می‌کنید، حتما باید تمیز باشد. سعی کنید از جوراب نو استفاده کنید.

 

۷- ماساژ دادن لثه‌های کودک به آرامی:

با انگشتان خود لثه کودک خود را آرام ماساژ دهید. این کار به کودکتان که این دوران سخت را سپری می‌کند آرامش می‌دهد. فقط ممکن است کودک انگشتان شما را گاز بگیرد که آنچنان آزار دهنده نیست.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.